Artikkeli kuva

Matti Matikainen

Perussuomalaisten Mari Rantanen hallintovaliokunnan johtoon, Jenna Simula valiokunnan jäseneksi

10.11.2022 |16:38

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä esittää yksimielisesti kansanedustaja Mari Rantasta hallintovaliokunnan puheenjohtajaksi. Rantanen on helsinkiläinen kansanedustaja, kaupunginvaltuutettu ja ensihoitaja.

Kansanedustaja Mari Rantanen tulee edellisen puheenjohtajan Riikka Purran tilalle.

– Valiokunnan johtaminen on vaativaa, mutta erityisesti nyt hallintovaliokunta on vielä tavanomaistakin vaativampi, kun asioita on valtavasti. Tämän yhdistäminen vaaleja kohti menevän puolueen johtamiseen ja puheenjohtajan muihin velvoitteisiin ei parhaalla mahdollisella tavalla enää onnistuisi, Purra kommentoi aiemmin.

Hallintovaliokunnan tyhjäksi jäävälle perussuomalaisten paikalle eduskuntaryhmä esittää yksimielisesti Jenna Simulaa. Simula on oululainen kansanedustaja, kaupunginvaltuutettu ja tradenomi.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Avoin internet kuoli hiljaa – länsimaat tekivät sananvapaudesta turvallisuusriskin

21.08.2026 |18:49
5.
Suomen uutiset logo

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa

24.08.2026 |12:12
9.
Suomen uutiset logo

Hämeenlinnan kaupunginhallituksen puheenjohtaja jakoi alaikäisten videoita TikTokissa – ”Minun pitää olla jatkossa varovaisempi”

21.08.2026 |10:48

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää