

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kokoomuslainen valtuutettu haluaa tehdä poikien ympärileikkauksista bisnestä – Turun PS-valtuutettu: ”En ymmärrä tällaisia avauksia – ei kuulu suomalaiseen kulttuuriin”
Kaupunginvaltuutettu Muhis Azizi (kok.) haluaa herättää Turussa perusteellista keskustelua halal-lihasta ja ympärileikkauksista. – Ei kuulosta fiksulta. Överiksi menee, sanoo perussuomalaisten valtuutettu ja kaupunginhallituksen jäsen Mikael Miikkola.
Kokoomusta Turun valtuustossa edustava Muhis Azizi haluaa, että kaupungissa pitäisi käydä perinpohjainen keskustelu halal-lihasta ja poikien ympärileikkauksista.
Ympärileikkaukset kuuluvat olennaisesti islamilaiseen kulttuuriin.
– Näistäkään asioista ei ole paljon puhuttu. Kissa pitäisi nostaa pöydälle, jotta ihmiset eivät enää vie poikalapsiaan ulkomaille ympärileikattavaksi. Siellä se on vaarallisempaa. Sama pieni operaatio voidaan tehdä esimerkiksi Turussa niin, ettei pienelle pojalle tule riskiä, Azizi sanoo Turkulainen-lehden haastattelussa.
Ympärileikkauksesta bisnestä
Lehtiartikkelin mukaan Azizi jopa pohdiskelee, kuinka poikien ympärileikkauksesta voisi tehdä kannattavaa liiketoimintaa, kun vanhempien ei tarvitsisi enää viedä lapsia ulkomaille kalliiseen leikkaukseen.
Muusta kuin lääketieteellisestä syystä tehty ympärileikkaus kuitenkin katsotaan yleensä pahoinpitelyrikokseksi. Korkein oikeus on tosin ratkaisukäytännössään linjannut, kuinka tietyillä edellytyksillä menettely ei poikkeuksellisesti ole rangaistava, jos ympärileikkaukselle on muun muassa molempien vanhempien suostumus.
”Muslimit tarvitsevat halal-lihaa”
Azizi ottaa kantaa myös halal-lihan tuotantoon. Azizi huomauttaa, kuinka muslimien määrä on kasvussa.
– Muslimit tarvitsevat Turussakin lihaa. Meidän pitää keskustella, miten sitä saadaan. Me voimme tehdä halal-lihan tuotannosta bisnestä, hän esittää.
Halal-liha on islamin uskonnollisten ohjeistusten mukaan teurastetun eläimen lihaa. Menetelmään kuuluu, että eläimen kaulavaltimo viilletään auki terävällä veitsellä. Samaan aikaan teurastajan on lausuttava islamilaisia rukouksia.
Salateurastukset eläinrääkkäystä
Suomessa halal-lihaa tuotetaan muutamissa teurastamoissa. Lain mukaan eläin on kuitenkin ennen uskonnollista teurastusta tainnutettava ja eläinlääkärin on oltava tällöin paikalla.
Ongelmana ovat laittomat ja valvomattomat teurastukset, jotka eivät tule viranomaisten tietoon.
Turun seudulla paljastui vuoden 2015 lopulla tapaus, jossa mies oli teurastanut kolme lammasta viiltämällä niiltä kaulat auki. Jäännökset mies oli sullonut säkkeihin ja heittänyt maastoon. Viime lokakuussa Varsinais-Suomen käräjäoikeus tuomitsi miehen eläinsuojelurikoksesta ja jätelain rikkomisesta sakkorangaistukseen.
”Kuuluvatko nämä kokoomuksen ohjelmaan?”
Perussuomalaisten Turun kaupunginvaltuutettu ja kaupunginhallituksen jäsen Mikael Miikkola sanoo, ettei ymmärrä kokoomusvaltuutettu Azizin keskustelunavauksia.
– Nämä ajatukset eivät kuulosta fiksuilta, överiksi menee. Ensinnäkin tuo ympärileikkausasia, eihän se kuulu suomalaiseen kulttuuriin. On vieras ajatus, että tällaisesta voitaisiin rakentaa bisnestä, Miikkola sanoo.
Hän kummastelee, kuuluvatko ympärileikkaukset ja halal-teurastukset laajemminkin hallituspuolue kokoomuksen ohjelmaan.
– Kaikkea sitä saa kuulla. Monet ihmiset ovat nyt huolissaan perustoimeentulosta ja Suomessa tuloerot kasvavat. Sitten saa kuulla tällaisia avauksia. Olen hämmästynyt, Suomen Uutisten hiihtolenkiltä tavoittama Miikkola sanoo.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maahanmuutto lisää rituaaliteurastuksia – Meri: ”Uskonnon varjolla ei saa aiheuttaa eläimille tarpeetonta kipua”

Tavio: Eläin tainnutettava ennen halal-teurastusta – ”Suomeen ei tarvita lisää eläinrääkkäämisen kulttuuria”

Helsingin PS-Nuoret ja PS-Naiset: Kaupungin ryhdyttävä toimiin naisten ympärileikkauksia vastaan

Espoon perussuomalaisilta suoraa puhetta valtuustosalissa: ”Meidän tulee sanoa ei kiitos väestönvaihdokselle”

Laura Huhtasaari: Euroopassa burkhasta luopuminen on valtavirtaa, musliminaiset vapautettava täälläkin

Halla-aho: maahanmuuttajat pärjäävät sitä heikommin, mitä voimakkaampi oma identiteetti heillä on

Juvosen lakialoitteille vastakaikua: Lapsiin kohdistuvista seksuaalirikoksista annettavat tuomiot kovenemassa – ”Myös oikeuskäsittelyä nopeutettava”

Halla-aholta kysyttiin, kuka ylipäätään voi olla suomalainen – näin hän vastasi

Taas yksi kokoomuslainen jakaa neuvojaan köyhille: Laskut kannattaa maksaa ajoissa
Viikon suosituimmat

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä
Tuoreessa kansalaisaloitteessa esitetään, että turve tulee poistaa päästökaupan piiristä ja luokitella se uusiutuvaksi energiaksi vuotuisen kasvun osalta, jotta sen käyttö edullisena energiamuotona sekä välttämättömänä raaka-aineena voidaan turvata - Itse olen edistänyt ja edistän tätä asiaa eduskunnassa kaikin mahdollisin keinoin, kansanedustaja Juha Mäenpää kommentoi aloitetta.

Antikainen tyrmää SDP:n Elorannan ehdotuksen: ”En aio kumarrella punakaartilaisille”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää jyrkästi Eeva-Johanna Elorannan (sd.) ehdotuksen, jossa esitetään Neuvostoliittoon paenneiden ja Stalinin vainoissa kuolleiden entisten kansanedustajien “kunnioittamista” eduskunnassa hiljaisella hetkellä.

Kanadan joukkoampumisesta epäilty on 18-vuotias naiseksi identifioituva mies – taustalla vakavia mielenterveysongelmia
Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.

Päivän pointti: Iltalehden haastattelema vihreä poliitikko lyttää asiantuntijan tittelillä ps-ministerin ajamaa kansalaisuuskoetta – asiantuntijan puoluetaustaa ei kerrota lukijoille

Purra: Tämä häkkyrä ylläpitää halpamaahanmuuttoa ja syrjäyttää kouluttamattomat ihmiset työmarkkinoilta – ”Sosiaaliturvaa pitää uudistaa”
Suomen maatiloilla on tällä hetkellä vaikeuksia löytää työntekijöitä. Kotimaassa tekijöitä kyllä olisi tarjolla, mutta työnteon kannustinongelmat nousevat usein esteeksi työn tekemiselle. Samaan aikaan monissa paikoissa haikaillaan Suomeen lisää ulkomaista halpatyövoimaa.
















