Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Perussuomalaiset tyytyväisiä – EU:n ehdotus silakan kalastuskiellosta tyrmättiin täysin

02.10.2023 |11:03

Maa- ja metsätalousvaliokunta antoi perjantaina lausuntonsa EU:n suunnittelemasta silakan kalastuskiellosta. Euroopan komissio esitti, että silakan kohdennettu kalastus kiellettäisiin kokonaan Suomen lähivesillä. Valiokunnan kanta oli yksimielinen: Suomi ei voi hyväksyä tällaista asetusta, sillä se toteutuessaan romuttaisi koko suomalaisen kalatalouden.

– Kielto on suhteeton ja ristiriidassa tieteellisen neuvon kanssa. Silakan kalastusmahdollisuudet tulee turvata ensi vuonnakin, sanoo valiokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Jenna Simula.

Komission ehdotus täysin ideologinen

Valiokunta kiinnittää lausunnossaan huomiota siihen, etteivät ehdotuksen vaikutusarviot vastaa niitä vaatimuksia, joita säädösehdotuksille on kansallisesti ja EU-tasolla asetettu.

– EU:n komission ehdotus vaikuttaa täysin ideologiselta, sillä se ei pohjaudu lainkaan tietoon. Asiassa ei ole myöskään huomioitu huoltovarmuusnäkökulmia eikä sitä, mitä tällainen täyskielto tekisi monista haasteista jo muutenkin kärsiville ammattikalastajille. On tärkeää, että kalakannat säilyvät tulevaisuudessa, mutta kalastuksen täyskielto on aivan liian rajua, maa- ja metsätalousvaliokunnan perussuomalaiset jäsenet Ritva Elomaa, Antti Kangas ja Laura Huhtasaari kommentoivat.

Hallitusohjelman mukaan hallitus nostaa Suomen kansallisen edun edistämisen ja puolustamisen Euroopan unionissa jokaisen ministeriön keskeiseksi prioriteetiksi. Maa- ja metsätalousvaliokunta yhtyy valtioneuvoston kantaan, että silakan kalastusmahdollisuudet tulee turvata vuonna 2024.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita

27.02.2026 |14:04
3.
Suomen uutiset logo

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä

03.03.2026 |10:38
9.
Suomen uutiset logo

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan

27.02.2026 |19:51
10.
Suomen uutiset logo

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa

28.02.2026 |15:21

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää