

SUOMEN UUTISET
Lars Vilks sananvapaudesta: Jos valtaapitäviä ei voi kritisoida, eivät yhteiskunnat kehity (video)
Taide on aina ollut provokatiivista, ja sen keinoin on voitava rikkoa sosiaalisten normien rajoja. Näin arvioi taiteilijaprofessori Lars Vilks Suomen Uutisille antamassaan haastattelussa. Hänen mukaansa poliittisesti korrekti taide voi toimia korkeintaan opetusmateriaalina.
Hän ei ole erityisen huolissaan siitä, että ihmiset loukkaantuvat provosoinnista.
– Ihmiset loukkaantuvat, jos heidän mielipiteitään epäillään. Monet kuvittelevat, että heillä on ratkaisu kaikkiin maailman ongelmiin, ja kun tämä kyseenalaistetaan, he suuttuvat, Vilks kuvaa.
Vilks on tunnettu sananvapauden puolustaja, ja hän kuvailee sen merkitystä seuraavasti: Jos halutaan kehittää yhteiskunnassa vallitsevia oloja, on voitava kyseenalaistaa vallitsevat olot ja nykyiset vallankäyttäjät. Nämä kuitenkin haluavat pitää vallastaan kiinni. Jos heitä ei voi kritisoida, ei synny muutoksiakaan. Sananvapautta tarvitaan, jotta yhteiskunnalliset muutokset olisivat ylipäätään mahdollisia.
Vilksin Suomeen kutsunut kansanedustaja Mika Raatikainen (ps) tukee vieraansa näkemyksiä. Hän pitää sananvapautta demokratialle välttämättömänä. Samoin tekee teologian tohtori Arto Luukkanen (ps.).
– Demokratia voi elää vain, jos sananvapaus vallitsee. Nämä kaksi kulkevat aina käsi kädessä, Luukkanen kuvailee.
Katso koko haastattelu ylläolevasta videoikkunasta. Haastattelukieli on englanti.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lars Vilksin tilaisuuden suora verkkolähetys

Halla-aho, Junnila ja Ekeroth maahanmuutosta: Onko Ruotsin tie meidän tiemme?

Viha kolarissa kuollutta taiteilija Lars Vilksiä kohtaan jatkuu sosiaalisessa mediassa

Lars Vilks haudattiin nimettömään hautaan islamistisen ilkivallan pelossa

Taitelija Lars Vilksin kuolinsyy vieläkin selvittämättä – kolme tutkintalinjaa käynnissä ja murha yhä mahdollinen syy kohtalokkaaseen kolariin
Viikon suosituimmat

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Ceutan kunnossapitotyöntekijät syyttävät laittomasti maahan tunkeutuneita: ”He tappavat eläimiä huvikseen”
Ceutaan laittomasti tunkeutuneet ja sinne jääneet nuoret miehet ovat syyllistyneet pahoinpitelyihin, ryöstöihin ja raiskauksiin, mutta mitkään laittomuudet eivät näköjään tulijoille riitä. Nyt rikosten kohteena ovat viattomat eläimet.

EU-elvytyspaketista rahaa ajoneuvoverojen poistoon Italiassa – Tavio: Perussuomalaiset varoitti yhteisvelasta
Italia aikoo poistaa vuoden 2027 ajalta ajoneuvoveron yli 14 miljoonalta autolta ja moottoripyörältä, ja käyttää tähän EU:n elpymisvälineestä peräisin olevia rahoja. Perussuomalaiset varoittivat jo vuonna 2021 EU:n elpymisvälineestä ja vastustivat sen hyväksymistä eduskunnassa.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

Elinkeinoelämä ja vasemmisto ajattelevat lompakoillaan – eliitin ihmisvihamielinen katastrofilogiikka esillä Ylen äärioikeistokeskustelussa
Yleisradion A-Talk-ohjelma käsitteli eurooppalaisen ”laitaoikeiston” kiihtyvää nousukiitoa. Studiossa sosialisti ja elinkeinoelämän edustaja löysivät yhteisen sävelen yksiulotteisesta talousajattelusta. Keskustelijat vaikenivat visusti maahanmuuton ongelmista.

Vigelius latasi täyslaidallisen hallituksen saavutuksista masentuneelle oppositiolle
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius avasi eduskunnan budjettikeskustelun rajulla hyökkäyksellä oppositiota ja Sanna Marinin hallituksen perintöä vastaan. Vigelius puolusti hallituksen verokevennyksiä ja tiukkaa kulukuria sekä tyrmäsi opposition vaihtoehdot pelkkänä rahareikänä ja talouskasvun jarruna.

Rikosilmoitus vasemmistopuolueen mahdollisesta vaalivilpistä Tukholmassa: ”Pahinta mitä olen nähnyt”
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät vilppiepäilyt laajenevat Borlängestä Tukholmaan. Svenska Dagbladetin pääkirjoituksessa useat Järvan ongelmalähiöiden alueella työskennelleet vaalivirkailijat kertovat tilanteista, joissa äänestäjiä olisi päättäväisesti johdateltu kannattamaan vasemmistopuoluetta. Nyt poliisi selvittää äänestystapahtumia.

Maahanmuuttajaryhmien välillä valtavia eroja maanpuolustustahdossa
Monikulttuurisuus muokkaa yhteiskuntaa monella tavalla. Keskeinen kysymys on, miten se vaikuttaa maanpuolustustahtoon tosipaikan tullen? Maahanmuuttajaryhmät ovat keskenään erilaisia siinä, miten kutsuntoihin ja varusmiespalvelukseen – eli maanpuolutukseen – suhtaudutaan.

Antikainen: Putinia rakastava kaksoiskansalainen osoittaa, miksi ministerien kansalaisuusvaatimusten on tiukennuttava
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Iltalehden haastattelun (20.9.) Suomessa asuvasta Venäjän ja Suomen kaksoiskansalaisesta Zinaidasta. Iltalehden mukaan Zinaida kertoi rakastavansa Vladimir Putinia ja äänestäneensä Yhtenäistä Venäjää. Hän kertoi myös haaveilevansa muuttamisesta Pietariin, mutta jääneensä Suomeen sosiaaliturvan vuoksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












