

LEHTIKUVA
Ministeri tarttui Immosen vaatimukseen: Metsästyksestä ilmoittamista teiden varsilla helpotetaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen jätti liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerin (kesk.) vastattavaksi lokakuussa kirjallisen kysymyksen, jossa hän vaati metsästysseurojen byrokratiaa purettavaksi.
Immonen viittasi kysymyksessään tapaukseen, jossa metsästysseura oli joutunut kohtuuttoman lupamenettelyn hampaisiin, kun se oli halunnut tiedottaa metsästystapahtumasta teiden varsilla varoittaakseen muuta liikennettä hirvistä, metsästäjistä sekä koirista.
Vähentää byrokratiaa ja kustannuksia
Immosen kirjalliseen kysymykseen antamassaan vastauksessa ministeri Berner lupaa, että syksyn 2017 aikana liikennevirasto ottaa valmisteltavakseen ohjeen antamisen siitä, miten metsästyksestä voidaan jatkossa ilmoittaa muita tienkäyttäjiä siten, ettei siitä aiheudu metsästysseuroille turhaa byrokratiaa tai kustannuksia.
– Metsästäjien asioiden ajaminen on perussuomalaisille tärkeä asia. On hienoa huomata, että ministeri koki tässä tilanteessa velvollisuudekseen ryhtyä toimiin metsästysseuroja koskevan turhan byrokratian karsimiseksi, Immonen toteaa.
– Toivoisin, että metsästykseen ja aseharrastukseen liittyvät asiat kiinnostaisivat laajemmin muitakin puolueita, jotta keskeisiin ongelmiin voitaisiin puuttua yhteisvoimin, Immonen vetoaa.
Miten byrokraattinen sääntö-Suomi on kohdellut sinua? Otamme vastaan ideoita byrokratian purkamiseksi ihmisten arkea helpottaaksemme. Ota asian tiimoilta rohkeasti yhteyttä Immosen eduskunta-avustajaan: jenna.simula@eduskunta.fi
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisten Leena Meri taiteilija Katariina Sourille: Itselläni on lähiperheessäni metsästäjiä – pitäisikö heidän nyt ampua itsensä?

Kansanedustaja Immonen: Häirikkösusien kaatamista helpotettava
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











