

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset: Korkeakoulujen pääsykokeet järjestettävä tarvittavin varotoimin
Sivistysvaliokunnan perussuomalaiset jäsenet Sanna Antikainen, Kaisa Juuso ja Ari Koponen ovat huolissaan opiskelijoiden oikeusturvan varmistamisesta ja vaativat valintakokeiden järjestämistä perinteiseen tapaan.
Ammattikorkeakoulut ovat päättäneet, että kevään toisen yhteishaun AMK-valintakoe järjestetään etäkokeena koronatilanteesta johtuen. Myös yliopistot järjestävät opiskelijavalinnat perinteisten pääsykokeiden sijaan vaihtoehtoisilla, fyysistä kontaktia välttävillä tavoilla.
Yliopistot: Lukuvuosi käyntiin syksyllä
Yliopistot ovat ilmoittaneet tiedottavansa muuttuneista valintatavoista huhtikuun loppuun mennessä. Pääsykokeita ei kuitenkaan olla siirtämässä, sillä yliopistojen yhteisenä tavoitteena on, että lukuvuosi saadaan käynnistettyä syksyllä tavanomaisen aikataulun mukaisesti.
– Tilanteeseen ei ole tarjolla helppoja ratkaisuja, sillä pääsykokeiden siirtäminen tai peruuttaminen siirtäisi monen nuoren opiskelupaikan hakua. Vielä ei tiedetä varmuudella, järjestetäänkö syksyllä edes opetusta, Sanna Antikainen huomauttaa.
Etävalintakokeet epäilyttävä vaihtoehto
– Tilanne vaatii luovia ratkaisuja ja joitain poikkeusjärjestelyjä. Yliopistoilla on valtavasti luentosaleja, kerhohuoneita ja muita tiloja, joita voitaisiin nyt hyödyntää maksimikapasiteetilla. Opiskelijat tulisi jakaa pienempii ryhmiin ja sijoittaa väljästi. Tämä vaatii lisää valvojia koetilaisuuksiin ja hyvää käsihygieniaa, mutta sen ei luulisi olevan ongelma, arvioi Ari Koponen.
– En näe ongelmaa perinteisen pääsykokeiden järjestämisessä. Osallistujat eivät pääsääntöisesti kuulu riskiryhmiin. Heille voidaan jakaa suu-nenäsuojat sekä käsidesinfiointi ja heidät voidaan sijoittaa istumaan etäällä toisistaan, sanoo Kaisa Juuso.
Ammattikorkeakouluihin oli huhtikuun alussa päättyneessä yhteishaussa yhteensä noin 92 000 hakijaa, joista 75 000 ilmoittautui valintakokeeseen. Yhteensä korkeakouluihin pyrkii vuosittain noin 150 000 hakijaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- AMK-valintakoe korkeakoulu Ari Koponen pääsykokeet Yliopistot Kaisa Juuso Sanna Antikainen perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suuri osa väestöstä sairastaa koronan tietämättään – he levittävät tautia kaikkein tehokkaimmin

Antikainen: Koteihinsa kadonneet lapset tarvitsevat apua enemmän kuin koskaan aiemmin

Sivistysvaliokunnan jäsen Ari Koponen haluaa pitää koulut suljettuina ja harkitsisi oppivelvollisuuden pidentämisen uudistuksen lykkäämistä

Etäoppilaiden ilmainen ateriointi järjestettävä yhdenvertaisesti

Rantanen ja Ronkainen koulujen avaamisesta: ”Vielä ei ole aika”

Juuso huolissaan lappilaisten opiskelijoiden oikeusturvasta opiskelijavalinnoissa
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












