

LEHTIKUVA
Oslon satamasta tulossa huumeiden portti Pohjolaan – ruotsalaisjengit siirtävät toimintaansa Norjaan
Kokaiinin takavarikot ovat kasvaneet räjähdysmäisesti Norjassa ja etenkin Oslon satamassa. Samaa vauhtia on lisääntynyt ruotsalaisten rikollisjengien läsnäolo Norjassa. Huumeita rahdataan Etelä-Amerikasta Eurooppaan konteissa vaihtuviin satamiin, joissa valvonta on heikointa suhteessa tavaramäärään.
Viime vuonna Norjan viranomaiset tekivät runsaat 1 800 huumetakavarikkoa – enemmän kuin 10 edellisenä vuotena yhteensä. Banaanivarastosta Oslon liepeiltä löytyi maaliskuussa ensin 800 ja 900 kilon kokaiinierät ja pari kuukautta myöhemmin vielä 600 kiloa kokaiinia lisää.
Tulli löysi myös 150 kiloa kokaiinia brasilialaisalukselta maan länsirannikolla. Viranomaisten mukaan rikollisten oli tarkoitus toimittaa huumeet sukeltajien kautta rantaan mutta yritys jäi tällä kertaa torsoksi.
Norjasta huumeita myös Suomeen
Norjan poliisi on viime vuosina toistuvasti varoittanut, että ruotsalaiset rikollisjengit ja järjestäytynyt rikolliosuus – etenkin Foxtrot – ovat rantautumassa Norjaan. Ruotsin malliin jengit yrittävät rekrytoida paikallisia nuoria ja lapsia mukaan rikolliseen toimintaansa.
– Olemme tietoisia siitä, että Norjasta on tulossa huumeiden portti Etelä-Amerikasta Eurooppaan, toteaa tulliylijohtaja Øystein Børmer Guardianille. Eräänä syynä Oslon suosioon ovat EU:n tiukentunut valvonta alueensa omissa satamissa.
Rikollisjengit toimittavat laillisiin konttilasteihin kätketyt huumeet eteenpäin Ruotsiin ja muun muassa Suomeen. Huonosti vartioitu Ruotsin raja ylitetään vaikkapa moottorikelkalla ja arvokas lasti tulee perässä pulkassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- moottorikelkka Ruotsin raja Øystein Børmer valvontaresurssit banaanikontit konttisatamat Oslon satama lasten ja nuorten rekrytointi rikollisjengiin Foxtrot kokaiini huumerikollisuus Tulli järjestäytynyt rikollisuus rikollisjengit Jengirikollisuus Norja EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kirja-arvio: ”Yhdestoista vitsaus” on norjalaisen vasemmistotoimittajan hätkähdyttävä kuvaus ääri-islamin leviämisestä Eurooppaan

Lapsimurhan tilannut huumekauppias Malmössa: ”Hyödylliset idiootit tekevät likaisen työn”

Isä ammuttiin kuoliaaksi 12-vuotiaan poikansa silmien edessä Tukholmassa – oli sanonut jengille vastaan

Perussuomalaiset torjuu vihervasemmiston vaatimat huumeiden käyttöhuoneet: ”Kukapa haluaisi asua naapurissa?”
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Antikainen: Siirtolaiset tivaavat Ceutan leirillä jo Suomen turvapaikoista – vastaus on ei
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii koko hallitusta tulemaan perussuomalaisten linjalle ja antamaan yksiselitteisen viestin. Vaatimus syntyi sen jälkeen, kun MTV Uutisten Ceutassa vieraillut toimittaja kertoi laittomasti rajan ylittäneiden siirtolaisten tiedustelevan leirillä, saako Suomesta helposti turvapaikan. Toimittajan mukaan siirtolaiset esittivät kysymyksen toiveikkaaseen sävyyn.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

Euroopan outo kuolema – tietokirjaklassikko ennustaa eurooppalaisten jäävän vähemmistöksi omalla mantereellaan
Brittiläisen Douglas Murrayn kirja maalaa lohduttoman muotokuvan Euroopan mantereesta, joka suorittaa itsemurhaa maahanmuutolla. Ellei politiikan suunta muutu, nykynuoret tulevat viettämään eläkepäivänsä muukalaisina kotimaissaan.

Mies hyökkäsi macheten kanssa ruotsalaiskouluun – uhrien tilasta ei tietoa
Miekalla aseistautunut mies ryntäsi perjantaina iltapäivällä kouluun Keski-Ruotsin Fagerstassa. Machetella heilunut hyökkääjä haavoitti median tietojen mukaan useita ihmisiä. Poliisi taltutti hyökkääjän ampumalla. Uhrien tilasta ei ole tietoa.

Avoin internet kuoli hiljaa – länsimaat tekivät sananvapaudesta turvallisuusriskin
Länsimainen liberaali maailma hylkäsi 2010-luvun alun idealistisen visionsa vapaasta tiedonkulusta ja avoimesta verkosta. Viimeisen vuosikymmenen aikana valtioiden, teknologiayhtiöiden ja sääntelyviranomaisten löysä verkosto sulki avoimen internetin tietoisesti ja pystytti tilalle näkymättömän valvontakoneiston. Samalla uuskielinen sanasto muutti poliittista keskustelua siten, että viranomaiset pyrkivät nyt suojelemaan kansalaisia vapaalta puheelta sen sijaan, että ne suojelisivat kansalaisten vapautta puhua.

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa
Saksan vaihtoehtopuolueen AfD:n Sachsen-Anhaltin vaalien kärkiehdokkaan Ulrich Siegmundin mukaan ehdottoman enemmistön saaneen puolueen on kyettävä näyttämään jo sadan ensimmäisen hallituspäivänsä aikana konkreettisella tavalla, mihin suuntaan se on matkalla. Vastaansa AfD on saanut kirkot, ammattiyhdistysliikkeen, Antifan ja suuren joukon kampanjoita. Puolueen menestys heijastuu vahvalla tavalla koko Saksan politiikkaan.

Hämeenlinnan kaupunginhallituksen puheenjohtaja jakoi alaikäisten videoita TikTokissa – ”Minun pitää olla jatkossa varovaisempi”
Hämeenlinnan kaupunginhallituksen sosiaalidemokraattinen puheenjohtaja Ranjith Kumar Prabhakaran on joutunut selittelemään TikTok-käytöstään. Hänen tililtään on löytynyt sekä alaikäisten tekemien videoiden uudelleenjakoja että hänen itsensä kuvaamia videoita, joilla näkyy alaikäisiä. Prabhakaran on sittemmin poistanut kritisoidun sisällön ja lopettanut uudelleenjaot.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














