

MATTI MATIKAINEN
Maahanmuutto puhutti ministerikierroksella: ”Hyvä, että tulitte kertomaan, mitä on tekeillä”
Perussuomalaisten ministerit Jari Lindström, Hanna Mäntylä ja Jussi Niinistö vastasivat kansalaisia askarruttaviin kysymyksiin Karjaalla, Lohjalla ja Karkkilassa. Kolme asiaa nousivat ylitse muiden.
Aurinkoinen aamupäivä valkenee Karjaan kävelykadulla. Perussuomalaisten teltan eteen on kerääntynyt kymmeniä paikkakuntalaisia. Puolustusministeri Jussi Niinistö, oikeus- ja työministeri Jari Lindström sekä sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylä tervehtivät lähes jokaista kansalaista yksitellen.
Karjaalainen Sten Sallegren, 76, on tullut paikalle, koska haluaa nähdä ministerit henkilökohtaisesti.
– Täytyy sanoa, että hirveän huono mäihä joutua hallitukseen tällaisessa tilanteessa. Pakolaisia tulee joka tuutista, eivätkä leikkaukset näytä hyvältä.
Jussi Niinistö nyökkää.
– Olemme tehneet paljon töitä sen eteen, että maahanmuuttajatilanne saadaan hallintaan.
Sten sanoo seuranneensa tilannetta ja toteaa, että perussuomalaisten panos on todellakin näkynyt.
”Ei ole varaa käydä töissä”
Karjaalaisella Hannu Suomelalla, 47, on asiaa jokaiselle ministerille. Ensimmäisenä kysymystulvan kuulee puolustusministeri Niinistö.
– Tuleeko näitä terroristeja tuolta rajan toiselta puolelta? Entä nämä kulkutaudit? Eikö rajoja voisi vaan sulkea? mies ihmettelee.
Niinistö toteaa, että asiat kuuluvat sisäministerille, mutta hän kuuntelee silti mielellään näkemyksiä.
– Tauteja valitettavasti kulkeutuu tännekin. Suomi kuuluu Shengen-alueelle, joten rajoja ei voida niin vain sulkea.
Hannu tyytyy vastaukseen ja siirtyy kuuntelemaan Jari Lindströmiä. Ministerin ympärillä käy vilkas keskustelu taloudesta ja työmarkkinoista.
– Aikamoisia dilemmoja, yksi miehistä toteaa.
– Kyllä. Vielä kun samaan aikaan vähennetään verotusarvoa. Lisäksi ovat palkkavähennykset, Lindström sanoo.
– Niin. Ihmisillä ei ole varaa käydä töissä, kuntalaiset sanovat.
– Totta. Jokin ratkaisu pitää löytyä. Pitäisikö esimerkiksi matkustamiseen tarjota tukea, Lindström pohtii.
Paikallisia murheita
Maahanmuuttajista ja leikkauksista riittää kysymyksiä lähes kaikilla, mutta Hanna Mäntylä saa kuulla huolia myös paikallisista murheista. Anna-Liisa Nyman, 73, kertoo ministerille siitä, kun kello 22 juna ei enää pian kulje Karjaalle. Mäntylä lupaa viedä asian tiedoksi liikenne- ja viestintäministerille.
Naisten seuraan liittyy Dorrit Ahlström, 75.
– Haluan toivottaa perussuomalaiset tervetulleeksi Karjaalle, hän sanoo ja kaivaa taskustaan lehtileikkeen.
– Minua kiinnostaa kysyä, että pitääkö tämä paikkaansa. Että veteraanien lisät pienenevät 40 senttiä?
Ministeri pyytää lehtileikkeen itselleen, taittaa sen taskuunsa ja lupaa selvittää asian eduskunnassa.
”Te selviätte tilanteesta”
Ministerien on aika jättää Karjaa ja jatkaa matkaansa Lohjalle. Perillä Mäntylän ympärille kerääntyy joukko miehiä. Kaksi heistä on sitä mieltä, että perussuomalaisten kannatus ”laskee kuin lehmänhäntä”. Mäntylä vastaa kritiikkiin rauhallisena.
– Teemme tätä työtä sen takia, että Suomen tilanne saadaan kuntoon. Tulevat toimenpiteet sattuvat, mutta ne ovat väistämättömiä, hän sanoo ja jatkaa:
– Lupaan käydä sosiaalituen vielä kertaalleen läpi, jotta leikkaukset eivät kohdistuisi niin pahasti esimerkiksi eläkeläisiin.
Tunnelma on aluksi hieman kireä, mutta muuttuu nopeasti leppoisammaksi. Rauli Tuomisto, 67, liittyy herraväen seuraan.
– Hyvä, että te ministerit tulitte tänne kertomaan mitä on tekeillä. Alussa perussuomalaisten työ näytti hieman hiljaiselta, mutta uskon nyt, että te selviätte tästä tilanteesta.
Nopeita päätöksiä
Karkkilan pohjanpirtti on seuraava etappi. Ministerit pitävät jokainen vuorollaan puheen, jonka jälkeen kuntalaisilla on mahdollisuus kysymyksiin.
Karkkilalainen Eero Salo, 60, haluaa ensimmäisenä kertoa mielipiteensä: ministerien ei kannata pelätä päätöksiä, vaan ne pitää tehdä nopeasti.
– Hallitukset vaihtuvat, mutta selittely on aina ollut kovaa. Te olette nyt siitä vastuussa, että maa saavuttaa hintakilpailukyvyn.
Lindström vastaa.
– Aina on vaikeita asioita, mutta nyt kun on jätetty jo vuosikausia tekemättä kipeitä päätöksiä, enää ei ole hetkeäkään hukattavana.
Eräs paikallaolijoista on taas huolissaan ylivelkaantuneiden tilanteesta ja tiukoista ulosottoveloista.
– Velkaantuneita on kohdeltu huonosti 90-luvulta lähtien, Lindström sanoo ja vakuuttaa, että ulosottoon liittyvät lait ovat tällä hetkellä selvityksessä.
”On kehujen aika”
Ministerit jatkavat matkaansa Karkkilasta. Tien päällä he pohtivat vierailujen tuloksia.
– Kaiken kaikkiaan tuli hyviä kysymyksiä, Niinistö sanoo.
Hän jatkaa toteamalla, kuinka puheet kääntyivät enimmäkseen maahanmuuttoon.
– Moni ehdotti, että rajat pitäisivät laittaa kiinni.
Muut ministerit nyökkäävät, koska aihe todella herätti keskustelua. Maahanmuuttajapolitiikan lisäksi kansalaiset miettivät työllistymistä ja leikkauksia.
– Joku sanoi, että hyvätuloisilta pitäisi ottaa enemmän veroja, Lindström muistelee.
Ulkoministeri Timo Soinin valtiosihteeri Samuli Virtanen huomauttaa, että vaikka ministerit saivat kuulla kritiikkiäkin, moni antoi myös positiivista palautetta.
– Yksikin herrasmies sanoi, että nyt kun olen saanut valittaa, on kehujen aika.
VERA MIETTINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ulkoministeriö kampanjoi Irakissa ja Turkissa: Suomi tiukentanut Irakin turvallisuusarviota

Mäntylä: Nuoria naisia pakkonaitetaan Suomessa – asia otettava hyvin vakavasti

HX-hävittäjähanke on käynnistynyt – puolustusministeri Hornetin kyydissä
Viikon suosituimmat

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuoreessa vuosikertomuksessa hallitusohjelman mukaiset maahanmuuttokiristykset – kuten nopeampi rajamenettely ja vastaanottorahan pienentäminen – esitetään suoraan “ulkomaalaisten asemaa heikentävinä muutoksina”. Sisäministeri Mari Rantanen nostaa esiin, miten virallisen raportin otsikoinnissa on vahvaa politikoinnin makua.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.
Uusimmat

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?

Vaalivallankumous sai Unkarin talouden nousukiitoon
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











