Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Leena Merestä lakivaliokunnan puheenjohtaja

18.06.2019 |15:52

Perussuomalaisten kansanedustaja Leena Meri valittiin tänään eduskunnan lakivaliokunnan puheenjohtajaksi. Meri on koulutukseltaan oikeustieteen maisteri ja varatuomari.

Leena Meri on toisen kauden kansanedustaja ja hän on toiminut aiemmin muun muassa perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtajana ja perustuslakivaliokunnan jäsenenä.

Meri on ollut myös kuntapolitiikassa mukana ja toimii Hyvinkään kaupungin valtuustossa ja kaupunginhallituksen varapuheenjohtajana toista kauttaan.

Lakivaliokunta käsittelee muun muassa perhe-, jäämistö-, velvoite- ja esineoikeutta, rikos- ja prosessioikeutta, tuomioistuimia sekä vankeinhoitoa koskevaa lainsäädäntöä.

Omaa kokemusta lainvalmisteluun

Meri on työskennellyt maistraatissa lakimiehenä ja henkikirjoittajana sekä erikoistunut opiskeluissaan ja työelämässä perhe- ja jäämistöoikeuteen.

Hän on työskennellyt myös käräjäoikeudessa ja hovioikeudessa sekä toiminut omassa lakiasiaintoimistossa, joten myös rikosoikeudelliset asiat ja tuomioistuinlaitos sekä prosessioikeus ovat tulleet tutuksi.

– Olen todella innostunut lakivaliokunnan puheenjohtajan tehtävästä. Siellä pääsen tuomaan omaa osaamistani ja kokemustani käytännön työelämästä suoraan lainvalmisteluun eduskunnassa, Meri toteaa.

– Myös viime kauden jäsenyys perustuslakivaliokunnassa on hyvä pohja lakivaliokunnan puheenjohtajan tehtävälle.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
3.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
4.
Suomen uutiset logo

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta

17.03.2025 |10:18
8.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59
10.
Suomen uutiset logo

Pääkaupunkiseudun ay-pomot pyrkivät valtuustoihin demareiden listoilta – SAK julkaisi jo oman poliittisen ohjelmansa

14.03.2025 |19:25

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää