Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Miksi lapsia ja vanhuksia siirretään pois turvapaikanhakijoiden tieltä?

05.10.2015 |11:10

Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä ihmettelee, miksi päiväkoteja tai vanhainkoteja tyhjennetään tilapäisiksi vastaanottokeskuksiksi.

– Kunnissa koetaan tilanne valtion taholta painostavaksi, erityisesti kun suunnitelmia pakkosijoitusasetusten valmistelusta julkaistaan ilman todellisuuspohjaakin, Mäkelä sanoo.

– On selvää, ettei näin voi jatkua. Kansalaisten oikeustajuun ei mahdu, miksi suomalaisten päiväkotilasten, koululaisten ja vanhusten pitäisi siirtyä pois tulijoiden tieltä.

Mäkelän mielestä valtion ja kuntien virkamiehet tarvitsevat parempaa ohjeistusta näiden ylilyöntien välttämiseksi. Hän jätti aiheesta kirjallisen kysymyksen sisäministeri Petteri Orpolle.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”

25.03.2026 |18:09
5.
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03
7.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32
10.
Suomen uutiset logo

Vaatimus massamaahanmuutosta yhteiskunnan pelastamiseksi ei enää uppoa kansaan – Purra: ”Kauan siihen meni – hyvä persut!”

23.03.2026 |16:37

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää