Oppilaiden kirjoitustaito heikkenee, tekoälyn kirjoitustaito vahvistuu

30.12.2022 |16:44

Tekstirobotti Chat GPT:ltä menee muutama sekunti kouluaineen kirjoittamiseen aiheesta kuin aiheesta. Lopputulos voi olla pikkuviilausten jälkeen aivan uskottava ja osa opettajakunnasta onkin takajaloillaan vilpin mahdollisuudesta.

Chat GPT on ohjelmisto, jota kehittää San Franciscossa majaansa pitävä Open AI. Työyhteenliittymää oli perustamassa myös Elon Musk ja organisaatiolla on läheiset yhteydet muun muassa Microsoftiin, joka on investoinut hankkeeseen miljardi dollaria.

Chat GPT perustuu koneoppiseen, jossa ohjelmisto analysoi valtavaa tietomassaa kerroksellisten algoritmien perusteella. Koneoppiminen on yksi osa tekoälyä ja sen tarkoitus on saada ohjelmisto toimimaan aina vaan paremmin sekä pohjatiedon (tietokannan) että käyttäjän toiminnan perusteella.

Opiskelijat ovat fuskanneet, luntanneet ja kopsanneet maailman sivu. Hakukoneiden myötä vilppi helpottui olennaisesti ja nyt chat-robotti osaa yhdistää kaiken digimuotoisen tiedon ymmärrettäväksi kokonaisuudeksi. Ei ihme, että opettajakunta on huolissaan.

– Luulenpa tämän johtavan yleistyviin salitentteihin sekä suullisiin kokeisiin, jotta opiskelijoita voidaan valvoa ja estää heitä käyttämästä kyseisiä apuvälineitä, sanoo median ja viestinnän professori Anne Kaum Dagens Nyheterissä.

Ilmiselvää kehitystä on kuitenkin aivan turha yrittää kahlita ja se on huomattu jo ainakin yliopistoissa. Tekstirobotti on oivallinen apuväline ja innovaatioiden lähde, kunhan ymmärtää sen rajat.

– On aivan turhaa yrittää estää opiskelijoita käyttämästä sitä. Sen sijaan meidän pitäisi olla proaktiivisia ja pystyä näyttämään tekstirobotin mahdollisuudet sekä myös sen puutteet, Kaum pohtii.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Tamponit poistetaan Facebookin konttoreiden miestenvessoista – DEI-ideologia tekee kuolemaa Amerikassa

16.01.2025 |14:19
2.
Suomen uutiset logo

Jättimäinen grooming-skandaali lopulta julki: rasismisyytösten pelko ja väestösuhteiden vaaliminen tukkivat viranomaisten suut -“Suurin rauhan ajan rikos ja sen peittely Britannian historiassa”

15.01.2025 |12:27
6.
Suomen uutiset logo

Europarlamentaarikko Tynkkynen lupaa edistää digitaalista sananvapautta EU:ssa – vihreiden Niinistö sen sijaan rajoittaisi lailla somekeskusteluja

16.01.2025 |00:06
8.
Suomen uutiset logo

Brittihallinto leimaa termin “aasialaiset raiskausringit” rasistiseksi – tilaston mukaan pakistanilaiset syyllistyvät neljä kertaa todennäköisemmin lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön

15.01.2025 |15:29
10.
Suomen uutiset logo

Ylen Jälkidigin raati kävi läpi Metan tulevia yhteisöhuomautuksia journalismin näkökulmasta – katsojille ei kerrottu journalististen sisältöjen olevan olennainen osa huomautuksia

17.01.2025 |14:11

Uusimmat

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2024

Mainos kuva

Lue lisää