Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Meri: Ex-kansanedustajilla uskomattomia hillotolppia – ”Näihin on puututtava”

27.11.2017 |13:28

Iltalehti kirjoittaa tänään, että sopeutumiseläkettä nostava ex-kansanedustaja Tuija Nurmi (kok.) työskentelee lääkärinä Terveystalossa – ja että hänen palkkionsa on piilotettu huipputulosta tekevään omaan yritykseen.

– Kukaan mukaan ei saa ns. ansiosidonnaista vuosikausia, vaan tavalliselta duunarilta se katkeaa automaattisesti ja hallitus on juuri lyhentänyt ansiosidonnaisen päivärahan keston pituutta, muistuttaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri.

– Näihin on puututtava. Muilta odotetaan talkoita vyön kiristykseen ja sitten löytyy näitä omia hillotolppia. Siksi aion tehdä asiasta hallitukselle kirjallisen kysymyksen siitä, mitä tällaiselle räikeälle eriarvoisuudelle aiotaan tehdä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

Laittomat maahanpyrkijät herättävät pelkoa ja huolta Kreikan lomaparatiisissa – ihmissalakuljettajien kumiveneet vyöryvät Libyasta Kreetalle

20.07.2026 |10:49
8.
Suomen uutiset logo

Marokkolaissyntyisen miehen kuolema johti väkivaltaisiin mielenosoituksiin Italiassa – sekavasti käyttäytynyt mies menehtyi vastustaessaan poliisia

22.07.2026 |16:01
10.
Suomen uutiset logo

Garden-hankkeelle ei valtion rahaa – ministeri Lulu Ranne varoitti jo aiemmin tyyriistä hankehurmoksesta: ”Kaverit pelaavat keskenään”

20.07.2026 |16:43

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää