

MATTI MATIKAINEN
Perussuomalaisille iso vaalivoitto, Halla-aholta kiitokset kenttäväelle vaalityöstä: ”En ole koskaan kokenut tällaista yhteishenkeä ja yhteen hiileen puhaltamista”
Myöhään sunnuntai-iltana varmistui, että perussuomalaiset on tehnyt historiansa parhaan kuntavaalituloksen keräten 14,6 prosentin kokonaiskannatuksen. Valtuustopaikoissa laskettuna perussuomalaisille tulee 580 uutta valtuutettua. Pääministeripuolue SDP puolestaan menettää 247 valtuustopaikkaa ja keskusta menettää jopa 376 paikkaa.
Kun liki kaikki äänet oli laskettu sunnuntai-iltana, oli perussuomalaiset nousemassa Suomen neljänneksi suurimmaksi kuntapuolueeksi.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho sanoi myöhään illalla, että poliittinen vaikuttaminen on pitkän matkan laji, joka koostuu useista välietapeista.
– Jokaisesta etapista on suoriuduttava kunnialla, jotta voi menestyä seuraavassa. Ensimmäinen ja tärkein etappi meille oli ehdokkaiden keruu. Toinen oli vaalikampanja ja kolmas oli äänestys.
Halla-aho muistutti kaikkia, että vaikka vaalien tulos on nyt tiedossa, maailma ei ole tullut valmiiksi, vaan työt jatkuvat.
– Heti vaalien jälkeen alkavat paikkaneuvottelut kunnallisissa ja ylikunnallisissa elimissä. Paikat on neuvoteltava sekä muiden puolueiden kanssa sekä omien kesken. Kun tästä on selviydytty, siirrytään viidennelle etapille eli varsinaiseen työhön kuntalaisten ja perussuomalaisten arvomaailman edustajina.
Vaalitulos on koko ehdokaslistan tulos
Vaalipäivään on kohdistunut suuria odotuksia ja toiveita.
– Kukaan ei suhtaudu välinpitämättömästi henkilökohtaiseen vaalitulokseensa, vaikka moni saattaa niin uskotella itselleen. Suurin osa ehdokkaista ei tule valituksi valtuustoihin, oli vaalitulos mikä hyvänsä. Se harmittaa, jos se osuu omalle kohdalle. Melkein kaikki meistä, allekirjoittanut mukaan lukien, tietävät kokemuksesta, miltä se tuntuu, Halla-aho sanoi.
Halla-aho muistutti sekä valittuja että valitsematta jääneitä vaalijärjestelmän luonteesta.
– Hyvin harva menee vaaleissa läpi henkilökohtaisella äänimäärällä. Nekään, jotka menevät, eivät olisi saaneet henkilökohtaista äänimääräänsä, elleivät olisi olleet perussuomalaisten listalla, joukkueen jäsenenä.
– Vaalitulos on koko ehdokaslistan tulos. Ne, jotka menevät vaaleissa läpi, menevät läpi koko listan yhteisäänimäärällä. Tämä kannattaa aina muistaa sekä henkilökohtaisen riemun että pettymyksen keskellä.
Vastustajat tehneet kaikkensa estääkseen menestyksen
Halla-aho myös nosti esille, että perussuomalaisten poliittiset vastustajat – ja osin media – ovat tehneet kaikkensa estääkseen perussuomalaisten vaalimenestyksen.
– Jos siitä huolimatta menestymme, kuten olemme tehneet, ne tekevät kaikkensa estääkseen meitä hyödyntämästä voittoamme. Ne yrittävät myrkyttää keskinäisiä välejämme ja välejämme muiden puolueiden kanssa.
Uusille perussuomalaisten valtuutetuille Halla-aholla oli muutama käytännön neuvo.
– Seuraavien päivien aikana hyeenalauma väijyy teidän lausuntojanne ja kommenttejanne. Niistä otetaan ja levitetään kuvakaappauksia ja muilta perussuomalaisilta pyydetään niihin kommentteja. Teille soitellaan heti huomisaamuna, kun olette unisia ja teiltä kärtetään kommentteja jonkun toisen esittämiin kommentteihin. Älkäämme antako heille sitä, mitä he toivovat. Vietetään tänään aikaa ystävien kesken, iloitaan menestyneiden puolesta ja tsempataan niitä, jotka eivät tällä kertaa menestyneet.
Halla-aholle itselleen nämä olivat neljännet kuntavaalit. Perussuomalaisten puheenjohtaja kiitteli puolueväkeä hyvästä yhteishengestä vaalikampanjoinnin ajan.
– En ole koskaan kokenut tällaista yhteishenkeä ja yhteen hiileen puhaltamista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kiitospuhe yhteishenki kenttä valtuutetut vaalimenestys Kuntavaalit perussuomalaiset Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset enemmän kuin tuplaamassa valtuustopaikat Järvenpäässä – Remontti-Reiska matkalla äänikuninkaaksi

Helsingin valtuustoon perussuomalaisille 2 lisäpaikkaa – Halla-ahosta tulossa yksi eniten ääniä keränneistä ehdokkaista koko maassa

Perussuomalaiset tekivät historiansa parhaan kuntavaalituloksen – demarit, keskusta ja vihreät menettävät yhteensä satoja valtuustopaikkoja

Tiistain Tuumaustunnilla kuntavaalien jälkilöylyt – Halla-aho ja Grönroos analysoivat vaalien tuloksia

Perussuomalaisista kuntavaalien suurin voittaja: Valtuustopaikkojen määrä miltei kaksinkertaistui – Halla-aho: Kunnissa tapahtui massiivinen muutos

Puoluesihteeri Grönroos kiittää kaikkia perussuomalaisten kuntavaaliehdokkaita: ”Jokainen mukaan lähtenyt ehdokas on näiden vaalien sankari”

Onko vaaleja jo liikaa? Kahden vuoden sisään tulossa eduskuntavaalit ja ehkä maakuntavaalitkin – Halla-aho: Olisi perusteltua miettiä joidenkin vaalien yhdistämistä tai järjestämistä samaan aikaan

Järvenpään äänikuningas Jorma ”Remontti-Reiska” Piisinen: ”Ihmiset haluavat muutosta”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Zalandon hijab-kampanja suututtaa islamistista hallintoa paenneita naisia: ”Siskoni menettivät henkensä tämän typerän hijabin takia”
Suomen Uutiset sai yhteydenottoja liittyen vaatekauppajätti Zalandon somekampanjaan. Yhteydenotoissa huomautettiin, että hijab ei ole neutraali muotiasuste, vaan poliittisen islamin symboli, jota käytetään naisten alistamiseen monissa maissa – myös Euroopassa.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Salafistit puhaltavat pontta islamisaatioon pystyttämällä pikavauhtia pyhättöjä – ”Kyseessä on valtava hanke”
Vanhoillista islamin tulkintaa saarnaava liike levittää vaikutusvaltaansa Ruotsissa kiihtyvällä vauhdilla. Salafisteilla on rahoitus jo 16 moskeijaan ja tavoitteena on avata uusi pyhättö kerran kuussa. Islamisaatiolla voi olla peruuttamattomat vaikutukset pohjoismaiseen yhteiskuntaan, mutta siitä huolimatta sen ympärillä vallitsee outo hiljaisuus.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää