

PS-nuorisojärjestö Valavuori-tapauksesta: Vihervasemmiston mielipidevainot ovat menneet liian pitkälle
Perussuomalainen Nuoriso on huolestunut suomalaisen kulttuurin nopeasta muutoksesta, jossa vapaata mielipiteenilmaisua yritetään sekä estää että saattaa rangaistavaksi niin kutsutulla ”canceloinnilla”.
Viime viikolla ”canceloitavaksi” päätyi urheiluvaikuttaja Aleksi Valavuori hänen kritisoituaan miestaustaisten transurheilijoiden osallistumista naisurheiluun. Näkemyksistä suivaantuneet aktivistit ottivat kohteekseen Valavuoren sponsorisuhteet tarkoituksenaan aiheuttaa urheiluvaikuttajalle taloudellista vahinkoa. Valavuori kertoo menettäneensä aktivistien painostuksen seurauksena vuosiarvoltaan 30 000 euron sponsorisuhteen.
Punavihreä kontrolli hiljentää toisinajattelijat
Ilmaisunvapauden kaventamisessa valtakunnansyyttäjän roolin ovat tällä kertaa ottaneet punavihreät aktiivit, joiden tavoitteena on kontrolloida yhteiskunnallista keskustelua. Keinovalikoimaan lukeutuu työnantajiin ja yhteistyökumppaneihin kohdistettu massapainostus, jolla pyritään hiljentämään erimieliset pois yhteiskunnallisesta keskustelusta.
– Tilanne sananvapauden osalta on heikentynyt viime aikoina. Jo vuosia media on keskittynyt lähinnä noteeraamaan lehdistönvapauden sijoitukset tilastoissa, mutta täysin ohittanut suunnan, johon suomalaisten oikeus ilmaista mielipiteitään on kehittynyt, toteaa järjestön puheenjohtaja Miko Bergbom.
– Vihervasemmisto on sosiaalisen median häirintäkampanjoillaan ottanut lain omiin käsiinsä, eikä tämä kehitys ole toivottavaa. Suomalaisten on syytä alkaa puolustamaan jälleen omia perusoikeuksiaan. Ne kuuluvat kaikille, ei vain pienelle vähemmistölle.
Myös vihervasemmiston tulisi tuomita lokakampanjat
Perussuomalainen Nuoriso ehdottaa asiasta käytävän laajempaa yhteiskunnallista keskustelua ja toivoo, että myös vihervasemmistossa tuomittaisiin tavallisten ihmisten elinkeinoa uhkaavat häirintäkampanjat. Sosiaalisen median erimielisyyksiä ei tule viedä työpaikoille. Nuorisojärjestössä vaaditaan, että sananvapautta, keskeistä perusoikeutta, kunnioitetaan jälleen sen arvon mukaisesti.
– Häirintäkampanjoihin osallistuvien toiminnassa silmiinpistävää on itsereflektion puute. Yhtäältä julistetaan vastustettavan syrjintää, vihapuhetta ja maalittamista, mutta toisaalta orkestroidaan lokakampanjoita erimielisten elannon sabotoimiseksi. Millaista suvaitsevaisuutta ja moninaisuutta edustaa tällainen täydellinen kyvyttömyys suvaita mielipiteiden moninaisuutta? kysyy PS-Nuorison 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lokakampanjat naisurheilu Aleksi Valavuori transsukupuoliset Joakim Vigelius kontrolli Perussuomalainen Nuoriso Miko Bergbom cancel-kulttuuri punavihreät mielipidevaino painostus mielipiteenvapaus yhteiskunnallinen keskustelu maalittaminen toisinajattelijat häirintä vihervasemmisto Vihapuhe Sananvapaus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalainen Nuoriso käynnisti uuden kansalaisaloitteen: Polttoaineveroa alennettava

Perussuomalainen Nuoriso: 50 000 allekirjoittajaa ei voi olla väärässä – ”Autoilijoiden viesti otettava vakavasti”

Perussuomalainen Nuoriso: Ministeriön toveripaneelin tuottaman raportin ehdotukset suoraan diktatuurista

Perussuomalaisen Nuorison terveiset hallitukselle: ”Loppu haihattelulle – nyt on kohennettava tavallisten suomalaisten elämää”

Perussuomalaisen Nuorison avoin vetoomus kansanedustajille: ”Hylätkää elpymispaketti”

Perussuomalainen Nuoriso: Laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan päivitettävä nykyaikaan – ”Sananvapaus on merkittävä osa länsimaisia arvoja”

Yli kolmannes valkoisista valehteli rotunsa päästäkseen yliopistoon – USA:n positiivinen syrjintä johtaa erikoisiin tekoihin
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.