

LEHTIKUVA
Perussuomalaisetko muka eläinsuojeluvastaisia? – Lakialoitteita mm. rituaaliteurastuksia ja pentutehtailua vastaan
Maa- ja metsätalousministeriö valmistelee parhaillaan uutta eläinsuojelulakia. Eduskunnan eläinsuojeluryhmän perussuomalaisten jäsenten mielestä uuden lain tulee kiinnittää entistä enemmän huomiota eläinten olosuhteisiin ja” hyvinvointiin ja suoda eläimille myös itseisarvo.
Kaikkien eläinten hyvinvoinnista on huolehdittava
Muun muassa Aamulehti uutisoi, että perussuomalaiset on Animalian ja Suomen Eläinsuojeluyhdistyksen kyselyn perusteella Suomen eläinsuojeluvastaisin puolue.
– Tämä ei pidä paikkaansa. Perussuomalaiset ei ole eläinsuojeluvastainen. Puolueessa on käyty keskustelua eläinten suojelua koskevista linjauksista. Emme hyväksy esimerkiksi halal-teurastusta, koska se aiheuttaa eläimille kärsimyksiä. Olemme vedonneet maa- ja metsätalousministeriinkin tästä. Mielestämme tuotantoeläimet eivät saa kärsiä turhaan missään elämänsä vaiheessa, toteaa eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, varatuomari Leena Meri.
– Mielestämme emakkohäkeistä on paikallaan luopua, kun tehdään uusi sikala tai remontoidaan vanha. Parsinavetoistakin olisi hyvä päästä eroon aikanaan, kuitenkin niin, että maitotilallisilla on aikaa varautua muutokseen. Kaikkien eläinten hyvinvoinnista on huolehdittava. Esimerkiksi kivunlievityksestä on aina huolehdittava erilaisten kipua aiheuttavien toimenpiteiden yhteydessä, eduskunnan eläinsuojeluryhmän puheenjohtaja Ritva Elomaa painottaa.
Pentutehtailu kuriin tunnistusmerkinnällä
Perussuomalaiset ovat tehneet lukuisia lakialoitteita eläinten hyvinvoinnin puolesta.
– Itse olen tehnyt kirjallisen kysymyksen maa- ja metsätalousministerille lemmikkien pakollisesta tunnistusmerkinnästä. Merkintä on tärkeä, koska sillä on mahdollista estää pentutehtailua, laitonta eläinkauppaa ja se vähentäisi myös eläinten hylkäämisiä. Tästä pitäisi säätää uudessa eläinsuojelulaissa, kansanedustaja Anne Louhelainen vetoaa.
Kyttäämisen sijaan yhteistyötä
Animalian ja Suomen Eläinsuojeluyhdistyksen kyselyssä nostettiin esille myös eläintuotantotilojen ja teurastamoiden valvonnan lisääminen niin, että kansalaisetkin voisivat osallistua olosuhteiden tarkkailuun.
– Me emme vastusta eläintuotantotilojen ja teurastamoiden eläinsuojeluvalvonnan lisäämistä, mutta ehdotettu kaikelle kansalle avoin tarkkailu kuulostaa liian radikaalilta muutokselta. Jopa kansanedustajatkin saavat olla omassa rauhassa työhuoneissaan. Sallikaamme tämä maaseutuyrittäjillekin, sanoo kansanedustaja Laura Huhtasaari.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkipää: Halal-teurastus, lihan maahantuonti ja myynti kiellettävä

Ronkainen: ”Uskonnonvapauden varjolla ei voida hyväksyä eläinrääkkäystä”

Louhelainen suitsisi pentutehtailua tunnistusmerkinnällä

Meri: Eläinten seksuaalinen hyväksikäyttö kriminalisoitava

Uskonnon oikeuttamaa eläinrääkkäystä – Purra: Rituaaliteurastus lopetettava
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää