Kunnan työntekijäliitto: ”On aivan tavallista, että bussikuskia syljetään Göteborgissa päin naamaa”

03.02.2020 |11:41

Viime viikolla bussikuski sai puukosta kasvoihinsa Göteborgin Angeredissa. Väkivalta ja uhkailu on kunnan työntekijäliiton mukaan tätä päivää kaupungin julkisessa liikenteessä. Yleensä kuitenkin vain syljetään päin naamaa, kertoo Dagens Nyheter.

Kunnan työsuojeluviranomaisten mukaan väkivallasta on tullut niin tavallista, että siihen on alettu suhtautua osana arkea: vaikka kuljettajien uhkailu ja väkivallanteot ovat lisääntyneet, niistä ilmoitetaan entistä harvemmin.

– Väkivalta on normalisoitu, sanoo kunnan työntekijäliiton puheenjohtaja Anna Skarsjö.

Sättimistä ja solvauksia

Työsuojeluvaltuutettu Martin Andreasson ajaa bussia ja hän on sitä mieltä, että yhteiskunta on yhä stressaantuneempi ja paineet loiskuvat sitten yli joukkoliikenteessä. Ruuhka tai juuttuminen punaisiin valoihin saattaa saada matkustajan raivostumaan ja hyökkäämään kuskin kimppuun – fyysisesti tai sanallisesti.

– Idiootiksi nimitellään, vittuillaan ja solvataan rasistisesti, you name it. Porukka voi tulla silmille ihan selvin päinkin, Andreasson kertoo kokemuksistaan.

Lipun perään ei kannata kysellä

Meno Uppsalan ennen niin sivistyneessä yliopistokaupungissa on muuttunut viime vuosina. Osa väestä kokee julkisen liikenteen kuuluvan muiden Ruotsin yhteiskunnan tarjoamien etujen piiriin, eikä siten halua maksaa siitä. Jos kuski penää lippua, tämä voi saada nyrkistä.

Muutaman viime kuukauden aikana viisi bussikuskia on pahoinpidelty Uppsalassa pelkästään matkustusasiakirjojen puuttumisen vuoksi.

– Kuskit eivät enää halua kysellä lippujen perään ja siten riskeerata henkeään, sanoo ay-aktiivi ja bussinkuljettaja Jafar Sarehkhani.

Tilapäisenä ratkaisuna on kokeiltu sitä, että tietyillä alueilla lippuja ei enää tarkasteta. Toimenpide on herättänyt ristiriitaisia mielipiteitä kunnallishallinnossa. Kuljettajat ovat ehdottaneet ratkaisuksi erillisten tarkastajien palkkaamista, jolloin kuljettajat saisivat tehdä työnsä rauhassa.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
4.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
5.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
6.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
9.
Suomen uutiset logo

Kansanedustajat Polvinen ja Lehtinen vaativat EU:n koronapaketin kohdentamista uudelleen – ” Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella”

07.02.2025 |17:39

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää