
LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Keskisuomalaiset kansanedustajat Garedew ja Immonen tyytyväisiä panostuksista maakuntaan: ”Keski-Suomi hyötyy”
Eduskunnan valtiovarainvaliokunta on päättänyt jälleen vuosittaisista jakovarakohteistaan vuodelle 2026. Perussuomalaisten keskisuomalaiset kansanedustajat Kaisa Garedew ja Tomi Immonen ovat tyytyväisiä maakuntaan kohdistuvista panostuksista.
Kokonaisuudessaan jakovarakohteisiin osoitetaan 40 miljoonaa euroa. Maakuntaan kohdistuvat jakovarakohteet parantavat hallitusohjelman mukaisesti vapaaehtoiselle maanpuolustukselle elintärkeiden ampumaratojen tilannetta sekä tukevat suomalaisten pienkylien elinvoimaa ja kristillistä kasvatusta.
– Olen todella tyytyväinen, että Keski-Suomi saa tunnustusta korkeasta maanpuolustustahdostaan, kun Jämsän Halliin kohdennetaan 300 000 euroa ampumaradan kunnostamiseksi ja Keski-Suomen Ampujien ratahanketta Laukaassa tuetaan 50 000 eurolla. Investoinnit palvelevat metsästäjiä, ampumaharrastajia ja myös turvallisuusviranomaisia, joten tämä on pitkäaikainen sijoitus tulevaisuuden turvallisuuteen, toteaa Tomi Immonen.
Panostuksia kylien elinvoimaan
– Keski-Suomi hyötyy useista erilaisista jakovarapanostuksista. Esimerkiksi alueemme lukuisten kylien elinvoimaa turvaavat kylätoiminnan valtionapuun osoitetut 200 000 euroa sekä 150 000 euron kyläkauppatuki, sanoo Kaisa Garedew.
Kristillisistä toimijoista rahoitusta saavat muun muassa Keuruun Iso Kirja -opisto 150 000 euroa, kristilliset koulut ja päiväkodit, joita on myös Jyväskylässä, 200 000 euroa sekä diakoniatoimija ViaDia 90 000 euroa.
Suomen Uutiset
Lue myös
Seppänen: Tukea Lapin keskeisiin hankkeisiin
Nieminen: Kulttuuriperintö, Päijät-Hämeen kehittäminen, tiestö ja yrittäjyys saavat vahvan rahoituspaketin
Junnila tyytyväinen Varsinais-Suomen jakovaroihin: ”Ensi kesänä tuoksuu asfaltti”
Elomaa iloitsee Varsinais-Suomen satsauksista – Postitie ja eläinpoliisikokeilu saivat merkittävän tuen
Joulurahaa jälleen ampumaradoille – Simula: Teimme tästä tärkeän perinteen
Sillanpää: Rahoitusta tärkeään tutkimustyöhön – ”Investointi ihmisten hyvinvointiin”
Rintamäki: Vaasan vaalipiirin alue sai panostuksia tärkeisiin hankkeisiin
Ronkainen tyytyväinen valtiovarainvaliokunnan budjettimietintöön – ”Turvallisuus ja maanpuolustus pidetään kunnossa myös vaikeina aikoina”
Antikainen: Pohjois-Karjalaan merkittäviä panostuksia – liikenneturvallisuus ja ampumaurheilu keskiössä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kristillinen kasvatus kuntien elinvoima Tomi Immonen ampumaradat maanpuolustustahto jakovara metsästäjät vapaaehtoinen maanpuolustus Kaisa Garedew valtiovarainvaliokunta Hallitusohjelma Keski-Suomi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Valtiovarainvaliokunnan mietinnössä oikeat arvot esillä – tukea maaseudulle, kristillisille arvoille ja Suomen kielelle ja kulttuurille

Junnila tyytyväinen Varsinais-Suomen jakovaroihin: ”Ensi kesänä tuoksuu asfaltti”
Eduskunnan valtiovarainvaliokunnan budjettimietintö on valmistunut. Budjettiin tehtiin lisäyksiä, joista monet ovat Varsinais-Suomelle suotuisia. Eduskunnan talousvaliokunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.) on tyytyväinen lisäyksiin.

Joulurahaa jälleen ampumaradoille – Simula: Teimme tästä tärkeän perinteen
Valtiovarainvaliokunta jakaa jälleen eduskunnan perinteiset joululahjarahat. Hallitus kohdistaa nyt jo kolmatta kertaa avustuksia ampumaradoille eri puolille Suomea. Tällä kertaa avustusta saa peräti 15 ampumarataa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Jenna Simula iloitsee ampumaratojen saamasta tuesta.

Perussuomalaiset: Nato lisää arjen turvallisuutta – poliisin reservi ja ampumarataverkosto turvaavat Suomen
Perussuomalaisten puolustusvaliokunnan kansanedustajat korostavat, että sisäiset ja ulkoiset turvallisuusuhat muodostavat yhden kokonaisuuden. He painottavat viranomaisten ensivasteen merkitystä hybridiuhkiin ja kiittävät hallitusta poliisin reservin perustamisesta sekä ampumarataverkoston laajentamisesta. Kansanedustajat muistuttavat, että myös Nato vahvistaa arjen turvallisuutta Suomessa.

Ampumarataluvitus helpottuu – Simula: ”Loppu mielivaltaiselle sulkemisvimmalle”
Hallitus ehdottaa tiistaina lausunnoille lähteneessä esityksessään ampumaratojen luvituksen muuttamista. Esityksen tavoitteena on turvata vanhat ampumaradat ja helpottaa uusien avaamista. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Jenna Simula pitää esitystä historiallisena.
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.















