

PS ARKISTO
Mäkelä: EU-linjan on muututtava vaaleissa – Suomi ei saa olla ikuinen maksaja
Eduskuntavaaleissa päätetään myös EU-asioista ja se on äänestäjän hyvä muistaa. Eduskunnassa käsiteltävistä asioista lukumääräisesti suurin osa on suoraan EU-asioita ja käytännössä muihinkin liittyy jotenkin EU.
– On helppoa ajatella asiat kaukaiseksi ja ettei niillä olisi vaikutusta omaan elämään. Toisin on, sillä tälläkin hetkellä EUssa on vireillä hanke kieltää kertakäyttöastiat pikaruokaloissa ja pakottaa kaikkialle pestävät astiat, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä.
– Ellei asiaan vaikuteta, asetus astuu voimaan ja lyö taas kovan iskun Suomen metsäteollisuuteen. Ympäristö ei tästä hyötyisi, vaan jopa kärsisi muoviastioiden pesemisestä. Brysselissä ei asu useinkaan edes niin paljon viisautta kuin Helsingissä.
Hallitukselta puuttunut vaikutusvalta
Suomen eduskunta on keskeinen EU-päättäjä. Suuri valiokunta kuulee asioissa eri valiokuntia niiden osaamisalueiden mukaan ja määrittelee Suomen kannan. Tätä kantaa hallituksen on noudatettava neuvotteluissa Brysselissä.
– Suomi on pieni maa, ei kokoaan suurempi ja vaikutusvaltaa on sen mukaisesti. Kuitenkin päättäväisellä vaikuttamisella ajoissa ja yhdellä äänellä puhuen, pienikin maa voi saada viestinsä kuuluville. Ongelmana Marinin (SDP) hallituksen ajassa on ollut kaikkien näiden puute, Mäkelä sanoo.
Erityispiirteet on pakko huomioida
Mäkelän mielestä hallituksen linja EU:ssa kansallisen edun, kilpailukyvyn ja työllisyyden kannalta Suomelle tärkeissä kysymyksissä on ollut koko ajan hakusessa ja myöhässä.
– Kun komissio antaa esityksen, ei siihen enää saa suuria muutoksia. Muut ovat jo läksynsä tehneet, kompromissit on leivottu ja rahat jaettu.
– Näin ei voi jatkua. Olemme olosuhteiltamme niin erilainen maa Keski-Eurooppaan verrattuna, että erityispiirteemme on pakko huomioida. Me tarvitsemme energiaa ja liikennettä kylmän ilmaston ja pitkien etäisyyksien takia. Meidän täytyy saada hyödyntää metsävarojamme, Mäkelä muistuttaa.
Kansallinen etu etusijalle
Perussuomalaiset edustavat selvää kansallisen edun ja Suomen etusijalle laittamisen linjaa EU:ssa.
– Olen ollut tätä linjaa kahden kauden ajan rakentamassa suuressa valiokunnassa. Suomen tulisi saada ulos jotain hyötyä unionista, eikä olla ikuinen maksumies, Mäkelä painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vaikutusvalta Suuri valiokunta EU-komissio EU-politiikka Sanna Marin Kansallinen etu Jani Mäkelä Suomi Metsäteollisuus Energia eduskuntavaalit
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomen EU-vaikuttamisen taso järkyttää – perussuomalaiset vastustavat uusia EU-veroja

Elinkustannukset karkaavat käsistä, veronmaksajien rahat valuvat unelmahöttöön – Purra: ”Elämme vihreää päiväunta, jota kokoomus ja hallitus kannattavat”

Purra: EU:n uudet metsien ”ennallistamisvaatimukset” ovat hulluja

PS kritisoi EU:n taloussuunnitelmien heikkouksia: Eurojäsenyys ei ole ikuinen
Viikon suosituimmat

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Sisäministeri Mari Rantanen vaatii täysjarrutusta: ”Pysäyttäisin maahanmuuton hetkeksi”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














