

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Keskisuomalaiset kansanedustajat Garedew ja Immonen tyytyväisiä panostuksista maakuntaan: ”Keski-Suomi hyötyy”
Eduskunnan valtiovarainvaliokunta on päättänyt jälleen vuosittaisista jakovarakohteistaan vuodelle 2026. Perussuomalaisten keskisuomalaiset kansanedustajat Kaisa Garedew ja Tomi Immonen ovat tyytyväisiä maakuntaan kohdistuvista panostuksista.
Kokonaisuudessaan jakovarakohteisiin osoitetaan 40 miljoonaa euroa. Maakuntaan kohdistuvat jakovarakohteet parantavat hallitusohjelman mukaisesti vapaaehtoiselle maanpuolustukselle elintärkeiden ampumaratojen tilannetta sekä tukevat suomalaisten pienkylien elinvoimaa ja kristillistä kasvatusta.
– Olen todella tyytyväinen, että Keski-Suomi saa tunnustusta korkeasta maanpuolustustahdostaan, kun Jämsän Halliin kohdennetaan 300 000 euroa ampumaradan kunnostamiseksi ja Keski-Suomen Ampujien ratahanketta Laukaassa tuetaan 50 000 eurolla. Investoinnit palvelevat metsästäjiä, ampumaharrastajia ja myös turvallisuusviranomaisia, joten tämä on pitkäaikainen sijoitus tulevaisuuden turvallisuuteen, toteaa Tomi Immonen.
Panostuksia kylien elinvoimaan
– Keski-Suomi hyötyy useista erilaisista jakovarapanostuksista. Esimerkiksi alueemme lukuisten kylien elinvoimaa turvaavat kylätoiminnan valtionapuun osoitetut 200 000 euroa sekä 150 000 euron kyläkauppatuki, sanoo Kaisa Garedew.
Kristillisistä toimijoista rahoitusta saavat muun muassa Keuruun Iso Kirja -opisto 150 000 euroa, kristilliset koulut ja päiväkodit, joita on myös Jyväskylässä, 200 000 euroa sekä diakoniatoimija ViaDia 90 000 euroa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kristillinen kasvatus kuntien elinvoima Tomi Immonen ampumaradat maanpuolustustahto jakovara metsästäjät vapaaehtoinen maanpuolustus Kaisa Garedew valtiovarainvaliokunta Hallitusohjelma Keski-Suomi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila tyytyväinen Varsinais-Suomen jakovaroihin: ”Ensi kesänä tuoksuu asfaltti”
Eduskunnan valtiovarainvaliokunnan budjettimietintö on valmistunut. Budjettiin tehtiin lisäyksiä, joista monet ovat Varsinais-Suomelle suotuisia. Eduskunnan talousvaliokunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.) on tyytyväinen lisäyksiin.

Joulurahaa jälleen ampumaradoille – Simula: Teimme tästä tärkeän perinteen
Valtiovarainvaliokunta jakaa jälleen eduskunnan perinteiset joululahjarahat. Hallitus kohdistaa nyt jo kolmatta kertaa avustuksia ampumaradoille eri puolille Suomea. Tällä kertaa avustusta saa peräti 15 ampumarataa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Jenna Simula iloitsee ampumaratojen saamasta tuesta.

Perussuomalaiset: Nato lisää arjen turvallisuutta – poliisin reservi ja ampumarataverkosto turvaavat Suomen
Perussuomalaisten puolustusvaliokunnan kansanedustajat korostavat, että sisäiset ja ulkoiset turvallisuusuhat muodostavat yhden kokonaisuuden. He painottavat viranomaisten ensivasteen merkitystä hybridiuhkiin ja kiittävät hallitusta poliisin reservin perustamisesta sekä ampumarataverkoston laajentamisesta. Kansanedustajat muistuttavat, että myös Nato vahvistaa arjen turvallisuutta Suomessa.

Ampumarataluvitus helpottuu – Simula: ”Loppu mielivaltaiselle sulkemisvimmalle”
Hallitus ehdottaa tiistaina lausunnoille lähteneessä esityksessään ampumaratojen luvituksen muuttamista. Esityksen tavoitteena on turvata vanhat ampumaradat ja helpottaa uusien avaamista. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Jenna Simula pitää esitystä historiallisena.
Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.
















