

LEHTIKUVA
Koponen esittää rikosoikeudellisen ikärajan alentamista ja kovempia rangaistuksia nuorten tekemistä väkivaltarikoksista: ”Ideologiat estävät tähän ongelmaan puuttumisen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt hallitukselle toimenpidealoitteen rikosoikeudellisen ikärajan alentamisesta sekä nuorten tekemien väkivaltarikosten rangaistusten koventamisesta.
Alaikäisten tekemiä henkirikoksia on ollut kahden viime vuoden aikana ennätysmäärä. Esimerkiksi vuonna 2020 poliisin tietoon tuli 48 alle 18-vuotiaan tekemäksi epäiltyä henkirikosta tai sellaisen yritystä. Myös tänä vuonna tekoja on ollut lukemattomia.
Kansanedustaja Ari Koposen mukaan alaikäisten tekemä raaka väkivalta on selvästi kasvussa ja rikokset aiempaa julmempia ja harkitumpia. Koposen mukaan tekijöitä ei saada kuitenkaan kunnolla vastuuseen, sillä he ovat alaikäisiä. Suomessa rikosoikeudellisen vastuun ikäraja on 15 vuotta.
– Näitä uutisia saa nyt lukea viikoittain. Juuri viime viikolla joukko alle 15-vuotiaita poikia pahoinpiteli julmasti samanikäisen tytön. Uutisten mukaan tyttöä oli hakattu nyrkein, potkittu, tönitty ja revitty vaatteista. Uhri myös pakotettiin nuolemaan toisten kenkiä. Samaisten uutisten mukaan nämä pojat saivat poliisilta vain nuhteet.
– Vappuviikonloppuna taas Helsingissä tapahtui kaksi erillistä puukotustilannetta, joissa oli osallisina alle 20-vuotiaita nuoria. Molemmissa tapauksissa uhrin fyysiset vammat vaativat sairaalahoitoa ja henkiset eivät todennäköisesti parane koskaan, Koponen muistuttaa.
Syitä väkivaltaisuuksiin monia
Syitä nuorten väkivaltaisuuksiin on monia. Pandemia on heikentänyt entisestään sellaisten henkilöiden olosuhteita, joilla menee jo valmiiksi huonosti. Lisäksi sosiaalinen kontrolli yleisillä paikoilla on vähentynyt, koulut ovat menettäneet kosketuspintaa osaan nuorista, ja rajoitusten takia harrastukset ovat olleet jäähyllä.
Viranomaisilla ei ole myöskään lastensuojelulaitoksista luvatta poistuneiden kohdalla riittävän vahvoja keinoja toimia. Myös järjestäytynyttä rikollisuutta on jo havaittu poliisin toimesta, ja huumemyönteisyys sekä huumeiden käyttö on kasvanut. Lisäksi neljän seinän sisällä olo on kiristänyt monien välejä.
– Emme voi kuitenkaan ulkoistaa lasten kasvatusta valtion harteille, vaan kyllä siitä on edelleen perheen otettava päävastuu, Koponen painottaa.
Suuri osa tekijöistä maahanmuuttajataustaisia
Suuri syy väkivaltaisuuksiin on myös se, että kaikki eivät näytä myöskään sisäistäneen suomalaisen yhteiskunnan sääntöjä. Suuri osa väkivaltarikosten tekijöistä on ollut maahanmuuttajataustaisia nuoria. Koposen mukaan hallituksen sinisilmäisyys haitallista maahanmuuttoa kohtaan on nyt alkanut näkymään mitä karuimmalla tavalla.
– Osa nuorista voi selvästi huonosti, ja paha olo purkautuu tällaisella äärimmäisellä tavalla. Hallitukselta vaadittaisiin nyt järeitä keinoja näiden väkivaltatilanteiden ehkäisemiseksi, jotta enää yksikään ei joutuisi tällaisen kammottavan rikoksen uhriksi. Milloin pääministeri oikein kertoo, mitä tälle asialle tehdään? Vastauspakista on tähän mennessä löytynyt vain ankkuritoiminta ja varjoyhteiskunta, Koponen tuskailee.
Nämä teot eivät päänsilittelyllä lopu
Laajan ongelman yhdeksi ratkaisuksi Koponen esittää rikosoikeudellisen ikärajan alentamista sekä kovempia rangaistuksia väkivaltarikoksista myös alaikäisille. Rikosoikeusvastuun ikärajan alentamiselle ei ole EU:n puolestakaan esteitä, sillä useissa muissa EU-maissa rikosvastuullinen ikäraja on selvästi alempi. Esimerkiksi Tanskassa rikosvastuu alkaa 14-vuotiaana ja Alankomaissa jo 12-vuotiaana.
– Tämä tulisi vähintäänkin selvittää ja nostaa laajaan keskusteluun. Pelotteet rikosten seurauksista eivät ole selvästikään tarpeeksi suuret. Mikäli rikosoikeudellista ikärajaa alennetaan ja rangaistuksia myös nuorten tekemistä väkivaltarikoksista kovennetaan, kyseiset rikokset todennäköisesti myös vähenisivät. Nämä nuoret ovat täysin tietoisia tekojensa seurauksista, ja nämä teot eivät myöskään päänsilittelyllä lopu.
– Myös vaikeista asioista täytyy pystyä puhumaan avoimesti ja tutkia niiden toimivuutta, Koponen lopettaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ankkuritoiminta alaikäisten tekemät henkirikokset nuorten väkivalta maahanmuuttajanuoret varjoyhteiskunta Väkivaltarikokset kovennetut rangaistukset huumeiden käyttö koronapandemia rikosoikeudellinen vastuu huumemyönteisyys maahanmuuttajarikollisuus Ari Koponen järjestäytynyt rikollisuus toimenpidealoite Väkivalta lastensuojelu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koposelta jo toinen yli 100 nimeä kerännyt lakialoite: ”Koulukiusaaminen ei lopu pelkällä pääntaputtelulla”

Göteborgin poliisipäälliköltä selvät sävelet: ”Jengiampujat ovat lähtöisin Balkanilta, Lähi-idästä ja Pohjois- tai Itä-Afrikasta”

Nepsylapset syrjäytetään yhteiskunnasta – Koponen: ”Hallitus pyörittelee peukaloitaan”

Koponen vaatii kovempia rangaistuksia törkeistä pahoinpitelyistä – ”Tässä maassa joutuu linnaan veropetoksesta, mutta lasta saa kiduttaa raa’asti ilman kunnon rangaistusta”
Viikon suosituimmat

Ex-ministeri Liisa Hyssälä järjestöleikkauksista: Mahdollisuus, ei uhka – varakkaat järjestöt käyttäkööt omia rahojaan
Aiemmin Kelan pääjohtajanakin toiminut, entinen sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä (kesk) pitää hallituksen päättämiä järjestöleikkauksia mahdollisuutena, ei uhkana. Hänen mukaansa päällekkäistä järjestökenttää on karsittava, ja järjestöjen on yritysten tavoin kannettava vastuunsa taloudellisesti vaikeina aikoina.

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.

Kaikki laittomasti maahan tunkeutuneet eivät palanneet Marokkoon – Ceutan naiset elävät ainaisessa väkivallan pelossa: ”Tilanne on hirvittävä”
Asukkaiden protestit laittomia siirtolaisia vastaan ovat voimistuneet entisestään Espanjan Ceutassa. Naiset elävät jatkuvassa väkivallan pelossa, koska enklaaviin oleskelemaan jääneet ovat pääosin nuoria miehiä. Samalla kiista maahan tunkeutuneiden todellisesti määrästä käy kaiken aikaa kuumempana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













