

LEHTIKUVA
Miljoonia euroja lähtee Suomesta maailmalle joka vuosi – Mäkynen vaatii ulkomaille lähetettäviä rahalähetyksiä verolle
Suomesta lähetetään vuosittain suuria summia rahaa ulkomaille yksityisten, pääasiassa ulkomaalaistaustaisten henkilöiden pyörittämien rahansiirtoyritysten kautta. Kyseinen raha ei jää kiertoon käytettäväksi Suomeen, eikä se siten palvele Suomen kansantalouden etuja. Kansanedustaja Jukka Mäkynen on jättänyt toimenpidealoitteen ulkomaille lähetettävien rahalähetysten verottamisesta.
Rahansiirtoyritykset toimivat siten, että asiakas jättää lähetettävän rahasumman yrityksen palvelupisteeseen, jolloin sekä rahat että viesti rahojen siirrosta välittyvät ulkomailla olevalle vastaanottajalle. Kyseinen raha ei jää kiertoon käytettäväksi Suomeen, eikä se siten palvele kansantalouden etuja.
Tietoja ei ole saatavilla
Ulkomaille suunnatut rahat lähetetään pääasiassa ulkomailta Suomeen tulleiden henkilöiden sukulaisille heidän lähtömaihinsa sekä mahdollisesti kerryttämään Eurooppaan pyrkivien henkilöiden varoja. Osa rahoista saattaa myös päätyä ihmissalakuljettajille.
Perussuomalaisten kansanedustaja Jukka Mäkynen jätti vuonna 2019 kirjallisen kysymyksen ulkomaille lähetettävistä rahansiirroista. Ministerin vastauksen mukaan tarkempia tietoja erilaisten henkilöryhmien suorittamista rahansiirroista ei ole saatavilla, eikä Somalian osalta maailmanpankin arvioita rahansiirroista maahan ole olemassa.
– Edellä mainittu ongelma voidaan ratkaista toimenpiteellä lähetettävän summan verottamiseksi määrätyllä prosentilla, Mäkynen toteaa.
Kelan rahoja lähtee suuria summia
Mäkysen selvitysten mukaan Suomessa asuvista maahanmuuttajaryhmistä erityisesti somalit lähettävät säännöllisesti rahaa kotimaahansa. Helsingissä on Dahabshiil Money Transfer and Exchange Oy:n toimipiste, jonka liikevaihto muodostuu rahansiirtopalkkioista. Vuonna 2020 liikevaihto oli 102 000 euroa. Dahabshiilin palkkio 100 euron siirrosta on 2,50 euroa.
Liikevaihdon perusteella siirrettävän rahan määrä olisi ollut yli 4 miljoonaa euroa, josta suurin osa meni Somaliaan. Jos somalien työllisyysaste on noin 20 prosenttia, voidaan helposti päätellä, että suurin osa ulkomaille lähetettävistä rahoista on peräisin Suomen avokätisestä sosiaaliturvasta. Fingo ry:n mukaan ulkomailla asuvat somalit lähettävät Somaliaan sukulaisilleen ja ystävilleen noin 1,1 miljardia euroa vuosittain.
Somaliaan virtaa rahaa maailmalta
Ulkomaille rahaa välittävät monet muutkin, kuten Western Union, MoneyGram, erilaiset kansalaisjärjestöt ja moskeijat. Lisäksi käteistä rahaa jaetaan paljon pakolaisille, vaikka vähitellen ollaan siirtymässä maksukorttijärjestelmään. Käteisen vuoksi on mahdotonta tietää, paljonko rahaa todellisuudessa kulkeutuu ulkomaille. Sen voi vain varovasti arvioida.
CIA:n Factbookin mukaan rahalähetykset eri maista Somaliaan ovat noin 1,6 miljardia dollaria vuodessa. Somalian bruttokansantuote puolestaan oli noin 7,6 miljardia dollaria, joten rahalähetykset ovat merkittävä osa Somalian tuloista. Fingo ry:n mukaan jopa 40 prosenttia Somaliassa asuvien toimeentulosta on rahalähetyksistä riippuvainen.
Vain suomalaisten rahankäyttöä kytätään
– Meillä Suomessa on rahaliikenteen valvonta tiukkaa, mutta se koskee yleensä vain suomalaisia. Jos viet pankkiin ison summan rahaa, sinun täytyy antaa tarkka selvitys siitä, mistä rahat ovat peräisin. Sama koskee myös ison rahasumman nostamista pankista, selvitystä vaaditaan. Rahanvälitysyritysten kautta rahan voi lähettää anonyymisti, eikä kukaan kysele, mihin rahat menevät tai mistä lähetettävät rahat ovat peräisin, Mäkynen sanoo.
Jos rahansiirtoyritysten kautta Suomesta ulkomaille suunnatut yksityiset rahalähetykset laitettaisiin verotuksen alaiseksi, rahaliikennettä voitaisiin kontrolloida ja edes osa summasta jäisi kotimaahan.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kansantalous rahansiirrot rahalähetykset kirjallinen kysymys toimenpidealoite maahanmuuttajat Ihmissalakuljetus Jukka Mäkynen Sosiaaliturva Somalia talous verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkynen: Hallituksen otettava tosissaan eläkeläisten hätä – ”Moni joutuu valitsemaan ostaako lääkkeitä vai ruokaa”

Paine Eurooppaa kohtaan kasvaa kaiken aikaa – pandemian päättyminen saa taas liikkeelle laittomien maahanmuuttajien vyöryn

Italia on uudistumiskyvytön, joten maan pääministeri yrittääkin nyt muuttaa EU:ta – tavoitteena on rakentaa EU:sta lypsykone, joka tarjoilee rahalähetyksiä jatkossakin
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää










