

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Lakivaliokunnan perussuomalaiset turvapaikanhakijoiden oikeusavusta: Tämä on jälleen Sanna Marinin hallituksen arvovalinta – “Vieraat ensin ja suomalaisille se, mitä jää”
Perussuomalaiset kansanedustajat, lakivaliokunnan puheenjohtaja Leena Meri sekä valiokunnan jäsenet Mari Rantanen ja Sebastian Tynkkynen esittivät hylkäämistä turvapaikanhakijoiden oikeusapua käsittelevään lakivaliokunnan mietintöön. Mietintö liittyy hallituksen esitykseen turvapaikanhakijoiden oikeusavun laajentamiseksi ja avustajien korvausten korottamiseksi tuntiperusteisiksi palkkioiksi.
– Hallitus nostaa jälleen kerran ulkomaalaiset jalustalle. Turvapaikanhaun ongelmiin kaadetaan rahaa sen sijaan, että puututtaisiin juurisyihin eli maahanmuuttopolitiikan kiristämiseen, Leena Meri perustelee.
Muille ryhmille ei vastaavia palveluja heru
Hallituksen esityksessä ehdotetaan vuonna 2016 tehtyjen lakimuutosten kumoamista. Tuolloin turvapaikanhakijoiden oikeusapua kavennettiin, valitusaikoja lyhennettiin ja avustajille säädettiin asiakohtaiset palkkiot.
– Turvapaikanhakijoille tarjotaan nyt jälleen oikeusapua turvapaikkapuhutteluun, joka on verrattavissa muihin viranomaisten hakumenettelyihin. Samaan aikaan vammaiset, lastensuojelun asiakkaat tai muut ryhmät eivät ole käytännössä oikeutettuja vastaaviin palveluihin, Mari Rantanen summaa.
Palvelujen yhdenvertaisuus vaakalaudalla
Lakivaliokunnan perussuomalainen ryhmä onkin huolissaan palvelujen yhdenvertaisuudesta, mutta toisaalta myös liian avokätisten palvelujen lisäämästä houkuttelevuudesta.
– Kansalaisten on oltava yhdenvertaisessa asemassa, eikä myöskään tänne tulevia voida asettaa muita parempaan asemaan. Lisäksi järjestelmämme kuormittuu entisestään, kun laajalla ilmaisella oikeusavulla houkutellaan enemmän tulijoita Suomeen, Sebastian Tynkkynen arvioi.
Oikeuslaitoksen rahoitus murenemassa
Viime viikolla lakivaliokunta esitti syvän huolensa oikeusministeriön hallinnonalan resursseista käsitellessään julkisen talouden suunnitelmaa. Lisäksi lakivaliokunta ehdotti eduskunnalle ajankohtaiskeskustelua oikeuslaitoksen murenevasta rahoituksesta.<
– Tämä on jälleen Sanna Marinin hallituksen arvovalinta. Vieraat ensin ja suomalaisille se, mitä jää, perussuomalaiset valiokunnan jäsenet paheksuvat.
Lakivaliokunnan perussuomalaiset Sebastian Tynkkynen, Leena Meri ja Mari Rantanen.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- oikeusapu lakivaliokunta Maahanmuuttopolitiikka Sanna Marin Leena Meri Yhdenvertaisuus Mari Rantanen Turvapaikanhakijat Sebastian Tynkkynen perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turvapaikanhakijoiden oikeusturvaan miljoonia – Meri: ”Meillä on tärkeämpiäkin kohteita, jotka suorastaan huutavat rahoitusta”

Lakivaliokunnan perussuomalaiset: Toistuville turvapaikkahakemuksille tultava loppu

Halla-aho: Kreikka ja Bulgaria vetävät piikkilankaa Turkin-rajalleen – ”Suomi valmistautuu parantamalla tulijoiden oikeusturvaa ja ihmisoikeusjuristit hierovat käsiään”

PS haluaa tuntuvia tiukennuksia kansalaisuuslakiin: ”Somali saa helpommin kansalaisuuden kuin suomalainen Ahvenanmaalta kotipaikkaoikeuden”

Jälleen uusi luku suureen ullatusten kirjaan? – KRP epäilee: turvapaikanhakijan surma ei ollutkaan totta, EIT:n rapsut olivat perusteettomat, Ohisalo lopetti Irak-palautukset valheen takia

Lakivaliokunnan perussuomalaiset: ”Yhdenvertaisuusvaltuutetun kertomus on yhtä mamutusta”
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.