Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Oikeusministeriö arvioi pakkokeinolain muutostarpeet – tavoitteena muun muassa tehostaa järjestäytyneen rikollisuuden torjuntaa

18.02.2025 |13:05

Oikeusministeriö on asettanut työryhmän, jonka tehtävänä on arvioida pakkokeinolain muutostarpeet ja valmistella tarvittavat lakimuutokset. Hanke toteuttaa hallitusohjelman tavoitteita muun muassa järjestäytyneen rikollisuuden torjumiseksi.

Hallitusohjelman mukaan pakkokeinolain tulee tukea rikostorjuntaa riittävällä tavalla. Jälkikäteen ilmoitettavan kotietsinnän säätämisen tarpeellisuus on arvioitava.

– Hallitus haluaa mahdollistaa myös nykyistä laajempien salaisten pakkokeinojen käytön rikollisjengissä aktiivisesti toimivan henkilön kohdalla, kerrotaan oikeusministeriön tiedotteessa.

Tiettyjä muutostarpeita arvioidaan vielä

Lisäksi eduskunta on edellyttänyt, että lokakuussa 2023 voimaan tulleen pakkokeinolain uudistuksen vaikutuksia seurataan ja arvioidaan vielä tiettyjä muutostarpeita. Lainsäädännön tarkastelu on tarpeen myös laillisuusvalvonta- ja tuomioistuinkäytännön sekä käytännön toimijoiden havaintojen vuoksi.

Työryhmän toimikausi päättyy 31.5.2027. Työ jakaantuu kahteen vaiheeseen, joista ensimmäinen painottuu hallitusohjelman kirjauksiin ja vangitsemisen edellytysten tarkasteluun.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva

08.03.2025 |10:38
6.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
7.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”

12.03.2025 |18:35
10.
Suomen uutiset logo

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”

10.03.2025 |13:19

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää