

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Lääkäriryhmän epäillään tohtoroineen 100 000 väärennettyä koronatestiä Ruotsissa
100 000 ihmistä maksoi koronatestistä 1 500 kruunua päästäkseen matkustamaan maailmalle. ”Doktorgruppen” ei poliisin epäilyjen mukaan analysoinut testituloksia, vaan kirjoitti kaikille halukkaille ja maksukykyisille terveen paperit. Pääepäillyt ovat karussa ja etsintäkuulutettuja.
Lääkäri Hammad Al-Saaid on poliisin epäilyjen mukaan jutun pääepäilty. Hän ja kaksi muuta henkilöä ovat etsintäkuulutettuja epäiltynä muun muassa törkeästä tartuntataudin levittämisestä, törkeästä vaaran aiheuttamisesta toisen hengelle ja terveydelle sekä petoksesta. Kolme muuta epäiltyä ovat pidätettyinä poliisin suojissa.
Doktorgruppen (lääkäriryhmä) tarjosi Covid-19-pikatestejä 500 kruunulla. Myös vasta-ainetestejä on ollut tarjolla. Vastaus luvattiin kuudessa tunnissa. Negatiivisen testituloksen saanut kuluttaja on sitten voinut Expressenin tietojen mukaan ostaa 1 000 kruunulla todistuksen, jonka avulla tämä on päässyt matkaan maailmalle. Poliisin epäilyjen mukaan näytteitä ei kuitenkaan ole analysoitu.
Tukholma katkaisi yhteistyön
Hammad Al-Saaid on hoitoalan start up -yrittäjä, jolla on ollut kohunkäryisiä hoivakeskuksia Tukholman seudulla Kistassa, Märstassa ja Tyresössä. Pelkästään konsernin näiden yksiköiden liikevaihto oli 43,8 miljoonaa kruunua vuonna 2019, tuplasti enemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Tukholman hoitoalue lopetti yhteistyön yrityksen kanssa maaliskuussa, kun tilinpidossa ilmeni verottajan mukaan miljoonaluokan epäselvyyksiä. Hoitoyksiköiden tarkastuksissa ilmeni myös lääkkeiden käsittelyssä vakavia puutteita.
Jutun pääepäilty on tullut tunnetuksi myös televisiosta, jossa hän on esitellyt ”Doktor Pepper”-robottia, joka voisi auttaa potilaita verenpaineen mittaamisessa konsernin hoitolaitoksissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Doktorgruppen Tukholman sotealue Doktor Pepper Tyresö Märsta Hammad Al-Saaid törkeä vaaran aiheuttaminen törkeä tartuntataudin levittäminen väärennetty koronatesti testiväärennös koronatesti Covid-19 pandemia koronavirus Kista petos
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rikollisten klaanisukujen lapset vaativat Ruotsissa ikätovereiltaan palveluksia ja kunnioitusta

Huumekaupan jättivoitot pestiin rahanvaihtajien pöydällä Tukholmassa

Suomessa lähes puoli miljoonaa ihmistä vailla työtä – silti hallitus ja kokoomus hehkuttavat silmät kiiluen työperäistä maahanmuuttoa

Työperäisen maahanmuuton mielikuvaa rakennetaan kanadalaisesta insinööristä ja aasialaisesta työrobotista – ”Todellisuus on afrikkalainen siivooja ja aasialainen postinkantaja”
Viikon suosituimmat

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Kolumni: Suomen Pankki liputtaa liittovaltion puolesta, ja siitäkös demarit tykkäävät
KOLUMNI | Talous on niin kuralla, että vain suostumalla EU:n liittovaltiohankkeisiin voi seuraava hallitus välttyä kovilta leikkauksilta ja veronkorotuksilta. SDP:n vaalilupaus on Suomen itsenäisyyden myyminen hetken käyttörahoista, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat

Rostila varoittaa: Sinipuna sivuuttaisi syntyvyyskriisin?

Turun ratikkapäätös kismittää perussuomalaisia
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











