

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Palestiinalaisten puolesta mieltään osoittaneet ärsyyntyivät Israelin lipun näkemisestä Tampereella – poliisi nappasi lippua kantaneen miehen autoonsa turvaan
Palestiinalaisten ja Israelin välinen konflikti on tulehtunut pahasti viimeisen viikon aikana. Mielenosoituksia palestiinalaisten puolesta järjestettiin viikonloppuna ympäri maailmaa. Tilanne on muodostunut suuremman luokan ongelmaksi viime päivinä myös Yhdysvalloissa, jossa se lyö eripuraa pääosin Israel-myönteisenä tunnetun demokraattipuolueen riveissä. Presidentti Joe Biden on lausunnoissaan puolustanut Israelin oikeutta puolustaa maataan.
Sunnuntaina 16.5. palestiinalaisten puolesta Tampereella marssineen noin 250 henkilön joukko sai liikkeelle kaksi “vastamielenosoittajaa”. He ilmaantuivat Keskustorille kuuden jälkeen Israelin lipun kanssa.
Palestiinalaisia puolustaneet mielenosoittajat olivat tuolloin huutamassa iskulauseita Raatihuoneen edustalla. Israelin lippu kärjisti mielenosoittajien tunnelman. Kymmenet osallistujat syöksyivät kadun yli huutamaan Israelin lippua kantaneille miehille.
Poliisi esti uhkaavan tilanteen laajenemisen
Poliisi puuttui tilanteeseen ja otti toisen lippua kantaneista miehistä autoonsa. Lippua kantanut mies kuvaili tilannetta Twitterissä:
– Toin juuri Israelin lipun palestiinalaismielenosoitukseen. Sen seurauksena paikalla ollut kymmenpäinen arabijoukko ryhtyi välittömästi piirittämään minua, yrittäen käydä minuun käsiksi. Läsnäolevat poliisit olivat täysin voimattomia uhkaavan väkijoukon edessä.
Tilanne jatkui illan mittaan kiivaana keskusteluna somessa.
Mielenosoituksen järjestäjä, tamperelainen Mahmoud Machaal kommentoi Iltalehdelle, että hän järjesti mielenosoituksen yksityishenkilönä. Viesti tilaisuudesta kulki hänen mukaansa suoraan tuttavapiirissä sekä Facebookissa.
Israelin puolustusvoimat tekee varoitussoittoja ennen iskuja
On selvääkin selvempää, että kärjistynut konflikti on lohduton siviileille. Vähemmälle huomioille on kuitenkin jäänyt se, että palestiinalainen osapuoli, Gazassa valtaa pitävä terroristijärjestöksi luokiteltu Hamas on todistettavasti ja toistuvasti käyttänyt sekä ihmiskilpiä että lapsisotilaita.
Mediassa ei myöskään juurikaan ole kerrottu, että Israelin puolustusvoimat, IDF, käyttää varoitussoittoja ennen kohdennettuja iskuja.
Tästä tuoreimpana esimerkkinä The Telegraphin Youtube-kanavalla julkaisema video puhelusta, jossa kohteeksi ilmoitettu pommitettava rakennus tuhoutuu varoitussoiton päätteeksi.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- IDF ihmiskilvet Mahmoud Machaal lapsisotilaat konflikti Gaza mielenosoitukset Joe Biden terroristijärjestöt Palestiina Hamas Israel Tampere
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Israelin tuhoon viittaavat Iranin twiitit eivät rikkoneet yhteisönormeja – ”ovat päivän poliittista keskustelua”

Israel koronarokotteiden kärkimaa maailmassa – neljännes väestöstä rokotettu tamikuun loppuun mennessä

Sanna Antikainen ja Peter Östman vastaavat Honkasalolle: Palestiinalaishallinto on halunnut hoitaa rokotukset itse

Ekstremistimuslimien Israel-viha kasvattaa antisemitismiä Euroopassa

Kansanedustajat: Israelilla ei ole vaihtoehtoja puolustautumiselle

Israel-vastaiset kiihkoilevat mielenosoittajat aiheuttivat välikohtauksen Tampereella – ”Suomessa saa kantaa Israelin lippua muslimeilta lupia kyselemättä”

HS: ”Vartija teki natsitervehdyksen Israelin joukkueelle Münchenin EM-kisoissa” – Hesari jätti jotain oleellista kertomatta
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Zalandon hijab-kampanja suututtaa islamistista hallintoa paenneita naisia: ”Siskoni menettivät henkensä tämän typerän hijabin takia”
Suomen Uutiset sai yhteydenottoja liittyen vaatekauppajätti Zalandon somekampanjaan. Yhteydenotoissa huomautettiin, että hijab ei ole neutraali muotiasuste, vaan poliittisen islamin symboli, jota käytetään naisten alistamiseen monissa maissa – myös Euroopassa.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Tutkimus: Vasemmalle kallellaan olevat nuoret katkovat herkästi suhteita perheenjäseniin ja ystäviin poliittisten ristiriitojen vuoksi
Tuore amerikkalaistutkimus osoittaa, että poliittinen polarisaatio on Yhdysvalloissa lisääntynyt merkittävästi, erityisesti vuoden 2016 presidentinvaalien jälkeen. Vasemmalle kallellaan olevien demokraattien kannattajat vaikuttaisivat pistävän välit poikki läheisiin ihmisiin hieman herkemmin kuin republikaanit.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.