

MATTI MATIKAINEN
Perussuomalaiset ykkösiä Varsinais-Suomessa
Perussuomalaiset on noussut kannatusluvuissa ykköseksi – ohi kokoomuksen – Varsinais-Suomessa, kertoo Turun Sanomien ja Salon Seudun Sanomien tilaama puoluekannatusmittaus.
Mittauksen mukaan perussuomalaisia kannattaa nyt 21,2 prosenttia vaalipiirin äänestäjistä, joka realisoituessaan ääniksi toisi Varsinais-Suomeen neljännen eduskuntapaikan. Suurin häviäjä olisi kokoomus, jonka 19,4 prosentin kannatus tietäisi 3,6 prosenttiyksikön laskua ja käytännössä yhden edustajapaikan menetystä.
– Kun kävimme lauantaina torilla tarjoilemassa kansalle makkaraa, törmäsin muutamiin hyvin tuntemiini piintyneisiin hallituspuolueiden kannattajiin, jotka suoraan sanoivat, että neljä vuotta sitten oli viimeinen kerta kun he äänestivät nykyisiä hallituspuolueita. Mielipide oli sellainen, että istuva hallitus on tuhonnut Suomen ja nyt on aika äänestää muita puolueita. Ymmärsin, että perussuomalaiset tulee saamaan paljon ääniä entisiltä kokoomuksen ja demarien kannattajilta, kertoo Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin puheenjohtaja Juhani Pilpola.
Viimeinen viikko painetaan täysillä
Varsinais-Suomen Perussuomalaiset ovat tapansa mukaan tehneet valtavasti torityötä. Viimeinen viikko painetaan toden teolla, jotta gallupien kannatus myös realisoituu ja perussuomalaiset saavat neljännen kansanedustajan Varsinais-Suomesta.
– Tämä on minulle henkilökohtaisestikin tärkeä asia piirin puheenjohtajana, sillä ehdokkaita asettaessamme piirimme asetti lisäpaikan saamisen tavoitteekseen. Tämän tavoitteen takana seison totta kai viimeiseen saakka, ja jos se toteutuu, niin ei voi sanoa muuta kuin että tavoite oli järkevästi asetettu, Pilpola sanoo.
Vilkas ennakkoäänestys enteilee hyvää tulosta
Kokoomukselle putoaminen vaalipiirissä kakkossijalle olisi valtava takaisku, onhan Varsinais-Suomi ollut perinteisesti kokoomuksen tukialuetta. Varsinais-Suomessa ei valtakunnallisesti suositun keskustankaan kannatus ole niin suurta kuin monissa muissa vaalipiireissä. 16,3 prosentin kannatuksellaan keskusta olisi vasta neljännellä sijalla demareiden jälkeen.
– Ennakkoäänestys on ollut Varsinais-Suomessa todella vilkasta verrattuna aikaisempiin äänestyksiin, mikä kertoo, että myös nukkuvat ovat lähteneet liikkeelle. Sekin enteilee hyvää tulosta perussuomalaisille, toteaa Pilpola tyytyväisenä.
Kuvassa: Perussuomalaisten kansanedustaja Kike Elomaa Salon vaalitapahtumassa.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Terho: Kuka pelkää perussuomalaista?

Otetaan voitto kotiin!
Viikon suosituimmat

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.

Länsimainen kulttuuri taantuu: sisäinen pehmeys ja massamaahanmuutto tuhoavat Eurooppaa
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren varoittaa blogissaan, että länsimainen kulttuuri on hiipumassa. Lindgrenin mukaan professori Samuel P. Huntingonin aikoinaan ennustama kulttuurien yhteentörmäys on nyt käynnissä, ja Eurooppaa heikentävät sekä sisäinen hedonismi että hallitsematon maahanmuutto.

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita
Perussuomalaisten Lapin piiri ry:n piirihallitus nimesi kokouksessaan 10.4.2026 lisää ehdokkaita vuoden 2027 eduskuntavaaleihin.















