Artikkeli kuva

Lahden kaupunginjohtaja Jyrki Myllyvirta (vas.) ottamassa vastaan pakolaisia Hennalan hätämajoituskeskuksessa Lahdessa 25. syyskuuta 2015. / LEHTIKUVA

Lahden PS: Mielenterveysongelmaiset turvapaikanhakijat muuttavat koulun ja päiväkodin läheisyyteen – ”Olemme erittäin huolissamme alueen turvallisuudesta”

30.11.2017 |13:39

Lahden Perussuomalaiset paheksuvat syvästi turvapaikanhakijoiden tehostetun valvonnan uutta sijoittumispaikkaa.

Hennalan vastaanottokeskuksessa oleva 20-paikkainen osasto erityistä valvontaa ja psykiatrista tukea vaativille turvapaikanhakijoille siirtyy Ahtialan toimintakeskukseen.

– Toimintakeskus sijaitsee keskellä asuinaluetta ja välittömässä läheisyydessä on sekä koulu että päiväkoti. Olemme erittäin huolissamme alueen tulevasta turvallisuustilanteesta, Lahden Perussuomalaiset toteavat.

Muille kaupungin vuokra-asunnot

Lahden Perussuomalaiset ovat vastustaneet yksikön uudelleensijoittamista Lahteen, vaikka SPR ja Maahanmuuttovirasto yrittävät kovasti vakuutella, ettei osastosta ole uhkaa ympäristölle.

– Uusi on aina pelottavaa. Sen verran sanon tästä asiakaskunnasta, että he ovat usein hyvin väsyneitä ja passiivisia. Hyvin vähän edes liikkuvat meidän paikkojemme ulkopuolella. Lähtökohtaisesti heidät pyritään saamaan ylipäätään joka päivä nousemaan sängystä, SPR:n Hämeen piirin vastaanottotoiminnan johtaja Minna Jussila selittelee Ylen haastattelussa.

Muut Hennalasta siirtyvät turvapaikanhakijat muuttavat kaupungin vuokra-asuntoihin eri puolille kaupunkia.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
8.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää