Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Packalén ehdottaa EU:lle yhteistä asevarastoa

22.03.2022 |13:38

Kansanedustaja Tom Packalén ehdottaa EU:lle yhteisen asevaraston perustamista.

– Eräs järkevä ja käytännöllinen kehityssuunta olisi luoda EU:lle asevarasto, johon ostettaisiin aseita yhteishankintana. Aseita luovutettaisiin varastosta EU-maalle, joka on joutunut sotilaallisen hyökkäyksen kohteeksi, Tom Packalén ehdottaa.

Kustannustehokas järjestelmä

Packalénin mukaan yhteinen asevarasto olisi kustannustehokas järjestelmä, joka tukisi EU-maiden mutta myös Naton puolustuksen uskottavuutta. Kaikki EU-maat kouluttaisivat sotilaansa valmiiksi asejärjestelmien käyttöön.

– Kun poliittiset päätökset aseavusta olisi valmiiksi tehtynä, aseet saataisiin nopeasti ja tehokkaasti käyttöön sinne, missä niitä tarvitaan. Tämä toimisi varmana pelotteena, Packalén sanoo.

Tuetaan Euroopan omavaraisuutta

Packalén korostaa myös Euroopan omavaraisuuden tukemista asevaraston kautta.

– Euroopassa on paljon omaa laadukasta asetuotantoa, ja hankintojen kilpailuttaminen eurooppalaisilla aseilla tukisi Euroopan omavaraisuutta. Kun asevaraston kustannukset jakautuisivat maiden kesken BKT:n perusteella, ei hintakaan olisi kohtuuton yhdellekään jäsenmaalle, Packalén toteaa.

Packalénin mukaan asevarasto toisi myös varmaa aseapua Natoon kuulumattomille EU-maille. Se tukisi keskinäistä avunantoa, joka on kirjattu EU:n strategiseen kompassiin.

– Valtionjohto, miltä kuulostaa? Voisiko tällaista edistää EU:ssa tai edes Pohjoismaiden kesken? Packalén kysyy.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?

19.11.2025 |21:13
2.
Suomen uutiset logo

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”

21.11.2025 |10:13
3.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen

18.11.2025 |12:12
6.
Suomen uutiset logo

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan

21.11.2025 |20:03

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää