

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kokoomuslainen valtuutettu haluaa tehdä poikien ympärileikkauksista bisnestä – Turun PS-valtuutettu: ”En ymmärrä tällaisia avauksia – ei kuulu suomalaiseen kulttuuriin”
Kaupunginvaltuutettu Muhis Azizi (kok.) haluaa herättää Turussa perusteellista keskustelua halal-lihasta ja ympärileikkauksista. – Ei kuulosta fiksulta. Överiksi menee, sanoo perussuomalaisten valtuutettu ja kaupunginhallituksen jäsen Mikael Miikkola.
Kokoomusta Turun valtuustossa edustava Muhis Azizi haluaa, että kaupungissa pitäisi käydä perinpohjainen keskustelu halal-lihasta ja poikien ympärileikkauksista.
Ympärileikkaukset kuuluvat olennaisesti islamilaiseen kulttuuriin.
– Näistäkään asioista ei ole paljon puhuttu. Kissa pitäisi nostaa pöydälle, jotta ihmiset eivät enää vie poikalapsiaan ulkomaille ympärileikattavaksi. Siellä se on vaarallisempaa. Sama pieni operaatio voidaan tehdä esimerkiksi Turussa niin, ettei pienelle pojalle tule riskiä, Azizi sanoo Turkulainen-lehden haastattelussa.
Ympärileikkauksesta bisnestä
Lehtiartikkelin mukaan Azizi jopa pohdiskelee, kuinka poikien ympärileikkauksesta voisi tehdä kannattavaa liiketoimintaa, kun vanhempien ei tarvitsisi enää viedä lapsia ulkomaille kalliiseen leikkaukseen.
Muusta kuin lääketieteellisestä syystä tehty ympärileikkaus kuitenkin katsotaan yleensä pahoinpitelyrikokseksi. Korkein oikeus on tosin ratkaisukäytännössään linjannut, kuinka tietyillä edellytyksillä menettely ei poikkeuksellisesti ole rangaistava, jos ympärileikkaukselle on muun muassa molempien vanhempien suostumus.
”Muslimit tarvitsevat halal-lihaa”
Azizi ottaa kantaa myös halal-lihan tuotantoon. Azizi huomauttaa, kuinka muslimien määrä on kasvussa.
– Muslimit tarvitsevat Turussakin lihaa. Meidän pitää keskustella, miten sitä saadaan. Me voimme tehdä halal-lihan tuotannosta bisnestä, hän esittää.
Halal-liha on islamin uskonnollisten ohjeistusten mukaan teurastetun eläimen lihaa. Menetelmään kuuluu, että eläimen kaulavaltimo viilletään auki terävällä veitsellä. Samaan aikaan teurastajan on lausuttava islamilaisia rukouksia.
Salateurastukset eläinrääkkäystä
Suomessa halal-lihaa tuotetaan muutamissa teurastamoissa. Lain mukaan eläin on kuitenkin ennen uskonnollista teurastusta tainnutettava ja eläinlääkärin on oltava tällöin paikalla.
Ongelmana ovat laittomat ja valvomattomat teurastukset, jotka eivät tule viranomaisten tietoon.
Turun seudulla paljastui vuoden 2015 lopulla tapaus, jossa mies oli teurastanut kolme lammasta viiltämällä niiltä kaulat auki. Jäännökset mies oli sullonut säkkeihin ja heittänyt maastoon. Viime lokakuussa Varsinais-Suomen käräjäoikeus tuomitsi miehen eläinsuojelurikoksesta ja jätelain rikkomisesta sakkorangaistukseen.
”Kuuluvatko nämä kokoomuksen ohjelmaan?”
Perussuomalaisten Turun kaupunginvaltuutettu ja kaupunginhallituksen jäsen Mikael Miikkola sanoo, ettei ymmärrä kokoomusvaltuutettu Azizin keskustelunavauksia.
– Nämä ajatukset eivät kuulosta fiksuilta, överiksi menee. Ensinnäkin tuo ympärileikkausasia, eihän se kuulu suomalaiseen kulttuuriin. On vieras ajatus, että tällaisesta voitaisiin rakentaa bisnestä, Miikkola sanoo.
Hän kummastelee, kuuluvatko ympärileikkaukset ja halal-teurastukset laajemminkin hallituspuolue kokoomuksen ohjelmaan.
– Kaikkea sitä saa kuulla. Monet ihmiset ovat nyt huolissaan perustoimeentulosta ja Suomessa tuloerot kasvavat. Sitten saa kuulla tällaisia avauksia. Olen hämmästynyt, Suomen Uutisten hiihtolenkiltä tavoittama Miikkola sanoo.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maahanmuutto lisää rituaaliteurastuksia – Meri: ”Uskonnon varjolla ei saa aiheuttaa eläimille tarpeetonta kipua”

Tavio: Eläin tainnutettava ennen halal-teurastusta – ”Suomeen ei tarvita lisää eläinrääkkäämisen kulttuuria”

Helsingin PS-Nuoret ja PS-Naiset: Kaupungin ryhdyttävä toimiin naisten ympärileikkauksia vastaan

Espoon perussuomalaisilta suoraa puhetta valtuustosalissa: ”Meidän tulee sanoa ei kiitos väestönvaihdokselle”

Laura Huhtasaari: Euroopassa burkhasta luopuminen on valtavirtaa, musliminaiset vapautettava täälläkin

Halla-aho: maahanmuuttajat pärjäävät sitä heikommin, mitä voimakkaampi oma identiteetti heillä on

Juvosen lakialoitteille vastakaikua: Lapsiin kohdistuvista seksuaalirikoksista annettavat tuomiot kovenemassa – ”Myös oikeuskäsittelyä nopeutettava”

Halla-aholta kysyttiin, kuka ylipäätään voi olla suomalainen – näin hän vastasi

Taas yksi kokoomuslainen jakaa neuvojaan köyhille: Laskut kannattaa maksaa ajoissa
Viikon suosituimmat

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.
Uusimmat

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita

Berliinin terrori-iskusta epäilty islamisti kuoli poliisin luoteihin
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











