

Muu maailma ei voi Suomessa tulla ennen suomalaisia, muistuttaa perussuomalaisten kansanedustaja Mari Rantanen. / LEHTIKUVA
Hallitus esittää laittomasti maassa olevien terveydenhuoltoa lakiin – ”Sen kun vain lampsii erikoissairaanhoidon päivystykseen”
Eduskunnassa käytiin tänään lähetekeskustelu hallituksen esityksestä, jossa hyvinvointialueet, Helsingin kaupunki ja HUS velvoitettaisiin antamaan kiireellisen hoidon lisäksi välttämättömiä terveyspalveluita ulkomaalaisille, joilla ei ole perustetta saada suomalaista terveydenhuoltoa.
Perussuomalaisten kansanedustaja Mari Rantanen pitää päätöstä periaatteellisesti kestämättömänä:
– Sanna Marinin hallitus jatkaa vimmaisesti laittomasti maassa olevien palveluiden lisäämistä ja maassa pysymisen edellytyksiä. Esitys on tässä terveydenhuollon ja talouden kriisissä vastuuton ja moraaliton.
Suomalainen terveydenhuolto vaikeuksissa
Hallituksen esityksessä ei ole tarkkaa vaikutusten arviointia aiheutuvista kustannuksista, potilasmääristä ja kuormituksesta sairaanhoitoon.
Suomen sosiaali- ja terveydenhuolto on siirtymässä hyvinvointialueiden järjestämäksi vuodesta 2023 lähtien. Ylen selvityksen mukaan hyvinvointialueet tarvitsevat jopa 1,5 miljardia euroa lisää rahaa ensimmäiselle toimintavuodelleen.
– Suomen sote-järjestelmä on kriisissä ja hallitus on laajentamassa sitä koskemaan kaikkia maahantulijoita. Omat kansalaiset joutuvat jo nyt jonottamaan hoitoa: päivystykset ovat ruuhkautuneet, jatkohoitoon pääsyssä on ongelmia ja hoitajapula kuormittaa koko järjestelmää. Milloin hallitus aikoo laittaa oman maan asiat kuntoon? Rantanen kyseenalaistaa.
Laittomasti maassa oleville parempi hoito
Rantanen kiinnittää huomiota myös esityksestä löytyvään yksityiskohtaan, jossa kerrotaan, että HUS:iin saapuneista paperittomista 88 prosenttia saapui ilman lähetettä ja vain 12 prosenttia lähetteellä. Esityksen mukaan ilman lähetettä saapuneita voidaan pitää kiireellisinä.
– Laittomasti maassa oleskelevilla on Suomen kansalaisia parempi pääsy terveydenhuoltoon, sen kun vain lampsii erikoissairaanhoidon päivystykseen. Miten ihmeessä ihmisten erilaiseen kohteluun ei puututa, vaan sitä jopa vahvistetaan lainsäädännöllä? Muu maailma ei voi Suomessa tulla ennen suomalaisia, Rantanen hämmästelee.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- potilasmäärät suomalalaiset ylikuormitus hyvinvointialueet hoitoonpääsy hoitajapula kustannukset Helsingin kaupunki laittomasti maassa olevat Sanna Marin Mari Rantanen Hus Terveydenhuolto perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Hallitus haluaa turvata laittomasti maassa olevien palvelut – toisin kuin suomalaisten

Julkinen sotejärjestelmä on kriisissä – ”Kaikki voimavarat pitäisi kohdistaa suomalaisten ihmisten auttamiseen, hoitamiseen, parantamiseen ja pelastamiseen”

“I’m 17 and I can prove it” – hallitus haluaa lisää ankkurilapsia

Hallitus murentaa loputkin turvapaikkajärjestelmästä – haitallista maahanmuuttoa lisääviä esityksiä tuodaan kuin takaovesta

Suomen Perustan tutkimus osoittaa: Maahanmuutto rasittaa entistä enemmän Suomen kuntien taloutta

SDP teki takinkäännön Suomen ennätyksen – vastusti hoitajien pakkotyölakeja vuonna 2007, nyt itse sorvaa niitä

Hallitus esittää kiireetöntä hoitoa laittomasti maassa oleskeleville – Junnila: Paperittomille paluulippu palveluiden sijaan

Pitääkö ulkomaalaisen laiton oleskelu Suomessa palkita oleskeluluvalla? – Perussuomalaisilta täystyrmäys: ”Ratkaisu ei ole tehdä laittomasta laillista vaan edistää lakien noudattamista”

Hoitajat uhkaavat joukkoirtisanoutumisilla, Purra moittii hallitusta välinpitämättömyydestä soten rahoituksessa: ”Hallitus huolehtinut vain siitä, että se on jyrännyt massiiviset hankkeet läpi”
Viikon suosituimmat

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.

Länsimainen kulttuuri taantuu: sisäinen pehmeys ja massamaahanmuutto tuhoavat Eurooppaa
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren varoittaa blogissaan, että länsimainen kulttuuri on hiipumassa. Lindgrenin mukaan professori Samuel P. Huntingonin aikoinaan ennustama kulttuurien yhteentörmäys on nyt käynnissä, ja Eurooppaa heikentävät sekä sisäinen hedonismi että hallitsematon maahanmuutto.

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita
Perussuomalaisten Lapin piiri ry:n piirihallitus nimesi kokouksessaan 10.4.2026 lisää ehdokkaita vuoden 2027 eduskuntavaaleihin.
Uusimmat

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää










