

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ongelma Utahissa: Ovatko koulujen metallinpaljastimet ”etnistä profilointia”?
Salt Lake Cityn kouluissa aiotaan ottaa käyttöön metallinpaljastimet. Jotkut oppilaiden vanhemmat ovat kuitenkin huolissaan etnisen profiloinnin riskistä ja tarkastustilanteiden eskaloitumisesta. Tutkijoiden mukaan metallinpaljastimilla varustetuissa kouluissa koetaan enemmän väkivaltaa ja järjestyshäiriöitä kuin muissa kouluissa.
Utahin osavaltion pääkaupungin peruskouluissa aiotaan ottaa käyttöön metallinpaljastimet syysloman jälkeen. Jotkut Salt Lake Cityn koululautakunnan jäsenet ja oppilaiden vanhemmat ovat kuitenkin huolissaan siitä, että metallinpaljastinten käyttö saattaa aiheuttaa ongelmia erityisesti värillisille oppilaille, kertoo paikallinen uutiskanava KSL.
Metallinpaljastimet eivät ole yleisesti käytössä suurimmassa osassa Yhdysvaltain kouluista, vaikka kouluammuskelut ovatkin olleet suuri ongelma. Metallinpaljastinten käyttöä pidetään kalliina. Lisäksi monet kouluturvallisuuden asiantuntijat ovat varoittaneet, että metallinpaljastimet eivät takaa turvallisuutta, mutta saattavat aiheuttaa oppilaille jopa haittaa – erityisesti värillisille oppilaille.
Kohtelee kaikkia yhdenvertaisesti
Oppilaille aiotaan etukäteen järjestää ammattiauttajien vetämiä keskusteluryhmiä, joissa heille opetetaan uuteen teknologiaan liittyviä tunnetaitoja, jotta tarkastetuksi joutuminen ei aiheuttaisi heille stressiä. Koulupiirin tiedottaja korostaa, että kone kohtelee kaikkia ihmisryhmiä samalla tavalla.
– Oppilas pysäytetään vain siksi, että kone piippaa, selittää tiedottaja Yándary Chatwin.
– Tarkastus ei perustu oppilaan ulkonäköön, sukupuoli-identiteettiin, rotuun tai etnisyyteen.
Turvatarkastukset stressaavat vähemmistöjä
Kaksi koululautakunnan jäsenistä äänestivät metallinpaljastinten käyttöönottoa vastaan. Ashley Anderson oli sitä mieltä, että kovat toimenpiteet – kuten vartijat ja tarkastukset – eivät suojaa kouluväkivallalta vaan saattavat jopa johtaa tilanteiden eskaloitumiseen, erityisesti värillisten oppilaiden kohdalla.
Mohamed Baayd puolestaan oli sitä mieltä, että metallinpaljastimen läpi käveleminen on henkisesti raskasta. Hän kertoi itse kokevansa lentokenttien turvatarkastukset erittäin stressaavina.
– Ajattelen myös vähemmistöjen lapsia, joilla on pakolaistausta, Mohamed Baayd selitti. He tulevat sota-alueilta ja sitten heitä vaaditaan kulkemaan tällaisen koneen läpi, ja jos kone piippaa niin se on yhtä painajaista.
Väkivallan syy vai seuraus?
Tutkijoiden mukaan koulujen turvatarkastuksilla on riippuvuussuhde huonompiin oppimistuloksiin, huonompaan matematiikan osaamiseen ja korkeampaan todennäköisyyteen joutua erotetuksi koulusta. Metallinpaljastimilla varustetuissa kouluissa koetaan enemmän väkivaltaa ja järjestyshäiriöitä kuin muissa kouluissa.
Useat tutkimukset osoittavat, että turvatarkastuksia ja vartijoita käytetään sitä todennäköisemmin, mitä monimuotoisempi oppilasaines koulussa on. Tutkija Odis Johnsonin mielestä on huolestuttavaa, että metallinpaljastimet aiotaan ottaa käyttöön nimenomaan monikulttuurisessa Salt Lake Cityn koulupiirissä eikä koko Utahin osavaltiossa. Historiallisesti Utah on valkoisten mormonisiirtolaisten perustama osavaltio, ja mormonit muodostavat yhä yli puolet Utahin asukkaista.
Salt Lake Cityn koulupiiri on rodullisesti ja etnisesti yksi kaikkein monimuotoisimmista koulupiireistä Utahin osavaltiossa. Salt Lake Cityn kouluissa eri vähemmistöihin kuuluvat oppilaat muodostavat peräti 59 prosenttia oppilaskunnasta, eli vähemmistöt ovat kouluissa enemmistö.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- turvatarkastukset metallinpaljastimet kouluammuskelut Salt Lake City Utah kouluväkivalta etniset vähemmistöt vähemmistöt Monikulttuurisuus Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitukselta merkittäviä panostuksia sisäiseen turvallisuuteen ja katurikollisuuden torjuntaan: Poliisin määrärahoihin tuntuva korotus

Seppänen: Väkivalta ja sen uhka koskee jo yli puolta opettajista – kouluihin palautettava työrauha

Koponen vaatii työkaluja lasten ja nuorten kokemaan nöyryytysväkivaltaan puuttumiseksi: ”Itku kurkussa joutuu miettimään, kuinka kauheaa tuommoisen kokeminen on”

Vieraskielisten määrä voimakkaassa kasvussa pääkaupunkiseudulla – kasvun hallinta hakusessa
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.
Uusimmat

Lehtisen lakialoite lähetekeskustelussa: Ruotsin tie on vältettävä

Vigelius: Suomella ei ole varaa hyväntekeväisyysmaahanmuuttoon

Reijonen kritisoi SDP:n monikielisiä vaaliohjelmia: ”Ei yllättänyt”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää