PS ARKISTO

Koskela: Turvealueiden ennallistaminen kosteikoiksi ei saa olla ainoa vaihtoehto

22.11.2022 |17:50

Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Koskela ehdottaa aloitettujen ja luvitettujen turvealueiden käyttämistä loppuun saakka ja niiden metsittämistä. Koskela ei pidä järkevänä Euroopan unionin ja hallituksen päätöntä ja käytännön olosuhteille vierasta sekä yksipuolista intoa ennallistaa turvealueet kosteikoiksi.

– Turvetuotantoa on ajettu alas liian nopeasti, minkä takia on iso riski, ettemme saa riittävästi korvaamatonta kasvu- ja kuiviketurvetta kasvihuoneiden sekä kotieläintilojen tarpeisiin. Myös energiaturvetta tarvitaan huoltovarmuussyistä enemmän kuin tällä hetkellä nostetaan. Järkevintä olisi nyt käyttää loppuun turvealueet, jotka on jo aloitettu tai joiden aloittaminen on lupien suhteen mahdollista, Jari Koskela painottaa.

Kasvava metsä toimii hiilinieluna

Kun alueet on nostettu loppuun, on niille Koskelan mielestä järkevintä istuttaa puuta. Esimerkiksi mänty kasvaa hyvin karuilla ja kuivilla pohjilla.

– Tällainen kasvava metsä toimisi myös hiilinieluna toisin kuin metaania ilmaan päästävä suoalue.

Nykyään vallalla olevan ennallistamisen ajatusmallin mukaan turvealueet täytyisi pitää kosteikkopääluokassa. Koskela muistuttaa, että metsitystä pidettiin vielä Juha Sipilän hallituksen aikana järkevänä tapana luoda nopeita hiilinieluja.

Kosteikkoviljelyllä ei ole aitoja markkinoita

– Turvealueen muuttaminen kosteikoksi saa tietysti olla mahdollista, jos se perustuu vapaaehtoisuuteen. Kosteikkoviljelyllä ei tällä hetkellä ole aitoja markkinoita, joten laajamittaista turvealueiden vesittämistä ei ole järkevä toteuttaa, vaikka EU ja hallitus siihen kannustavatkin, Koskela toteaa.

Kansanedustaja Koskela ei usko nykyisen hallituksen enää korjaavan turvetuotannon suhteen tehtyjä mittavia ja tuhoisia virheitä. Seuraavan hallituksen hän toivoo tekevän tarvittavat toimet, jotta turvealan hallitsemattoman alasajon lukuisia ikäviä seurauksia pystytään vielä korjaamaan niiltä osin kuin mahdollista. Turvealueiden ennallistamisen suhteen Koskela uskoo järjen vielä voittavan.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa

06.08.2026 |10:50
5.
Suomen uutiset logo

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä

03.08.2026 |10:33
6.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi

03.08.2026 |14:33
7.
Suomen uutiset logo

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon

08.08.2026 |13:32
10.
Suomen uutiset logo

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle

05.08.2026 |17:37

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää