

Perussuomalaisen Nuorison avoin vetoomus kansanedustajille: ”Hylätkää elpymispaketti”
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että eduskunta hylkäisi nyt käsittelyssä olevan olevan elpymisratkaisun. Paketti muuttaa perustavanlaatuisella tavalla Euroopan unionin luonnetta kohti liittovaltiota ja fiskaaliunionia. Ei voi olla oikein, että Suomi joutuu maksajan rooliin vain siksi, että Etelä-Euroopan maat eivät suostu huolehtimaan omasta taloudestaan.
Perussuomalainen Nuoriso katsoo, että esitetyssä elpymisrahastossa on useita ongelmia, joista keskeisimpiä ovat paketin periaatteellinen linjanmuutos EU:n perussopimusten tulkintaan sekä paketin erittäin kyseenalainen elvyttävä vaikutus.
– Tämän paketin käsittely on ollut historiallisen nolo suoritus hallitukselta. Valtioneuvosto on pyrkinyt jatkuvasti lamaannuttamaan kriittisen keskustelun asiasta, vaikka se itse esitti, että ratkaisu vaatii laajaa kansalaiskeskustelua, toteaa järjestön puheenjohtaja Miko Bergbom.
Kriittiset äänet vaiennettu
– Suomalaisten kriittiset äänet on vaiennettu (kansalaisaloite) ennennäkemättömän törkeällä väheksynnällä, ja toisaalta erimieliset on niputettu yhteen Venäjän ja Kiinan kanssa. Neuvottelutulos, jonka Sanna Marin paketin osalta saavutti, on täysin vastoin sitä, mitä perustuslakivaliokunta ennen neuvotteluja asiasta ilmaisi.
– Juuri mikään ennalta esitetty ei vaatimuksien osalta toteutunut. Katson, että pakettia kannattavat edustajat halveksivat Suomen itsemääräämisoikeutta. Pääministerin kansliasta on vuodettu tietoja, joiden perusteella voidaan tulkita, että Suomea painostetaan hyväksymään elpymisratkaisu. Laissa asiasta todetaan selvästi (ks. Suomen itsemääräämisoikeuden vaarantaminen, RL, luku 12, 1 §), Bergbom sanoo.
Suora isku kansalaisdemokratiaa vastaan
Perussuomalainen Nuoriso on pettynyt siihen, että perustuslakivaliokunta päätyi vastustamaan kansanäänestystä paketista, vaikka olosuhteet sen järjestämiseksi olisivat olleet enemmän kuin suotuisat. Lausunnossaan PEV kuitenkin totesi ratkaisun olleen luonteeltaan poliittinen.
Nuorisojärjestö pitää tätä suorana iskuna kansalaisdemokratiaa vastaan. Nyt jos koskaan olisi ollut oikea hetki kysyä mielipidettä myös eliitin ulkopuolisilta ihmisiltä. Nyt nähty sopimusten tulkinta on myös huolestuttava linjaus tulevaisuuteen, jossa mikä tahansa sopimus voidaan tästä lähtien tulkita mielivaltaisesti uudelleen.
– Eurooppa-päivänä muun muassa eurooppaministeri Tytti Tuppurainen peräänkuulutti kansalaisvaikuttamisen lisäämistä EU:ssa, mutta hän ei kuitenkaan kannata kansanäänestystä elpymispaketista. Onko kansan mielipiteellä väliä vain silloin, kun se palvelee omaa etua? kysyy hallituksen jäsen Lauri Laitinen.
– Nykypäivän nuoret tulevat maksamaan tätä lystiä vielä keski-ikäisinäkin. Olisi kohtuullista, että edes äänioikeutetut saisivat ilmaista kantansa elpymispakettiin kansanäänestyksellä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kansalaisvaikuttaminen kansalaisdemokratia EU-perussopimukset EU:n elpymisväline fiskaaliunioni EU-liittovaltio EU:n elpymisrahasto EU-elpymispaketti Etelä-Euroopan maat Lauri Laitinen Perussuomalainen Nuoriso Miko Bergbom Vetoomus Tytti Tuppurainen Sanna Marin Itsemääräämisoikeus Kansanäänestys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansanedustaja Sakari Puisto analysoi EU-elvytyspakettia videohaastattelussa: ”Muuttaa unionin luonnetta. Ei tule olemaan kertaluontoinen. Ei hyödytä Suomea.”

Eduskunnassa keskustellaan EU-elpymispaketista, mutta pääministeri Sanna Marin loistaa poissaolollaan – tällä kertaa syyksi ilmoitettiin omaehtoinen karanteeni

Tavio: Argumentit elvytyspaketin puolesta ovat hävinneet – ”Suomalainen veronmaksaja laitetaan korkeilla veroillaan maksamaan muiden maiden matalampaa verotusta”

PS-nuorisojärjestö Valavuori-tapauksesta: Vihervasemmiston mielipidevainot ovat menneet liian pitkälle
Viikon suosituimmat

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

Kuntaliiton toimitusjohtaja myöntää: Maahanmuutosta jättilasku Espoon veronmaksajille
Työttömyys kurittaa erityisesti suurimpien kaupunkien taloutta. Työttömyyden kasvun taustalla on pitkälti maahanmuutto, sillä liki puolet työttömyyden kasvusta johtuu maahanmuutosta.

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin tuore ehdotus SDP:n syrjäyttämisestä hallitusneuvotteluissa herättää happamia reaktioita demareissa. Samalla kuitenkin unohtuu, että äskettäin demarien esikuvamaassa Espanjassa eniten ääniä ja paikkoja saanut puolue jäi oppositioon. Historiallisesti Suomessakin on aiemmin muodostettu hallituksia, joissa suurin puolue ei ole johtanut hallitusta.

Euroopan ”tiukat tädit” yhdistivät voimansa maahanmuuton torjuntaan – Suomen SDP kulkee eri suuntaan
EU:n kaksi naispääministeriä, Italian kansalliskonservatiivi Giorgia Meloni ja Tanskan sosiaalidemokraatti Mette Frederiksen, julkaisivat maanantaina yhteisen kannanoton hallitsematonta maahanmuuttoa vastaan. Kannanotto ylittää perinteisen oikeisto–vasemmisto-jaon. Suomessa SDP:n varapuheenjohtaja ilmoitti olevansa postaukseen pettynyt.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

Talous kasvaa, alijäämä pienenee – opposition kritiikki menetti uskottavuutensa
Suomen talouskehitys on ollut EU:n kärkeä koko alkuvuoden: ensimmäisellä neljänneksellä Suomen kasvu oli EU-maiden nopeinta, ja toisella neljänneksellä Suomi oli edelleen yksi neljästä nopeimmin kasvaneesta EU-maasta.

Poliittinen korrektius tappaa – professorin menestyskirja vaatii länsimaita ryhdistäytymään
Kanadalaisen professori Gad Saadin uusi kirja kuvaa harkitsemattoman empatian tappavia vaikutuksia. Saadin mukaan koko länsimainen sivilisaatio uhkaa tuhoutua, ellei velvollisuudeksi muuttunutta myötätuntoa karaista järjenkäytöllä.

Cambridgen yliopisto tiesi Jason Ardayn ongelmallisuudesta jo vuosia sitten – nyt omat professorit vaativat yliopistolta vastauksia
Jason Ardayn skandaali laajenee. Huomio on siirtymässä entisestä professorista koko Cambridgen yliopiston hallintoon ja myös muihin yliopistoihin. Cambridge tiesi jo vuonna 2023 Ardayn tutkimukseen kohdistuneista vakavista epäilyistä, mutta antoi hänelle silti täyden tukensa. Nyt Cambridgen omat professorit vaativat selvitystä siitä, miten Arday palkattiin, miksi hänestä rakennettiin kansainvälinen DEI-symboli, ja miten yliopisto käsitteli varoituksia hänen tutkimuksensa laadusta ja rehellisyydestä.

Ajatuspaja Suomen Perusta järjestötukien jakoperusteista: ”Minkä takia maahanmuuttaja ei voi osallistua samaan potkupallokerhoon kuin kantasuomalainenkin?”
Ajatuspaja Suomen Perustan toiminnanjohtaja Simo Grönroos ja tutkija Samuli Salminen käsittelivät Kesäkatsaus 2026 -ohjelmassa perussuomalaisen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esittämiä muutoksia STEA-avustusten jakoperusteisiin.

Nigel Farage haluaa työntää laittomat maahantunkeutujat takaisin merelle – Ranska tykkää kyttyrää
Reformipuolueen johtaja Nigel Farage on esitellyt suunnitelman, jossa Britannian kuninkaallinen laivasto lähetettäisiin Englannin kanaaliin pysäyttämään maahantunkeutujien kumiveneet. Farage kutsuu hanketta omaan tyyliinsä "suurimmaksi sotilasoperaatioksi kanaalissa sitten toisen maailmansodan".
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











