

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Huumekaupan jättivoitot pestiin rahanvaihtajien pöydällä Tukholmassa
Tukholmassa 12 henkilöä on saanut syytteet törkeästä rahanpesusta ja törkeistä huumerikoksista sekä törkeästä salakuljetuksesta. Rahanvaihtajat ovat syytteen mukaan pesseet rikollisjengien piikkiin valuuttaa 220 miljoonan kruunun edestä. Rikoksissa hyödynnettiin Lähi-idässä ja Pohjois-Afrikassa käytettävää hawala-rahansiirtojärjestelmää.
Trendikkäässä Södermalmin kaupunginosassa Tukholmassa sijaitsi World Exchange AB:n rahanvaihtoliike, jossa kaikki näytti ulospäin olevan kunnossa. Myös Ruotsin rahoitustarkastuksen (Finansinspektionen) mielestä. Yhtiön neljännesmiljardin liikevaihto tuli rahanvaihtamisesta ja maksujen välittämisestä. Kunnes vuosi sitten kulissit romahtivat.
Rahanvaihtajien konttorista löytyi läjäpäin tunnettujen rikollisten nimillä kätkettyjä setelitukkuja taitavasti liiketilaan kätkettyinä. Kun poliisi avasi tuhdit muovikassit, niistä löytyi 15 miljoonaa kruunua eri maiden valuuttoina. Yritys ei pystynyt luotettavasti selvittämään rahojen alkuperää.
Todisteet Encrochatista
Pääsyytetty on 50-vuotias mies, joka on syyttäjän mukaan rahoittanut verkostonsa avulla merkittävässä määrin huumekauppaa sekä Tukholmassa, että muissa suurissa Ruotsin kaupungeissa. Kun rahat on pesty taas laillisiksi, ne on ollut mahdollista sijoittaa uudelleen huumekauppaan.
– Encrochat-data ja muu todistusaineisto osoittaa, että mies on toiminut välittäjänä huumekaupan eri portaiden välillä. Rahoitettavat erät ovat olleet kerrallaan 400 000–3 000 000 kruunua, toteaa poliisin erikoisryhmän tarkastaja Magnus Sohlén.
Pestyn valuutan kokonaisarvo on syyttäjän mukaan 220 miljoonaa kruunua ja noin puolet siitä on valkaistu Lähi-Idässä, Pohjois- ja Koillis-Afrikassa sekä Etelä-Aasiassa yleisesti käytettävän hawala-rahansiirtojärjestelmän avulla. Oikeudenkäynnin on määrä alkaa 22. kesäkuuta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Magnus Sohlén World Exchange AB järjestytynyt rkollisuus hawala rahanvaihto salakuljetus Etelä-Aasia Pohjois-Afrikka järjestäytynyt rikollisuus Lähi-itä huumeet huumekauppa Jengirikollisuus Rahanpesu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ulkomaalaistaustaiset aikuiset miehet veivät 12- ja 15-vuotiaat tytöt yöksi asuntoon: Lääppimistä, suukottelua ja huumeita – käräjäoikeus hylkäsi raskaat syytteet

Immonen: Suomi luisumassa Ruotsin tielle – ”Epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka ja massamaahanmuutto johtavat maan lopulta totaaliseen kaaokseen”

PS-kansanedustajat kysyvät STEA-avustuksista: ”Onko huumeidenkäytön opastaminen avustusperusteiden mukaista toimintaa?”

Sisäministeri Ohisalon mukaan kovien huumeiden käyttö ja hallussapito pitäisi sallia – ”Vihreät tekemässä Suomesta huumeidenkäyttäjien paratiisia”

Lääkäriryhmän epäillään tohtoroineen 100 000 väärennettyä koronatestiä Ruotsissa
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää