
Muslimien määrä Tanskassa on arvoitus ja herättää keskustelua vaalien alla
Se tiedetään, että Tanskassa on 170 moskeijaa. Århusin yliopisto on tutkinut asian. Muslimien määrä onkin sitten jo arvoitus, sitä ei aikuisen oikeasti tiedä kukaan. Usein käytetty arvio on Berlingsken (maksumuuri) mukaan noin 700 000 henkilöä.
Tanskan väkiluku on 5,7 miljoonaa, joten tuon yleisimmän arvion mukaan yli 10 prosenttia maan kansalaisista olisi uskonnoltaan muslimeja. Vieläkin huimempia lukuja on nähty, villeimpien ennustajien mukaan jopa 20 prosenttia Tanskan väestöstä olisi muslimeita vuonna 2020.
Kansallismieliset tanskalaiset
Tanskassa pidetään parlamenttivaalit 5. kesäkuuta, heti kohta EU-vaalien jälkeen. Vaalien alla muslimiväestön osuus koko Tanskan populaatiosta on jälleen noussut yhdeksi vaaliteemaksi. Tilanne ennen vaaleja on hieman saman kaltainen kuin keväällä Suomessa, sosialidemokraatit pyrkivät oppositiosta vallan kahvaan.
Muista Pohjoismaista Tanska kuitenkin poikkeaa siinä, että maahanmuuttokriittisyys ei ole pelkästään hallitusta tukevan kansallismielisen Tanskan kansanpuolueen monopoli. Pääministeripuolue Venstre on ollut tiukasti samalla asialla. Kuten omalla tavallaan myös opposition sosialidemokraatit.
Uskontoa ei tilastoida
Nyt vaalien alla oman lusikkansa uskontosoppaan on iskenyt Kööpenhaminan yliopiston lehtori ja uskontososiologi Brian Arly Jacobsen. Hän löi koko kansan ällikällä julistamalla, että Tanskassa oli tammikuussa 2019 noin 320 000 muslimia. Jacobsenin havainnossa keskeisintä on se, että muslimi ei ole sama asia kuin maahanmuuttaja, turvapaikanhakija tai paperiton henkilö.
Sitten hiukan epävarmuustekijöitä. Lapsien vanhusten, työttömien ja eläkeläisten määrä tiedetään tarkasti. Sen sijaan kansalaisia ei saa tilastoida sen paremmin uskonnon tai vaikkapa seksuaalisen suuntautumisenkaan perusteella. Siksi kaikki luvut muslimienkin määrästä ovat arvioita.
Valistunut arvaus
Jacobsenin lähestymistapa on toisaalta mielenkiintoinen sen takia, että se antaa mahdollisuuden tarkastella uskonnollisuuden säilymistä maahanmuuttajien keskuudessa. Jacobsen on muokannut maahanmuuttajista 85 eri ryhmää ja osin kansainvälisten tutkimusten perusteella hän tarkastelee eri väestöryhmien uskonnollisuutta. Niinpä esimerkiksi 500 afgaanitaustan omaavasta tanskalaisesta 450 henkilöä on tämän perusteella muslimeita. Se on siis eräs tilastollinen mahdollisuus.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää