

KUVAKAAPPAUS/YOUTUBE
Miksi mainoksetkin ovat identiteettipolitiikkaa, vaativat moninaisuutta ja esittävät keinotodellisuuden ainoana oikeana tapana olla ja elää?
Ruotsidemokraatteja lähellä olevan Samnytt-verkkolehden pääkirjoituksessa pohditaan mainosten maailmaa ja niiden antaman mielikuvan suhdetta reaalimaailmaan. Heijastavatko mainokset vallitsevaa todellisuutta vai ideologisesta värittynyttä, poliittisesti korrektiksi oletettua narratiivia?
Mainoksissa esitetään kerta toisensa jälkeen etnisesti sekoittuneita perhekuvioita, jotka eivät välttämättä ole valtavirtaa oikeassa elämässä. Kenelle nämä mainokset on suunnattu ja miksi? Miten mainostajan optimaaliseksi mieltämä keinotodellisuus oikeasti edistää esillä olevan tuotteen tai palvelun menekkiä?
– Jos moninaisuutta puolustetaan vapautena, jossa kuka tahansa saa elää rinta rinnan kenen kanssa haluaa, niin miksi silloin tietynlaista moninaisuutta esitetään vaatimuksena ja ainoana oikeana tienä? Ja jos tavoitteena on integraatio, niin miksi maahanmuuttajien odotetaan samaistuvan vain ihmisiin, joilta he itse näyttävät, Samnyttin pääkirjoituksessa pohditaan.
Aito moninaisuus perustuu yksilönvapauteen
Pääkirjoitus toiminee yhteiskunnallisena puheenvuorona, joka haastaa vallitsevia moninaisuuden ja integraation diskursseja. Aito moninaisuus perustuu yksilönvapauteen, eikä ideologiseen vaatimukseen. Tässä mielessä Samnyttin ulostulon voi nähdä vasemmistolaisen identiteettipolitiikan kritiikkinä.
Mainosten henkilömaailma perustuu luultavasti oletukseen, että ihminen haluaa samaistua vain heihin, jotka jakavat saman ulkonäön. Tällainen olettama ei edistä aitoa integraatiota – voi jopa toimia toisinkin päin.
Itse asiassa ulkonäköön perustuvat nykymainokset ovat uusi essentialismin muoto, jossa ihmiset edelleen määritellään ulkoisten piirteiden perusteella, vaikkakin pääsääntöisesti positiivisessa hengessä.
Kuluttajillakin on oikeutensa
Samnyttin mukaan mainoksissa esiintyvät henkilöt eivät ole neutraaleja. Kyseessä on arvopohjainen valinta. Mainostava yritys haluaa tai kokee viisaimmaksi toimia varmimmalla mahdollisella tavalla, koska “se on heidän oikeutensa”.
– Meillä kansalaisina ja kuluttajina on omat oikeutemme esittää kysymyksiä, kun totuutta vääristellään monimuotoisuuden nimissä ja se esitetään yleisesti hyväksyttynä. Ilman, että meitä heti haukutaan idiooteiksi tai muuten vaan nimitellään, Samnytt toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- arvopohjainen valinta essentialismi samaistuminen poliittinen korrektius kuluttaja keinotodellisuus Mainonta yksilönvapaus monimuotoisuus segregaatio Identiteettipolitiikka Moninaisuus Integraatio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Punavihreän Ylen päätoimittaja ei löydä Ylestä punavihreää kuplaa – ei vakuuta somea: ”Kalakaan ei näe akvaarion ulkopuolelle ja luulee, että puheet vedettömästä maailmasta ovat ääriainesten juttuja”

Purra: EU-liittovaltiokehityksen vastustaminen vaatii konkreettisia toimia – ”Taloudellisen yhteisvastuun hivuttaminen käyttämällä ilmastopolitiikkaa tekosyynä ei ole hyväksyttävää”

Yle on taulukoinut joidenkin vieraidensa sukupuolen, etnisen taustan, kehon ja mielen – ministeri Wille Rydman: “Nyt on sakeaa”

Korporaatiomaailma löi jarrut wokelle – identiteettipolitiikka katosi kymmenien suuryritysten vuosikertomuksista

Wokettaminen ei kannata: Halpahalliketjulle miljarditappiot Pride-tuotteiden takia USA:ssa

Olutbrändi Bud Lightin woke-tuska pahenee: Amerikkalaisten entinen suosikkikalja ei enää mene kaupaksi edes alennusmyynnissä

Olutbrändi Bud Light ryhtyi wokettamaan: Emoyhtiön osake rommasi, tuohtuneet asiakkaat vaihtoivat toiseen kaljamerkkiin

Pekka Aittakumpu: “On aika tunnustaa, miten suurta vahinkoa yksisilmäinen monikulttuurisuusaatteen ihannointi on aiheuttanut”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakummun mielestä on aika tunnustaa monikulttuurisuusaatteen suomalaisille arvoille aiheuttama vahinko ja seistä rohkeasti isänmaamme takana.

Brittipääministeri leimasi kaikki mielenosoittajat “äärioikeistolaisiksi huligaaneiksi” – isoäidit ja kukkamekkorouvat kävivät omituista leimaamista vastaan sometempauksella
Viikon suosituimmat

Hallitus uudistaa toimeentulotuen: ”Nykyinen malli ei kannusta töihin”
Toimeentulotuen kokonaisuudistus on menossa lausunnoille. Kyse on uudistuksesta, jota valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä on ajanut jo pitkään. - Olen kantanut pitkään huolta vain toimeentulotuen varaan jättäytyneistä, joita Suomessa on paljon. Vihdoin aiheeseen saadaan muutos ja heidät saadaan palveluiden ja työnhaun piiriin, Maanselkä iloitsee.

Yhdysvallat otti pakolaisia Etelä-Afrikasta – vasemmistolaiset raivoissaan
Yhdysvaltain hallitus on alkanut ottaa vastaan Etelä-Afrikasta valkoisia buureja pakolaisina. Trumpin mukaan Etelä-Afrikassa on meneillään kansanmurha, josta media vaikenee. Episkopaalinen kirkko kieltäytyy auttamasta valkoisia pakolaisia edes rahasta. Monet toimittajat ja mielipidevaikuttajat tuntuvat olevan sitä mieltä, että nyt on Afrikasta otettu vastaan aivan väärän värisiä pakolaisia.

Puhemies Halla-aho: Hyvin toimeentulevat kärsivät harvemmin maahanmuuton kielteisistä vaikutuksista
Puhemies Jussi Halla-aho painotti EU-puhemiesten konferenssissa, että Euroopan on vahvistettava kykyään huolehtia itsestään ja selviytyä kriiseistä.

Garedewin Facebook-kirjoitus šaria-laista hurjistutti opetusministerin – Junnila: ”Julkinen keskustelu näistä on tervetullutta erityisesti Suomen kaltaisessa oikeusvaltiossa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew julkaisi lauantaina Facebookissa kirjoituksen, joka sai oikeusministeri Anders Adlercreutzin (r.) näkemään punaista. Edustaja Garedewin mukaan suomalaisten tulee tietää, millaista toimintaa islamilaisen lain eli šarian tulkinnat voivat sallia. Hän mainitsi esimerkkinä naisten ja tyttöjen heikommat oikeudet sekä kunniaväkivallan. Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila toivottaa tervetulleeksi näistä asioista keskustelun Suomen kaltaisessa oikeusvaltiossa.

Pudasjärvi ei enää ota kiintiöpakolaisia vastaan – PS-valtuutettu: ”Taloudellinen realismi palasi muihinkin puolueisiin”
Kiintiöpakolaisten vastaanottaminen Pudasjärvelle on loppunut tämän vuoden alusta. Perussuomalaisten valtuustoryhmän jäsen Sirkka Pankinaho kertoo, että kaupungin päätöksen taustalla vaikuttivat vahvasti taloudelliset syyt sekä etenkin vuoden alussa voimaan tulleet kotoutumislain muutokset, joilla kotoutumiseen liittyviä valtion korvauksia kunnille vähennetään.

Mari Rantanen: Perussuomalaiset on ainoa vaihtoehto muille puolueille – ”Jos ja kun maahan halutaan toisenlainen hallitus, sieltä tulee lisää maahanmuuttoa, avoimet rajat, lisää kehitysapua ja veroja”
Sisäministeri Mari Rantanen ihmettelee somekirjoittelua, jonka mukaan perussuomalaisten linja on väärä. - Kun luen puolueohjelmiamme, on hallitusohjelma varsin hyvin linjassa. Me ajamme Suomea, jossa työ ja yrittäjyys on hyvinvoinnin perusta. Sosiaaliturva on tukiverkko heikoimmille. Siis niille, jotka eivät ole työikäisiä tai työkykyisiä.

Amerikkalainen laatujulkaisu ylistää porvarihallituksen talouslinjauksia – ”Jättäkää homma pienen mutta sisukkaan Suomen hoidettavaksi”
Amerikkalainen arvostettu talousmedia suitsuttaa surutta Suomen hallituksen talouspäätöksiä ja toteaa ”linjan olevan oikea”. Wall Street Journal tiivistää arvionsa toteamalla, että Suomi ”näyttää nyt muille mallia”. Jospa maamme valtamediakin perehtyisi edes ajoittain ulkomaiseen uutistarjontaan oman agendansa ajamisen sijasta.

Etninen epäsopu leimahti levottomuuksiksi Belgiassa – ”Bryssel on monikulttuurinen persläpi”
Jalkapallo-ottelu päättyi FC Bryggen kannattajien aloittamiin väkivaltaisuuksiin Brysselissä. Kannattajat hyökkäsivät pääasiassa maahanmuuttajien asuttamaan Molenbeekin kaupunginosaan ja saivat vastaansa luoteja. Paikallisen pormestarin mukaan Bryggen kannattajat ”vihaavat Brysseliä, koska se on monikulttuurinen kaupunki”.

Iltalehti: Tuhansien pääsy terveydenhoitoon kiristyy – Purra: “…nimittäin laittomasti maassa oleskelevilta”
Iltalehti kirjoittaa hallituksen esittämistä kiristyksistä laittomasti maassa oleskelevien eli ”paperittomien” terveyspalveluihin uutisessaan, jonka se on otsikoinut provosoivasti "Tuhansien pääsy terveydenhoitoon kiristyy". Perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra tarkentaa viestipalvelu X:ssä julkaisemassaan klikinsäästäjässä kiristysten kohdistuvan nimenomaan laittomasti Suomessa oleskelevien terveyspalveluihin.

Halla-aho: On keskusteltava myös muiden kuin samanmielisten maiden kanssa
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho pitää tärkeänä, että parlamentaarisessa diplomatiassa keskustellaan myös muiden kuin samanmielisten kanssa. Halla-aho puhui kansanedustajien roolista Suomen ulkopolitiikan tukena eduskunnan kansainvälisten asioiden foorumin kokouksessa keskiviikkona.