

PS-nuorisojärjestö Valavuori-tapauksesta: Vihervasemmiston mielipidevainot ovat menneet liian pitkälle
Perussuomalainen Nuoriso on huolestunut suomalaisen kulttuurin nopeasta muutoksesta, jossa vapaata mielipiteenilmaisua yritetään sekä estää että saattaa rangaistavaksi niin kutsutulla ”canceloinnilla”.
Viime viikolla ”canceloitavaksi” päätyi urheiluvaikuttaja Aleksi Valavuori hänen kritisoituaan miestaustaisten transurheilijoiden osallistumista naisurheiluun. Näkemyksistä suivaantuneet aktivistit ottivat kohteekseen Valavuoren sponsorisuhteet tarkoituksenaan aiheuttaa urheiluvaikuttajalle taloudellista vahinkoa. Valavuori kertoo menettäneensä aktivistien painostuksen seurauksena vuosiarvoltaan 30 000 euron sponsorisuhteen.
Punavihreä kontrolli hiljentää toisinajattelijat
Ilmaisunvapauden kaventamisessa valtakunnansyyttäjän roolin ovat tällä kertaa ottaneet punavihreät aktiivit, joiden tavoitteena on kontrolloida yhteiskunnallista keskustelua. Keinovalikoimaan lukeutuu työnantajiin ja yhteistyökumppaneihin kohdistettu massapainostus, jolla pyritään hiljentämään erimieliset pois yhteiskunnallisesta keskustelusta.
– Tilanne sananvapauden osalta on heikentynyt viime aikoina. Jo vuosia media on keskittynyt lähinnä noteeraamaan lehdistönvapauden sijoitukset tilastoissa, mutta täysin ohittanut suunnan, johon suomalaisten oikeus ilmaista mielipiteitään on kehittynyt, toteaa järjestön puheenjohtaja Miko Bergbom.
– Vihervasemmisto on sosiaalisen median häirintäkampanjoillaan ottanut lain omiin käsiinsä, eikä tämä kehitys ole toivottavaa. Suomalaisten on syytä alkaa puolustamaan jälleen omia perusoikeuksiaan. Ne kuuluvat kaikille, ei vain pienelle vähemmistölle.
Myös vihervasemmiston tulisi tuomita lokakampanjat
Perussuomalainen Nuoriso ehdottaa asiasta käytävän laajempaa yhteiskunnallista keskustelua ja toivoo, että myös vihervasemmistossa tuomittaisiin tavallisten ihmisten elinkeinoa uhkaavat häirintäkampanjat. Sosiaalisen median erimielisyyksiä ei tule viedä työpaikoille. Nuorisojärjestössä vaaditaan, että sananvapautta, keskeistä perusoikeutta, kunnioitetaan jälleen sen arvon mukaisesti.
– Häirintäkampanjoihin osallistuvien toiminnassa silmiinpistävää on itsereflektion puute. Yhtäältä julistetaan vastustettavan syrjintää, vihapuhetta ja maalittamista, mutta toisaalta orkestroidaan lokakampanjoita erimielisten elannon sabotoimiseksi. Millaista suvaitsevaisuutta ja moninaisuutta edustaa tällainen täydellinen kyvyttömyys suvaita mielipiteiden moninaisuutta? kysyy PS-Nuorison 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lokakampanjat naisurheilu Aleksi Valavuori transsukupuoliset Joakim Vigelius kontrolli Perussuomalainen Nuoriso Miko Bergbom cancel-kulttuuri punavihreät mielipidevaino painostus mielipiteenvapaus yhteiskunnallinen keskustelu maalittaminen toisinajattelijat häirintä vihervasemmisto Vihapuhe Sananvapaus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalainen Nuoriso käynnisti uuden kansalaisaloitteen: Polttoaineveroa alennettava

Perussuomalainen Nuoriso: 50 000 allekirjoittajaa ei voi olla väärässä – ”Autoilijoiden viesti otettava vakavasti”

Perussuomalainen Nuoriso: Ministeriön toveripaneelin tuottaman raportin ehdotukset suoraan diktatuurista

Perussuomalaisen Nuorison terveiset hallitukselle: ”Loppu haihattelulle – nyt on kohennettava tavallisten suomalaisten elämää”

Perussuomalaisen Nuorison avoin vetoomus kansanedustajille: ”Hylätkää elpymispaketti”

Perussuomalainen Nuoriso: Laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan päivitettävä nykyaikaan – ”Sananvapaus on merkittävä osa länsimaisia arvoja”

Yli kolmannes valkoisista valehteli rotunsa päästäkseen yliopistoon – USA:n positiivinen syrjintä johtaa erikoisiin tekoihin
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













