
Kansanedustaja Immonen ja PS-Nuorten puheenjohtaja Kinnunen: PS-Nuoria syrjivä päätös korjattava
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen jätti jo 6.11.2019 hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen Perussuomalaiset Nuoret ry:n valtionavustuksen lopettamisesta ja avustuksen takaisinperinnästä.
Opetus- ja kulttuuriminiteriö (OKM) päätti lopettaa valtionavustuksen PS-Nuorille ja periä takaisin sille jo maksetun avustuksen. OKM:n päätös liittyy PS-Nuorten Twitter-tilillä tämän vuoden toukokuussa julkaistuun yksittäiseen viestiin, joka OKM:n mukaan oli maahanmuuttajia syrjivä.
PS-Nuoret eivät hyväksy OKM:n päätöstä, ja järjestö on valittanut asiasta Helsingin hallinto-oikeuteen.
Ministeriltä ala-arvoinen vastaus
Olli Immosen mukaan OKM:n päätös syrjii PS-Nuoria, ja hän vaatii hallitusta korjaamaan päätöksen. Immosen kysyi kirjallisessa kysymyksessä, mihin toimiin hallitus aikoo ryhtyä, jotta poliittisille nuorisojärjestöille myönnetään jatkossa avustusta oikeudenmukaisemmin, jotta demokratia toteutuu.
Keskustalainen tiede- ja kulttuuriministeri, nykyinen toimitusministeri, Hanna Kosonen antoi kirjalliseen kysymykseen vastauksen, jota Immonen pitää ala-arvoisena.
– Vastauksessa Kosonen muun muassa väittää, että PS-Nuorten toiminta olisi ”nuorisolain tavoitteiden vastaista tai niiden suhteen välinpitämätöntä”. Väite on täysin perusteeton ja absurdi.
Avustuksissa tarkasteltava tosiasiallista toimintaa
Myös Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja Asseri Kinnunen pitää OKM:n toimintaa asiassa epäoikeudenmukaisena. Kinnusen mukaan yksittäisten jäsenten ulostulot eivät saa vaikuttaa yhdistykselle myönnettävän avustuksen määrään, vaan avustusharkinnassa tulee tarkastella järjestön tosiasiallista toimintaa.
– PS-Nuorten säännöissä määritellyt tehtävät tai järjestön tarkoitus eivät ole ristiriidassa nuorisolain tavoitteiden kanssa eikä ole niiden suhteen välinpitämätön, vaikka ministeri vastauksessaan näin väittää. Haluaisin ministerin osoittavan, mihin kohtaan PS-nuorten säännöissä hän viittaa. Sellaista kohtaa ei säännöistä löydy, Kinnunen toteaa.
Päätös rikkoo syrjintäkiellon periaatetta
Suomen perustuslain mukaan ”ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella”.
– Nähdäkseni ministeriön päätös rikkoo syrjintäkiellon periaatetta. Kaikille poliittisille mielipiteille on annettava Suomessa tilaa, Immonen sanoo.
PS-Nuoret haluaa lopettaa lainsäädännöllisin ja hallinnollisin keinoin haitallisen humanitaarisen maahanmuuton.
– Tavoite on täysin lainmukainen ja järjestö ajaa sitä demokraattisin keinoin. Toimitusministeri Kosonen antaa kuitenkin vastauksessaan ymmärtää, että kyseinen tavoite olisi peruste evätä julkinen tuki, jota muuten jaetaan järjestöille riippumatta poliittisesta katsantokannasta. Kosonen tulkitsee nuorisolakia mielivaltaisesti eikä kykene perustelemaan vastaustaan.
Puhtaasti poliittinen temppu
Immonen ja Kinnunen korostavat, että PS-Nuorten toiminta ei ole nuorisolain tavoitteiden vastaista tai niiden suhteen välinpitämätöntä.
– Päätös avustusten eväämisestä ja takaisinperinnästä on puhtaasti poliittinen, ja sillä pyritään selvästi hankaloittamaan opposition toimintaa. Ministeriö on tällä hetkellä sellaisten tahojen käsissä, jotka eivät suvaitse erilaisia mielipiteitä. Vihervasemmiston mainostama ”suvaitsevaisuus” on hyvin valikoivaa.
– Perussuomalaiset nauttivat tuoreiden gallupien mukaan yli 20 prosentin kannatusta. Tätäkin taustaa vasten ministeriön päätös on käsittämätön. Perussuomalaisten pelko on kova, Immonen ja Kinnunen toteavat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- syrjiminen avustus nuorisolaki Hanna Kosonen OKM poliittiset nuorisojärjestöt Hallinto-oikeus Perussuomalaiset Nuoret perussuomalaiset Olli Immonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Opetus-ja kulttuuriministeriö ilmoitti hylänneensä PS-Nuorten lähettämän oikaisupyynnön

Immonen kysyy hallitukselta PS-Nuoria syrjivästä ministeriön päätöksestä

PS-Nuorille vain muodollinen avustuskorotus: ”Ministeriö pitää meitä sylkykuppina”

PS-Nuoret valtiontukien arviointikriteereistä: Mielivaltaista arviointia ja valheellisia lukuja

Taviolta kirjallinen kysymys PS-Nuorten epäreilusta kohtelusta: ”Vanhat puolueet kähmivät rahaa omille järjestöilleen”

Mitä ihmettä? Sitra pyysi PS-Nuorten puheenjohtajan paneelikeskusteluun – perui yllättäen kutsun viime tingassa
Viikon suosituimmat

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

”Ei ainakaan tästä!” – Purra ojentaa mediaa leikkauskiistojen lietsomisesta ja haastaa kaikkia laadukkaampaan talouskeskusteluun
Valtiovarainministeri Riikka Purra katsoo, että kokonaisvaltainen keskustelu valtiontalouden tilasta on pitkälti jumissa, koska perustavanlaatuisen priorisointiajattelun sijaan julkinen debatti pitkälti pyörii yksittäisissä kiihottavissa julkisen talouden leikkauksissa.














