

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kunnia on katkera juoma: Näin suku vahtii ja painostaa afgaanityttöjä
”Äidilläni oli tapana sanoa: Tytön on oltava kunniallinen ja osattava laittaa ruokaa. Ulos ei ole asiaa keskellä yötä, nauraa ei saa äänekkäästi ja poikien kanssa ei puhuta.” Afgaanityttöjen elämästä länsimaassa on taltioinut SVT.
– Jos he näkivät minun puhuvan jonkun tuntemattoman pojan kanssa he sanoivat minua huoraksi. Naiset vahtivat toisiaan ja ennen kaikkea nuoria ja kertovat välittömästi, jos näkevät jotakin juoruttavaa. He myös värittävät kertomuksiaan aina vaan pahemmiksi, kertoo afgaanityttö SVT:n videolla.
Haastatellut tytöt eivät elä välittömän uhan alla, mutta SVT on silti päättänyt muokata heidät tunnistamattomiksi. Uhka voi muuttua hyvin nopeasti konkreettiseksi. Kunniaväkivallan uhan alla elää Ruotsissa tasa-arvoministeriön mukaan 100 000 ihmistä.
Tyttö on avioliittoa varten
Tyttöjen tärkein tehtävä on jatkaa sitä maailmaa, jossa heidän äitinsäkin ovat eläneet. Yhteentörmäys länsimaisen kulttuurin kanssa on sisäänrakennettu ja väistämätön.
– Jos haluat hyvän miehen, sinun on todellakin opeteltava asiat perinpohjaisesti, äiti neuvoo haastateltavan mukaan tytärtään.
– Tytön on oltava kunniallinen ja osattava laittaa ruokaa, ulos ei ole asiaa keskellä yötä, nauraa ei saa äänekkäästi ja poikien kanssa ei puhuta.
Anonyymi haastateltava ei ole koskaan ollut yksin ulkona tai mennyt minne mieli tekee. Äiti tai muu sukulainen on aina ollut seurana kodin ulkopuolella. Kunniakulttuurilla on ollut vaikutuksensa myös tyttöjen koulunkäyntiin.
– Veljilläni oli tapana vahtia minua. He seurasivat pukeutumistani ja ottivat selvää kavereistani.
Toinen haastatelluista tytöistä kertoo, ettei hänellä ole koskaan ollut poikapuolisia kavereita koulussa. Opiskelu oli käytännössä hankalaa tai lähestulkoon mahdotonta, kun olisi pitänyt opiskella muiden tavoin mutta poikien kanssa ei saanut olla tekemisissä.
Muut oppilaat tietenkin ihmettelivät afgaanityttöjen asennetta ja kannustivat heitä laittamaan pisteen kohtelulleen.
Ulkomailla syntyneillä perinteiset arvot
Opettaja Maria Selin Fjällström törmää päivittäin työssään Norrbottenin Luulajassa kunniaväkivallan ja sen uhan aiheuttamiin ongelmiin. Hän on selvittänyt kunniakulttuurin taustoja ja ilmenemismuotoja syvähaastatteluilla ja tulokset on julkaistu raportissa ”Nuoriso, kunnia, koskemattomuus ja avioliitto”.
– Suurimmat erot Ruotsissa ja ulkomailla syntyneiden välillä koskivat tytön koskemattomuutta. Ulkomailla syntyneille itselleen, heidän perheelleen ja partnerilleen oli valtavan tärkeätä, että tyttö on avioliittoon astuessaan neitsyt.
Kunniaväkivallan olemus ja ilmenemismuodot vaihtelevat Selin Fällströmin mukaan yksilöittäin ja sekä tytöt että pojat voivat joutua sen kohteiksi.
– Joskus tytöt katoavat koulusta ja joutuvat vaihtamaan paikkakuntaa, koska ovat joutuneet riitoihin perheensä kanssa. Ehkä kaikki eivät itse elä tuossa maailmassa, mutta heidän ympärillään on perinteisesti ajattelevia ja toimivia ihmisiä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- perinteinen ajattelu neitsyt koskemattomuus Ruotsissa syntyneet ulkomailla syntyneet Maria Selin Fjällström tasa-arvoministeriö nimittely huora puuttuminen seuraaminen vahtiminen kunnia suku kunniakulttuuri kunniaväkivalta Lähi-itä naisen asema Afgaanit Murha Avioliitto Väkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkasi vaimonsa hengiltä keskellä katua – Limburgin tunisialainen kirvesmurhaaja katosi nettisensuuriin

Riikka Purra lataa kolumnissaan suorat sanat suurmoskeijahankkeesta – ”koen vastenmielisyyttä islamin naiskäsitystä kohtaan”

Kirja-arvio: ”Yhdestoista vitsaus” on norjalaisen vasemmistotoimittajan hätkähdyttävä kuvaus ääri-islamin leviämisestä Eurooppaan

Ruotsalaiset muslimitytöt: ”En voisi ikinä deittailla ei-muslimin kanssa”

Elomaa: Sharia-laille nollatoleranssi Suomessa

Helsingin kaupunginvaltuuston enemmistö ei halunnut konkreettisia toimenpiteitä lasten silpomisen lopettamiseksi

Ruotsidemokraatit puolustavat sukupuolten tasa-arvoa: Moniavioisuus on kiellettävä ja vanhat liitot purettava
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää