

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset: Korkeakoulujen pääsykokeet järjestettävä tarvittavin varotoimin
Sivistysvaliokunnan perussuomalaiset jäsenet Sanna Antikainen, Kaisa Juuso ja Ari Koponen ovat huolissaan opiskelijoiden oikeusturvan varmistamisesta ja vaativat valintakokeiden järjestämistä perinteiseen tapaan.
Ammattikorkeakoulut ovat päättäneet, että kevään toisen yhteishaun AMK-valintakoe järjestetään etäkokeena koronatilanteesta johtuen. Myös yliopistot järjestävät opiskelijavalinnat perinteisten pääsykokeiden sijaan vaihtoehtoisilla, fyysistä kontaktia välttävillä tavoilla.
Yliopistot: Lukuvuosi käyntiin syksyllä
Yliopistot ovat ilmoittaneet tiedottavansa muuttuneista valintatavoista huhtikuun loppuun mennessä. Pääsykokeita ei kuitenkaan olla siirtämässä, sillä yliopistojen yhteisenä tavoitteena on, että lukuvuosi saadaan käynnistettyä syksyllä tavanomaisen aikataulun mukaisesti.
– Tilanteeseen ei ole tarjolla helppoja ratkaisuja, sillä pääsykokeiden siirtäminen tai peruuttaminen siirtäisi monen nuoren opiskelupaikan hakua. Vielä ei tiedetä varmuudella, järjestetäänkö syksyllä edes opetusta, Sanna Antikainen huomauttaa.
Etävalintakokeet epäilyttävä vaihtoehto
– Tilanne vaatii luovia ratkaisuja ja joitain poikkeusjärjestelyjä. Yliopistoilla on valtavasti luentosaleja, kerhohuoneita ja muita tiloja, joita voitaisiin nyt hyödyntää maksimikapasiteetilla. Opiskelijat tulisi jakaa pienempii ryhmiin ja sijoittaa väljästi. Tämä vaatii lisää valvojia koetilaisuuksiin ja hyvää käsihygieniaa, mutta sen ei luulisi olevan ongelma, arvioi Ari Koponen.
– En näe ongelmaa perinteisen pääsykokeiden järjestämisessä. Osallistujat eivät pääsääntöisesti kuulu riskiryhmiin. Heille voidaan jakaa suu-nenäsuojat sekä käsidesinfiointi ja heidät voidaan sijoittaa istumaan etäällä toisistaan, sanoo Kaisa Juuso.
Ammattikorkeakouluihin oli huhtikuun alussa päättyneessä yhteishaussa yhteensä noin 92 000 hakijaa, joista 75 000 ilmoittautui valintakokeeseen. Yhteensä korkeakouluihin pyrkii vuosittain noin 150 000 hakijaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- AMK-valintakoe korkeakoulu Ari Koponen pääsykokeet Yliopistot Kaisa Juuso Sanna Antikainen perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suuri osa väestöstä sairastaa koronan tietämättään – he levittävät tautia kaikkein tehokkaimmin

Antikainen: Koteihinsa kadonneet lapset tarvitsevat apua enemmän kuin koskaan aiemmin

Sivistysvaliokunnan jäsen Ari Koponen haluaa pitää koulut suljettuina ja harkitsisi oppivelvollisuuden pidentämisen uudistuksen lykkäämistä

Etäoppilaiden ilmainen ateriointi järjestettävä yhdenvertaisesti

Rantanen ja Ronkainen koulujen avaamisesta: ”Vielä ei ole aika”

Juuso huolissaan lappilaisten opiskelijoiden oikeusturvasta opiskelijavalinnoissa
Viikon suosituimmat

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä – kristillisdemokraattien kannatus romahti, demarit alamäessä
AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla
Svenska Yle selvitti tekoälyn avulla, kuinka usein maahanmuuttoa käsitellään kielteisessä valossa Espoon ja Vantaan kaupunginvaltuustoissa. Tarkastelun perusteella kriittiset puheenvuorot tulivat käytännössä perussuomalaisten valtuutetuilta. Yle käyttti tarkastelun moottorina 40 maahanmuuttoon liittyvän sanan esiintymistä valtuustokeskusteluissa.

Lähes joka neljäs vanki on ulkomaalainen – Vigelius vaatii automaattisia karkotuksia
Ulkomaalaisten vankien määrä on kasvanut 76 prosenttia kymmenessä vuodessa, kertoo oikeusministeriö. Ulkomaalaisten vankien määrän kasvu selittää koko vankimäärän kasvusta jopa neljä viidesosaa. Suomen 3 900 vangista nyt 950 eli joka neljäs on ulkomaalainen.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













