

MATTI MATIKAINEN
Perussuomalaiset ykkösiä Varsinais-Suomessa
Perussuomalaiset on noussut kannatusluvuissa ykköseksi – ohi kokoomuksen – Varsinais-Suomessa, kertoo Turun Sanomien ja Salon Seudun Sanomien tilaama puoluekannatusmittaus.
Mittauksen mukaan perussuomalaisia kannattaa nyt 21,2 prosenttia vaalipiirin äänestäjistä, joka realisoituessaan ääniksi toisi Varsinais-Suomeen neljännen eduskuntapaikan. Suurin häviäjä olisi kokoomus, jonka 19,4 prosentin kannatus tietäisi 3,6 prosenttiyksikön laskua ja käytännössä yhden edustajapaikan menetystä.
– Kun kävimme lauantaina torilla tarjoilemassa kansalle makkaraa, törmäsin muutamiin hyvin tuntemiini piintyneisiin hallituspuolueiden kannattajiin, jotka suoraan sanoivat, että neljä vuotta sitten oli viimeinen kerta kun he äänestivät nykyisiä hallituspuolueita. Mielipide oli sellainen, että istuva hallitus on tuhonnut Suomen ja nyt on aika äänestää muita puolueita. Ymmärsin, että perussuomalaiset tulee saamaan paljon ääniä entisiltä kokoomuksen ja demarien kannattajilta, kertoo Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin puheenjohtaja Juhani Pilpola.
Viimeinen viikko painetaan täysillä
Varsinais-Suomen Perussuomalaiset ovat tapansa mukaan tehneet valtavasti torityötä. Viimeinen viikko painetaan toden teolla, jotta gallupien kannatus myös realisoituu ja perussuomalaiset saavat neljännen kansanedustajan Varsinais-Suomesta.
– Tämä on minulle henkilökohtaisestikin tärkeä asia piirin puheenjohtajana, sillä ehdokkaita asettaessamme piirimme asetti lisäpaikan saamisen tavoitteekseen. Tämän tavoitteen takana seison totta kai viimeiseen saakka, ja jos se toteutuu, niin ei voi sanoa muuta kuin että tavoite oli järkevästi asetettu, Pilpola sanoo.
Vilkas ennakkoäänestys enteilee hyvää tulosta
Kokoomukselle putoaminen vaalipiirissä kakkossijalle olisi valtava takaisku, onhan Varsinais-Suomi ollut perinteisesti kokoomuksen tukialuetta. Varsinais-Suomessa ei valtakunnallisesti suositun keskustankaan kannatus ole niin suurta kuin monissa muissa vaalipiireissä. 16,3 prosentin kannatuksellaan keskusta olisi vasta neljännellä sijalla demareiden jälkeen.
– Ennakkoäänestys on ollut Varsinais-Suomessa todella vilkasta verrattuna aikaisempiin äänestyksiin, mikä kertoo, että myös nukkuvat ovat lähteneet liikkeelle. Sekin enteilee hyvää tulosta perussuomalaisille, toteaa Pilpola tyytyväisenä.
Kuvassa: Perussuomalaisten kansanedustaja Kike Elomaa Salon vaalitapahtumassa.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Terho: Kuka pelkää perussuomalaista?

Otetaan voitto kotiin!
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”
Kovan linjan iranilainen islamistijohtaja Abdolmajid Kharaghaani on ilmoittanut sosiaalisessa mediassa varainkeruukampanjasta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun tappamiseksi. Myös Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n pääjohtaja Rafael Grossin pää on pölkyllä - hänelle vaaditaan teloitusta Iranin valtionmediassa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää