

LEHTIKUVA
Kansanedustaja Immonen: Häirikkösusien kaatamista helpotettava
Perussuomalaisten kansanedustaja ja eduskunnan ympäristövaliokunnan jäsen Olli Immonen ihmettelee Suomessa harjoitettua susipolitiikkaa ja erityisesti sitä, että keskustan ollessa pääministeripuolueena susiongelmaa ei ole saatu hoidettua kuntoon.
Ministeri vähätellyt ongelmaa
Immonen näkee, että seuraavan hallituksen on välttämätöntä helpottaa lupabyrokratiaa ja kasvattaa kaatolupien määrää. Lisäksi hänen mukaansa on tärkeää antaa mahdollisuus poistaa pihapiirissä liikkuvat sudet jo ennen, kuin ne aiheuttavat haittaa koti- tai tuotantoeläimille.
– Mielestäni on hyvin erikoista, että esimerkiksi maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä (kesk.) on tällä vaalikaudella lähinnä vähätellyt susien aiheuttamaa uhkaa metsästyskoirille, vaikka häirikkösusitilanne on vain pahentunut, Immonen sanoo.
Koti- ja tuotantoeläimiä suojeltava
Susiongelma koskettaa laajasti erityisesti maaseudulla asuvien ihmisten arkea, mutta muualla Suomessa tilanne näyttää aivan toisenlaiselta johtaen hyvin erilaisiin näkemyksiin petopolitiikasta.
– Häirikkösusien tehokkaammalla poistamisella on tähdättävä nimenomaan kotieläinten, tuotantoeläinten, metsäpeurakannan sekä koiralla tapahtuvan metsästyksen suojelemiseen, Immonen perustelee.
Kaatolupaprosessi uusiksi
Ratkaisuiksi Immonen ehdottaa häirikkösusien kaatolupaprosessin helpottamista, sillä nykyisin se on liian byrokraattinen ja aikaavievä.
– Lupaprosessi täytyy laittaa uusiksi. Susivahinkoja tulee estää muun muassa häirikkösusien kaatolupaprosessia yksinkertaistamalla. Lisäksi susien kaatamiseen tarvittavien poikkeuslupien myöntämiseen on saatava lisää joustavuutta, ja lupia on myönnettävä lisää, Immonen toteaa.
Susipolitiikka on keskusteluttanut suomalaisia laajasti jo vuosia, sillä sudet liikkuvat yhä enemmän asutuksen läheisyydessä aiheuttaen huolta erityisesti lasten turvallisuudesta sekä metsästyskoirien ja tuotantoeläinten menetyksistä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisten ympäristö- ja energiapoliittinen ohjelma on julkaistu

Immonen: Metsästysseurojen byrokratiataakkaa kevennettävä

Ministeri tarttui Immosen vaatimukseen: Metsästyksestä ilmoittamista teiden varsilla helpotetaan

Hakkarainen: Suomi haluaa päättää itse omasta petopolitiikastaan

Hakkarainen: EU ulvoo turhaan susista

Antikainen: Susivahinkoja ennaltaehkäistävä tehokkaammin
Viikon suosituimmat

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi
Saksan liittopäivävaalitaistelussa on siirrytty loppufinaaliin. Kansalaisten vaali-innostus on merkittävästi korkeammalla kuin edellisissä vaaleissa syykuussa 2021. Afganistanilaisen turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kuumentaa tunnelmia entisestään. Vaihtoehtopuolueen kanssa yhteistyöstä kieltäytyvät kristillisdemokraatit ovat menettämässä suuresta suosiostaan huolimatta historiallisen mahdollisuutensa muokata Saksan politiikkaa porvarilliseen suuntaan.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.

Saksa kielsi arabiankieliset julisteet ja iskulauseet mielenosoituksissa
Häiriökäyttäytyminen ja jopa suoranaiset rikokset ovat olleet Saksassa kasvava ongelma Palestiinan puolesta järjestetyissä mielenosoituksissa. Iskulauseissa on vaadittu arabiaksi muun muassa Israelin ja juutalaisten tuhoamista. Nyt viranomaiset ovat puuttuneet asiaan.

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?
Tiedotusvälineissä on uutisoitu hiljattain poliisin tietoon tulleiden seksuaalirikosten määrän merkittävästä kasvusta Suomessa viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että tietyt kansalaisuudet ovat olleet jatkuvasti tilastoissa yliedustettuina siihen nähden, kuinka paljon heitä on Suomessa.

Tutkimus: Brittinuoret pitävät maataan rasistisena – vain joka kymmenes olisi valmis sotimaan maansa puolesta
Puolet brittinuorista pitää maataan rasistisena ja vain joka kymmenes taistelisi maansa puolesta. Maahanmuutto on muuttanut yhteiskuntaa ja Lontoossa joka kahdestoista kadulla vastaan tulija on maassa laittomasti. Kansanedustaja Vigelius näkee tässä "woken ja länsimaisen itseinhon tuhoisat seuraukset".