

LEHTIKUVA
Koponen esittää rikosoikeudellisen ikärajan alentamista ja kovempia rangaistuksia nuorten tekemistä väkivaltarikoksista: ”Ideologiat estävät tähän ongelmaan puuttumisen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt hallitukselle toimenpidealoitteen rikosoikeudellisen ikärajan alentamisesta sekä nuorten tekemien väkivaltarikosten rangaistusten koventamisesta.
Alaikäisten tekemiä henkirikoksia on ollut kahden viime vuoden aikana ennätysmäärä. Esimerkiksi vuonna 2020 poliisin tietoon tuli 48 alle 18-vuotiaan tekemäksi epäiltyä henkirikosta tai sellaisen yritystä. Myös tänä vuonna tekoja on ollut lukemattomia.
Kansanedustaja Ari Koposen mukaan alaikäisten tekemä raaka väkivalta on selvästi kasvussa ja rikokset aiempaa julmempia ja harkitumpia. Koposen mukaan tekijöitä ei saada kuitenkaan kunnolla vastuuseen, sillä he ovat alaikäisiä. Suomessa rikosoikeudellisen vastuun ikäraja on 15 vuotta.
– Näitä uutisia saa nyt lukea viikoittain. Juuri viime viikolla joukko alle 15-vuotiaita poikia pahoinpiteli julmasti samanikäisen tytön. Uutisten mukaan tyttöä oli hakattu nyrkein, potkittu, tönitty ja revitty vaatteista. Uhri myös pakotettiin nuolemaan toisten kenkiä. Samaisten uutisten mukaan nämä pojat saivat poliisilta vain nuhteet.
– Vappuviikonloppuna taas Helsingissä tapahtui kaksi erillistä puukotustilannetta, joissa oli osallisina alle 20-vuotiaita nuoria. Molemmissa tapauksissa uhrin fyysiset vammat vaativat sairaalahoitoa ja henkiset eivät todennäköisesti parane koskaan, Koponen muistuttaa.
Syitä väkivaltaisuuksiin monia
Syitä nuorten väkivaltaisuuksiin on monia. Pandemia on heikentänyt entisestään sellaisten henkilöiden olosuhteita, joilla menee jo valmiiksi huonosti. Lisäksi sosiaalinen kontrolli yleisillä paikoilla on vähentynyt, koulut ovat menettäneet kosketuspintaa osaan nuorista, ja rajoitusten takia harrastukset ovat olleet jäähyllä.
Viranomaisilla ei ole myöskään lastensuojelulaitoksista luvatta poistuneiden kohdalla riittävän vahvoja keinoja toimia. Myös järjestäytynyttä rikollisuutta on jo havaittu poliisin toimesta, ja huumemyönteisyys sekä huumeiden käyttö on kasvanut. Lisäksi neljän seinän sisällä olo on kiristänyt monien välejä.
– Emme voi kuitenkaan ulkoistaa lasten kasvatusta valtion harteille, vaan kyllä siitä on edelleen perheen otettava päävastuu, Koponen painottaa.
Suuri osa tekijöistä maahanmuuttajataustaisia
Suuri syy väkivaltaisuuksiin on myös se, että kaikki eivät näytä myöskään sisäistäneen suomalaisen yhteiskunnan sääntöjä. Suuri osa väkivaltarikosten tekijöistä on ollut maahanmuuttajataustaisia nuoria. Koposen mukaan hallituksen sinisilmäisyys haitallista maahanmuuttoa kohtaan on nyt alkanut näkymään mitä karuimmalla tavalla.
– Osa nuorista voi selvästi huonosti, ja paha olo purkautuu tällaisella äärimmäisellä tavalla. Hallitukselta vaadittaisiin nyt järeitä keinoja näiden väkivaltatilanteiden ehkäisemiseksi, jotta enää yksikään ei joutuisi tällaisen kammottavan rikoksen uhriksi. Milloin pääministeri oikein kertoo, mitä tälle asialle tehdään? Vastauspakista on tähän mennessä löytynyt vain ankkuritoiminta ja varjoyhteiskunta, Koponen tuskailee.
Nämä teot eivät päänsilittelyllä lopu
Laajan ongelman yhdeksi ratkaisuksi Koponen esittää rikosoikeudellisen ikärajan alentamista sekä kovempia rangaistuksia väkivaltarikoksista myös alaikäisille. Rikosoikeusvastuun ikärajan alentamiselle ei ole EU:n puolestakaan esteitä, sillä useissa muissa EU-maissa rikosvastuullinen ikäraja on selvästi alempi. Esimerkiksi Tanskassa rikosvastuu alkaa 14-vuotiaana ja Alankomaissa jo 12-vuotiaana.
– Tämä tulisi vähintäänkin selvittää ja nostaa laajaan keskusteluun. Pelotteet rikosten seurauksista eivät ole selvästikään tarpeeksi suuret. Mikäli rikosoikeudellista ikärajaa alennetaan ja rangaistuksia myös nuorten tekemistä väkivaltarikoksista kovennetaan, kyseiset rikokset todennäköisesti myös vähenisivät. Nämä nuoret ovat täysin tietoisia tekojensa seurauksista, ja nämä teot eivät myöskään päänsilittelyllä lopu.
– Myös vaikeista asioista täytyy pystyä puhumaan avoimesti ja tutkia niiden toimivuutta, Koponen lopettaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ankkuritoiminta alaikäisten tekemät henkirikokset nuorten väkivalta maahanmuuttajanuoret varjoyhteiskunta Väkivaltarikokset kovennetut rangaistukset huumeiden käyttö koronapandemia rikosoikeudellinen vastuu huumemyönteisyys maahanmuuttajarikollisuus Ari Koponen järjestäytynyt rikollisuus toimenpidealoite Väkivalta lastensuojelu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koposelta jo toinen yli 100 nimeä kerännyt lakialoite: ”Koulukiusaaminen ei lopu pelkällä pääntaputtelulla”

Göteborgin poliisipäälliköltä selvät sävelet: ”Jengiampujat ovat lähtöisin Balkanilta, Lähi-idästä ja Pohjois- tai Itä-Afrikasta”

Nepsylapset syrjäytetään yhteiskunnasta – Koponen: ”Hallitus pyörittelee peukaloitaan”

Koponen vaatii kovempia rangaistuksia törkeistä pahoinpitelyistä – ”Tässä maassa joutuu linnaan veropetoksesta, mutta lasta saa kiduttaa raa’asti ilman kunnon rangaistusta”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".














