

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kunnia on katkera juoma: Näin suku vahtii ja painostaa afgaanityttöjä
”Äidilläni oli tapana sanoa: Tytön on oltava kunniallinen ja osattava laittaa ruokaa. Ulos ei ole asiaa keskellä yötä, nauraa ei saa äänekkäästi ja poikien kanssa ei puhuta.” Afgaanityttöjen elämästä länsimaassa on taltioinut SVT.
– Jos he näkivät minun puhuvan jonkun tuntemattoman pojan kanssa he sanoivat minua huoraksi. Naiset vahtivat toisiaan ja ennen kaikkea nuoria ja kertovat välittömästi, jos näkevät jotakin juoruttavaa. He myös värittävät kertomuksiaan aina vaan pahemmiksi, kertoo afgaanityttö SVT:n videolla.
Haastatellut tytöt eivät elä välittömän uhan alla, mutta SVT on silti päättänyt muokata heidät tunnistamattomiksi. Uhka voi muuttua hyvin nopeasti konkreettiseksi. Kunniaväkivallan uhan alla elää Ruotsissa tasa-arvoministeriön mukaan 100 000 ihmistä.
Tyttö on avioliittoa varten
Tyttöjen tärkein tehtävä on jatkaa sitä maailmaa, jossa heidän äitinsäkin ovat eläneet. Yhteentörmäys länsimaisen kulttuurin kanssa on sisäänrakennettu ja väistämätön.
– Jos haluat hyvän miehen, sinun on todellakin opeteltava asiat perinpohjaisesti, äiti neuvoo haastateltavan mukaan tytärtään.
– Tytön on oltava kunniallinen ja osattava laittaa ruokaa, ulos ei ole asiaa keskellä yötä, nauraa ei saa äänekkäästi ja poikien kanssa ei puhuta.
Anonyymi haastateltava ei ole koskaan ollut yksin ulkona tai mennyt minne mieli tekee. Äiti tai muu sukulainen on aina ollut seurana kodin ulkopuolella. Kunniakulttuurilla on ollut vaikutuksensa myös tyttöjen koulunkäyntiin.
– Veljilläni oli tapana vahtia minua. He seurasivat pukeutumistani ja ottivat selvää kavereistani.
Toinen haastatelluista tytöistä kertoo, ettei hänellä ole koskaan ollut poikapuolisia kavereita koulussa. Opiskelu oli käytännössä hankalaa tai lähestulkoon mahdotonta, kun olisi pitänyt opiskella muiden tavoin mutta poikien kanssa ei saanut olla tekemisissä.
Muut oppilaat tietenkin ihmettelivät afgaanityttöjen asennetta ja kannustivat heitä laittamaan pisteen kohtelulleen.
Ulkomailla syntyneillä perinteiset arvot
Opettaja Maria Selin Fjällström törmää päivittäin työssään Norrbottenin Luulajassa kunniaväkivallan ja sen uhan aiheuttamiin ongelmiin. Hän on selvittänyt kunniakulttuurin taustoja ja ilmenemismuotoja syvähaastatteluilla ja tulokset on julkaistu raportissa ”Nuoriso, kunnia, koskemattomuus ja avioliitto”.
– Suurimmat erot Ruotsissa ja ulkomailla syntyneiden välillä koskivat tytön koskemattomuutta. Ulkomailla syntyneille itselleen, heidän perheelleen ja partnerilleen oli valtavan tärkeätä, että tyttö on avioliittoon astuessaan neitsyt.
Kunniaväkivallan olemus ja ilmenemismuodot vaihtelevat Selin Fällströmin mukaan yksilöittäin ja sekä tytöt että pojat voivat joutua sen kohteiksi.
– Joskus tytöt katoavat koulusta ja joutuvat vaihtamaan paikkakuntaa, koska ovat joutuneet riitoihin perheensä kanssa. Ehkä kaikki eivät itse elä tuossa maailmassa, mutta heidän ympärillään on perinteisesti ajattelevia ja toimivia ihmisiä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- perinteinen ajattelu neitsyt koskemattomuus Ruotsissa syntyneet ulkomailla syntyneet Maria Selin Fjällström tasa-arvoministeriö nimittely huora puuttuminen seuraaminen vahtiminen kunnia suku kunniakulttuuri kunniaväkivalta Lähi-itä naisen asema Afgaanit Murha Avioliitto Väkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkasi vaimonsa hengiltä keskellä katua – Limburgin tunisialainen kirvesmurhaaja katosi nettisensuuriin

Riikka Purra lataa kolumnissaan suorat sanat suurmoskeijahankkeesta – ”koen vastenmielisyyttä islamin naiskäsitystä kohtaan”

Kirja-arvio: ”Yhdestoista vitsaus” on norjalaisen vasemmistotoimittajan hätkähdyttävä kuvaus ääri-islamin leviämisestä Eurooppaan

Ruotsalaiset muslimitytöt: ”En voisi ikinä deittailla ei-muslimin kanssa”

Elomaa: Sharia-laille nollatoleranssi Suomessa

Helsingin kaupunginvaltuuston enemmistö ei halunnut konkreettisia toimenpiteitä lasten silpomisen lopettamiseksi

Ruotsidemokraatit puolustavat sukupuolten tasa-arvoa: Moniavioisuus on kiellettävä ja vanhat liitot purettava
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Talous kasvaa, alijäämä pienenee – opposition kritiikki menetti uskottavuutensa
Suomen talouskehitys on ollut EU:n kärkeä koko alkuvuoden: ensimmäisellä neljänneksellä Suomen kasvu oli EU-maiden nopeinta, ja toisella neljänneksellä Suomi oli edelleen yksi neljästä nopeimmin kasvaneesta EU-maasta.

Antikainen: Lindtman puolustaa Sánchezia eikä Suomea
Kun Espanjan hallitus epäonnistui EU:n ulkorajan suojaamisessa, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löysi arvosteltavaa vain yhdestä suunnasta: rajaa puolustavasta Suomen sisäministeristä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan se kertoo kaiken olennaisen SDP:n turvallisuuspoliittisista prioriteeteista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













