

LEHTIKUVA
Perussuomalainen Nuoriso: Ministeriön toveripaneelin tuottaman raportin ehdotukset suoraan diktatuurista
Perussuomalainen Nuoriso vaatii ministeriötä keskeyttämään välittömästi kansalaispaneelin tuottaman sananvapautta koskevan raportin valmistelun. “Kansalaispaneelin” tuottamassa raportissa ehdotetaan mm. ilmianto-organisaatiota ja antitrolleja, jotka valvoisivat sosiaalisen median keskustelua.
Perussuomalainen Nuoriso katsoo, että raportissa esitetyt keinot olisivat äärimmäisen vahingollisia sananvapaudelle ja loukkaisivat keskeisiä perusoikeuksia törkeällä tavalla.
– Olen äärimmäisen hämmästynyt siitä, että ministeri Sirpa Paatero kehtaa silmiään räpäyttämättä esitellä tämän kaltaisia raportteja ja vielä todeta, että valmistelutyö niiden saattamiseksi eteenpäin lainsäädännöllisessä prosessissa alkaa. Onko Suomen hallitus sokaistunut koronakriisin varjossa perusoikeuksien merkityksestä? kysyy järjestön puheenjohtaja Miko Bergbom.
– Vaadimme, että ministeri Paatero pitää uuden tiedotustilaisuuden, jossa hän toteaa raportin esittämät keinot loukkaaviksi demokratiaa ja sananvapautta kohtaan. Ministeriltä voisi olettaa edes perustason ymmärrystä perusoikeuksista ja sananvapaudesta.
Ärsyttävän puheen sietäminen on sananvapauden hinta
Perussuomalainen Nuoriso muistuttaa, että sananvapauden hinta on myös loukkaava ja ärsyttävä puhe. Jos yhteiskunta pyrkii sensuroimaan omien kansalaistensa puheita vielä nykyistäkin enemmän, ollaan tilanteessa, jossa Suomea ei voi hyvällä tahdollakaan enää kutsua oikeusvaltioksi.
Nuorisojärjestöstä todetaan, että jos vastaava ehdotus olisi tullut esimerkiksi Unkarista, niin Yleisradiolla olisi jo tähän mennessä järjestetty useita keskusteluita, joissa ehdotukset haukuttaisiin pystyyn. Perussuomalainen Nuoriso toivoo jokaisen suomalaisen ottavan osaa keskusteluun – vielä se on mahdollista.
Mitä tekevät demarit sitten, kun valta vaihtuu?
– Paateron ja kumppaneiden tulisi ymmärtää, että ne sananvapautta kaventavat lait pätevät silloinkin, kun he eivät ole enää hallituksessa. Mitä demarit sitten tekevät, kun valta vaihtuu? Hallitusasemasta on helppo olla ymmärtämättä sitä, miten oppositiossa voi vaikuttaa valtakunnanpolitiikkaan, jos kaikki kritiikki kielletään ’maalittamisena’, pohtii järjestön hallituksen jäsen Lauri Laitinen.
– Tekin olitte juuri neljä vuotta oppositiossa, mutta sen ajan näköjään unohtaa helposti. Vasemmalla laidalla on jo tarpeeksi ilmianto-organisaatioita, jotka ajavat väärämieliset ulos työpaikoista ja somealustoista. Viimeinen asia, joka voisi vielä pahentaa asiaa, olisi antaa valtion mandaatti tällaiselle toiminnalle.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- antitrollit ilmianto-organisaatio Lauri Laitinen Perussuomalainen Nuoriso Miko Bergbom koronakriisi Sirpa Paatero perusoikeudet Oikeusvaltio Sosiaalinen media Sananvapaus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vallin ja Immonen: Sananvapauden toteuduttava somessa – demokratia on turvattava

Sotilasliitto Nato ja hallitus etsivät yhdessä hallitusta kritisoineita kansalaisten viestejä tekoälyn avulla – hyökkäykseksi tulkittu muun muassa hallintotavan julkinen arvosteleminen

Perussuomalainen Nuoriso vastustaa yliopiston äärivasemmistolaista pakkositouttamista

Perussuomalaisen Nuorison terveiset hallitukselle: ”Loppu haihattelulle – nyt on kohennettava tavallisten suomalaisten elämää”

Lakivaliokunnan PS ja KD: Euroopan komissio hamuaa lisää toimivaltaa ja jäsenvaltioihin ilmiantajia valvomaan nettikirjoittelua – ”Komissio on matkalla nykyajan keskuskomiteaksi”

Perussuomalaisen Nuorison avoin vetoomus kansanedustajille: ”Hylätkää elpymispaketti”

PS-nuorisojärjestö Valavuori-tapauksesta: Vihervasemmiston mielipidevainot ovat menneet liian pitkälle

Leena Meri: Oikeusministeriöllä kummallinen Antirasisti-kampanja

Lakivaliokunnan perussuomalaiset digipalvelusäädöksestä: ”EU haluaa nettisiviilipoliisit Suomeenkin”
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.
















