Elo: Kiitos työministerille, että Siviilipalvelukeskus pysyy Lapinjärvellä

21.11.2016 |12:41

Perussuomalaisten kansanedustaja Simon Elo kiittää oikeus- ja työministeri Jari Lindströmiä Siviilipalveluskeskuksen säilyttämisestä Lapinjärvellä.

– Tehty työ kantaa hedelmää ja siirron uhka väistyi. Iloinen uutinen Uudellemaalle. Kiitos Lapinjärven kunnalle yhteistyöstä ja erityiskiitos työministeri Jari Lindströmille viisaasta päätöksestä.

Lapinjärven Siviilipalvelukeskus on ainoa laatuaan Suomessa. Se on toiminut Lapinjärvellä vuodesta 1998. Siviilipalvelukeskusta uhkasi siirto Hennalan vanhaan varuskuntaan Lahteen vuoden 2019 alusta. Hallitus kuitenkin päätyi säilyttämään keskuksen Lapinjärvellä.

– Uusmaalaisena kansanedustajana olen erittäin tyytyväinen päätökseen. Lapinjärvellä on jo kohta parinkymmenen vuoden kokemus keskuksen vetämisestä ja osaava henkilökunta paikan päällä, Elo toteaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä

08.12.2025 |11:21
8.
Suomen uutiset logo

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”

10.12.2025 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Anarkistiryhmälle potkut Helsingin yliopiston ylioppilaskunnasta – erottamisen taustalla valtiovarainministeriin kohdistuva häirintä ja uhkaava toiminta

09.12.2025 |14:31

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää