

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Hallitus laillistamassa laittomasti maassa olevat – hallintovaliokunnan perussuomalaisilta täystyrmäys
Hallituksen ilman oleskeluoikeutta maassa olevia koskeva hanke on etenemässä eduskunnan käsittelyyn marraskuun alussa. Valmistelussa olevassa laissa työllistyneet kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet henkilöt voisivat saada oleskeluluvan minkä tahansa työn perusteella.
Ulkomaalaisasioita käsittelevän hallintovaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat tyrmäävät hallituksen aikeen.
– Hallitus tekee juuri sen, mistä olemme varoittaneet. Se haluaa vesittää koko turvapaikkajärjestelmän myöntäessään oleskelulupia niille, joille ei turvapaikkaa ole herunut. Perussuomalaisten ehdottomana kantana on, että henkilön, joka ei ole oikeutettu turvapaikkaan, on poistuttava maasta, hallintovaliokunnan puheenjohtaja Riikka Purra linjaa.
Oleskelulupa jopa ilman henkilöllisyystodistusta
Hallituksen luonnoksessa ulkomaalaislakiin tehtäisiin muutos, joka mahdollistaisi oleskeluluvan ja muukalaispassin myöntämisen hakijalle, jolta puuttuu matkustusasiakirja oleskeluluvan edellytyksistä.
Tämä mahdollistaisi oleskeluluvan myöntämisen ilman henkilöllisyystodistuksia jopa sellaisissa tapauksissa, joissa kielteisen päätöksen saanut hakija työskentelee ilman työnteko-oikeutta.
– Hallitus on luomassa automaatin, jossa jokainen maahantulija saa myös tänne jäädä. Jatkossa ei ole varmuutta, keitä tulijat ovat ja esitys mahdollistaa oleskelulupien saannin minkä tahansa työn kautta millä tahansa ehdoin. Tämä tulee väistämättä lisäämään ihmiskaupan kaltaisia ilmiöitä, eikä suinkaan vähentämään niitä. Keskustan jalkapannat ovat vaihtuneet oleskelulupiin ja passeihin, kansanedustaja Mari Rantanen kummastelee.
Lisäksi hallintovaliokunnan jäsenet hämmästelevät miten Suomessa on ylipäänsä mahdollista työskennellä, avata pankkitili ja maksaa veroja, jos henkilöllisyys ei ole kenenkään varmentama.
Poliisilta kritiikkiä
Poliisihallinnon mielestä hakijalle, jolla ei ole työnteko-oikeutta, ei tulisi myöntää oleskelulupaa tai muukalaispassia. Suojelupoliisin mukaan esityksellä on turvapaikkajärjestelmän uskottavuutta ja lain noudattamista heikentävä vaikutus. Lisäksi Supon mukaan esitys asettaa eriarvoiseen asemaan ne henkilöt, jotka noudattavat saamaansa lainvoimaista maastapoistamispäätöstä verrattuna niihin, jotka eivät noudata.
– Hallituksen esityksessä palkitaan ne, jotka ovat keplotelleet itsensä maahan ja vältelleet maasta poistamista. Esitys on jälleen yksi kutsuhuuto laittomille maahantulijoille, kansanedustaja Mauri Peltokangas toteaa.
SDP:n ja keskustan ryhmät aiemmin esitystä vastaan
Vuosi sitten lähettämässään tiedotteessaan SDP:n ja keskustan valiokuntaryhmät vastustivat laittomasti maassa olevien kertalaillistamista hallitusohjelman vastaisena.
– Hallituksen uusi esitys menee vielä kertalaillistamistakin pidemmälle. Toivottavasti siis voimme luottaa siihen, että SDP:n ja keskustan kansanedustajat äänestävät valiokunnassa perussuomalaisten kanssa esityksen kumoon, Purra sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kutsuhuuto hallintovaliokunta henkilöllisyys turvapaikkajärjestelmä kielteinen turvapaikkapäätös laittomasti maassa olevat oleskelulupa Mauri Peltokangas Ulkomaalaislaki Riikka Purra Mari Rantanen perussuomalaiset SDP Poliisi hallitus Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Marinin hallitus pyrkii parantamaan laittomasti maassa olevien palveluja – perussuomalaiset siirtyisi jo kotouttamisesta kotiuttamiseen:”Säästäisi rahaa ja yhteiskuntarauhaa”

Laittomien maahanmuuttajien vyöry Eurooppaan vilkkainta sitten vuoden 2016

Hallitus murentaa loputkin turvapaikkajärjestelmästä – haitallista maahanmuuttoa lisääviä esityksiä tuodaan kuin takaovesta

Hallitus esittää laittomasti maassa olevien terveydenhuoltoa lakiin – ”Sen kun vain lampsii erikoissairaanhoidon päivystykseen”

Laittomasti maassa olevien terveyspalveluiden laajentaminen hiertää hallituspuolueiden välejä

Perussuomalaisten Mari Rantanen hallintovaliokunnan johtoon, Jenna Simula valiokunnan jäseneksi

Perussuomalaiset tyrmää hallituksen esityksen laittomasti maassa olevien terveyspalveluista – ”Keskusta lupasi laittomasti maassa oleville jalkapannan, nyt tulikin ilmainen terveydenhuolto”

Perussuomalaiset eivät maksaisi toimeentulotukea laittomasti maassa oleskeleville – kokoomus kannatti valiokunnassa, mutta ei salissa

Italian senaatti hyväksyi Giorgia Melonin tiukat maahanmuuttolait – hallitus haluaa panostaa kotimaiseen työvoimaan
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.

Antikainen: Iranin hirmuhallinnon johtaja sai mitä tilasi – Putin seuraavaksi listalle
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ei pidä Vladimir Putinin mielipuolisten liittolaisten neutralointia mitenkään huonona asiana. Hän kritisoi Facebook-kirjoituksessaan vasemmiston ja kokoomuksen ulkopoliittisen johdon surua ja "kansainvälinen oikeus" -mantraa, joka nykymuodossaan suojelee roistoja, jotka päivittäin tallovat länsimaisten arvojen ja normien päälle ja nauravat kansainväliselle oikeudelle.















