Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Oslon satamasta tulossa huumeiden portti Pohjolaan – ruotsalaisjengit siirtävät toimintaansa Norjaan

05.09.2024 |14:57

Kokaiinin takavarikot ovat kasvaneet räjähdysmäisesti Norjassa ja etenkin Oslon satamassa. Samaa vauhtia on lisääntynyt ruotsalaisten rikollisjengien läsnäolo Norjassa. Huumeita rahdataan Etelä-Amerikasta Eurooppaan konteissa vaihtuviin satamiin, joissa valvonta on heikointa suhteessa tavaramäärään.

Viime vuonna Norjan viranomaiset tekivät runsaat 1 800 huumetakavarikkoa – enemmän kuin 10 edellisenä vuotena yhteensä. Banaanivarastosta Oslon liepeiltä löytyi maaliskuussa ensin 800 ja 900 kilon kokaiinierät ja pari kuukautta myöhemmin vielä 600 kiloa kokaiinia lisää.

Tulli löysi myös 150 kiloa kokaiinia brasilialaisalukselta maan länsirannikolla. Viranomaisten mukaan rikollisten oli tarkoitus toimittaa huumeet sukeltajien kautta rantaan mutta yritys jäi tällä kertaa torsoksi.

Norjasta huumeita myös Suomeen

Norjan poliisi on viime vuosina toistuvasti varoittanut, että ruotsalaiset rikollisjengit ja järjestäytynyt rikolliosuus – etenkin Foxtrot – ovat rantautumassa Norjaan. Ruotsin malliin jengit yrittävät rekrytoida paikallisia nuoria ja lapsia mukaan rikolliseen  toimintaansa.

– Olemme tietoisia siitä, että Norjasta on tulossa huumeiden portti Etelä-Amerikasta Eurooppaan, toteaa tulliylijohtaja Øystein Børmer Guardianille. Eräänä syynä Oslon suosioon ovat EU:n tiukentunut valvonta alueensa omissa satamissa.

Rikollisjengit toimittavat laillisiin konttilasteihin kätketyt huumeet eteenpäin Ruotsiin ja muun muassa Suomeen. Huonosti vartioitu Ruotsin raja ylitetään vaikkapa moottorikelkalla ja arvokas lasti tulee perässä pulkassa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
3.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
4.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää