

BLOOMBERG
#metoo:n ikävä seuraus: Wall Streetillä vältellään naisia kuin ruttoa
KOMMENTTI | Bloomberg kirjoittaa #metoo:n ikävästä seurauksesta. Miehet eivät enää uskalla viettää työpaikoilla aikaa naisten seurassa. Miksi?
Kun #metoo räyhähti viime vuoden lokakuussa päälle, kirjoitin: ”Työnantajat joutuvat jatkossa räknäämään, montako veren makuun päässyttä #metoo-aktivistia he uskaltavat hikisten duunariukkojen keskelle laskea.”
Hivenen kärjistettyä, mutta totta toinen puoli. Monin paikoin on havaittu, etteivät miehet enää uskalla toimia naisten kanssa töissä normaaliin tapaan. Tämä rampauttaa naisten uramahdollisuuksia. Ilmiö on iskenyt moukarin lailla jenkkiyritysten huippujohtoon.
Bloomberg kertoo: Ei enää lounaita naispuoleisten työkavereiden kanssa. Älä istu naisten viereen lentokoneessa. Vältä kahdenkeskeisiä kokouksia. Naisten palkkaaminen on ”tuntemattoman suuruinen riski”.
Lehti haastatteli juttuaan varten 30 huippujohtajaa. ”Kävelemme munankuorilla”, kommentoi miljardirahastoa hallinnoiva David Bahnsen.
Wall Street on perinteisesti muutenkin ollut ”poikaklubi”, mutta pelko ahdistelusyytöksistä sulkee ovia naisilta.
Eräs haastateltu johtaja kertoo toimintatavoistaan: hän ei tapaa naispuoleisia kollegoita huoneissa, joissa ei ole ikkunoita. Hän ei myöskään käy bisneslounailla alle 35-vuotiaiden naisten kanssa.
Tilanne on miehille paradoksaalinen, sillä toisaalta naisten välttelykin voi olla rangaistavaa:
Jos miehet kieltäytyvät työskentelemästä tai matkustamasta naisten kanssa tai eivät suostu mentoroimaan heitä ahdistelusyytteiden pelossa, syntyy riski siitä, että heitä aletaan syyttää sukupuolisesta syrjinnästä.
Miehet pörisevät enenevissä määrin keskenään, naiset jäävät piirien ulkopuolelle. ”Yhdelle” ei pyydetä, sosialisointi ja kaveeraaminen jäävät pois. Verkostot jäävät syntymättä.
Yhdysvaltain varapresidentti Mike Pence antoi tälle metoo-vastailmiölle kasvot. Hän kieltäytyy käymästä ravintolassa kahdestaan naisen kanssa – poislukien hänen oma vaimonsa.
+++
Kukaan ei ole tietenkään toivonut tapahtuvaksi sitä, mitä tuossa yllä kuvataan. Mutta niin se vain tapahtuu.
Miksi?
Koska on olemassa Law of Unintended Consequences. Tahattomattomien seurausten laki.
Siitä pähkähulluna esimerkkinä siirtomaa-ajan Intia:
Delhin kaupunkiin on pesiytynyt runsaasti myrkyllisiä kobria. Siirtomaaisäntä Britannian hallitus huolestuu ja päättää palkita paikallisia jokaisesta hengiltä kolkatusta kobrasta. Suunnitelma toimi aikansa, mutta sitten tapahtuu jotain briteille odottamatonta. Hallitukselle valkenee, että yritteliäät paikalliset ovat alkaneet kasvattaa kobria runsain määrin. Palkkioiden maksaminen lopetetaan. Kasvatetut kobrat eivät tuota enää kasvattajilleen, joten he vapauttavat ne. Kobrapopulaatio kasvaa, lopputulema on lähtötilannetta karmeampi.
Yksinkertaisilla teoilla saattaa olla arvaamattomia seurauksia. Tämä on Tahattomien seurausten laki.
+++
Myös Daily Wire kirjoittaa aiheesta. Amanda Prestigiacomo muistuttaa, että #metoo-skeptikot ennustivat juuri sellaista kehitystä, joista Bloomberg nyt kertoo. Varoittajat leimattiin naisvihaajiksi.
Daily Wire jatkaa: Viattomia miehiä POLTETTIIN roviolla ilman todisteita. Seksuaalisen ahdistelun tunnusmerkistöä LAVENNETTIIN niin, että pelkkä ulkonäön kehuminen oli yhtäkkiä ahdistelua. Media PAISUTTELI väitteitä raiskauskulttuurista, kun teknologiafirmojen työntekijöitä POTKITTIIN PIHALLE sen vuoksi, kun nämä olivat todenneet, että miehillä ja naisilla on biologisia eroja.
Kaiken tämän kehityksen loogisena jatkona on Daily Wiren mukaan se, että miehet ovat naisten seurassa hiljaa, ja vetäytyvät näiden seurasta. Vaihtoehtona olisi jatkaa taivaltamista epäloogisella, epäkonsistensilla miinakentällä.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pirkko Saisio Nykypäivässä: ”metoo-kampanjassa ja feministisessä liikkeessä on samoja piirteitä kuin taistolaisuudessa”

Työntekijä kritisoi Googlen erilaisuutta hehkuttavaa henkilöstöpolitiikkaa enemmistöä syrjiväksi ja keskustelua tukahduttavaksi – Google todisti syrjinnän antamalla työntekijälle potkut
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Seksikeinu Helsinki Priden puistojuhlassa – Antikainen: ”Onko liikaa pyydetty, että lapset säästetään julkisilta seksuaalisilta esityksiltä?”
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Helsinki Priden järjestäjiä kantamaan vastuunsa sen jälkeen, kun puolialastomat aikuiset esiintyivät seksikeinussa Priden puistojuhlassa keskellä päivää ja Helsinkiä lasten läsnä ollessa. Antikainen myös ihmettelee poliisin tapausta vähätteleviä kommentteja.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Maahanmuuttajataustaiset jalkapallofanit pistivät hulinaksi Alankomaissa – ”Täysin apinamaista mekkalointia”
Alankomaiden suurten kaupunkien kadut täyttyivät hulinasta, kun Marokko voitti Alankomaat jalkapallon maailmanmestaruuskisoissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












