

PS ARKISTO
Hakkarainen: EU ulvoo turhaan susista
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen hämmästelee EU:ssa Brysselin ehdoilla käytävää susikeskustelua, joka ei ollenkaan ota huomioon Suomen olosuhteita.
EU-parlamentin ympäristövaliokunta ja vetoomusvaliokunta järjestävät susi-aiheisen paneelikeskustelun tänään aiheella ”Revaluation of the wolf population in the EU”.
– Koko ympäristövaliokunta on pitkälti todellisuudesta irrallaan, olipa kyse sitten suurpedoista tai ilmastosta. Harva täällä edes tuntee suomalaista arkea luonnon keskellä, Teuvo Hakkarainen toteaa.
Suomen ei anneta päättää itse
Susi on aiheena ajankohtainen, sillä EU-tuomioistuin asetti 10.10.2019 päätöksellään monia tiukkoja lisäehtoja ns. häirikkösusien kaatamiselle. Itse oikeusprosessi lähti luontojärjestöjen valituksesta, joka koski kannanhoidollista metsästystä.
– Suomalainen maaseudun väestö näkee nyt, millaista ”auvoa” on olla keskustapuolueenkin vahvasti kannattamassa EU-liittovaltiossa: Suomi joutuu perustelemaan omia kannanhoidollisia päätöksiään ulkomaisissa tuomioistuimissa sen sijaan, että se saisi itse päättää asioistaan, Hakkarainen selostaa.
”EU-pampuilta pelkkää märkää rättiä”
Hakkarainen korostaa, että kaiken metsä-, maatalous- sekä petopolitiikan tulisi olla kotimaisissa käsissä ilman Brysselin byrokraattien vaikutusta.
– Suomi ja suomalaiset kyllä kelpaavat maksamaan muiden laskuja, velkoja ja vastuita, mutta takaisin Brysselin EU-pampuilta ei tule kuin märkä rätti ja ylimielisyyttä, Hakkarainen painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Simula: ”Susiongelma on vihdoin kitkettävä”

Hakkarainen: Suomi haluaa päättää itse omasta petopolitiikastaan

Huhtasaari: EU:n ohjaama hullu petopolitiikka uhkaa lasten turvallisuutta ja elinkeinoja

Simula: ”EU-sääntely suurin uhka suomalaiselle metsästyskulttuurille”

Antikainen: Lisää poikkeuslupia valkoposkihanhien metsästykseen

Antikainen: Susivahinkoja ennaltaehkäistävä tehokkaammin

Peltokangas arvostelee nykyistä eläinsuojelulakia: ”Petoja suojellaan enemmän kuin ihmisen parasta ystävää”

Hakkarainen: Verisiä aatteita ei tule päästää valtaan Euroopassa
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.