

LEHTIKUVA
Perussuomalaisten valtuutetut Raatikainen, Kanerva ja Lindell: Mustaa Guggenheim-mörköä ei haluta Helsinkiin
Rumaa, mustaa Guggenheim-mörköä ei haluta arvopaikalle Helsingin Eteläsatamaan. Näin katsovat Helsingin perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut Esa Lindell ja Seppo Kanerva sekä ryhmäjohtaja Mika Raatikainen keskiviikkona ennen kaupunginvaltuuston ratkaisevaa kokousta.
Perussuomalaisten enemmistöllä on asiaan kielteinen kanta, vaikka varsinaista ryhmäpäätöstä ei asiasta ole tehty. Lindell ja Kanerva arvioivat Guggenheimin kaatuvan äänestyksessä, vaikka hallituksessa hanke meni yhdellä äänellä läpi. Kuinka tiukka äänestyksestä tulee, se nähdään illalla.
Kolmen metrin syvyys ei riittänyt
– Guggenheim on jo kertaalleen haudattu kolmen metrin syvyyteen. Se ei näköjään vielä riittänyt, joten nyt se pitää haudata uudelleen ainakin viiden metrin syvyyteen, Lindell linjasi keskiviikkona ennen illan äänestystä.
Myös Raatikainen arvelee esityksen kaatuvan. Tähän vaikuttavat kevään vaalit.
– Kuntavaalien alla on helpompaa painaa ei-nappia tällaisessa asiassa. Luulen, että kyllä-ääniä tulisi enemmän, jos vaalit olisivat kolmen vuoden päässä, Raatikainen arvioi.
Lindellin mielestä Guggenheim-päätöstä on valmisteltu sekavasti Ritva Viljasen (sd.) johdolla. Hankkeella ei ole taloudellisia perusteita ja se tulisi erittäin kalliiksi Helsingille.
– On uskomatonta, että tänne muualta tuleva taho arvioi itse, paljonko museoon tulisi kävijöitä. Yleensä vähintään kolme riippumatonta tahoa arvioi tällaiset asiat, Lindell huomauttaa.
80 miljoonaa tuskin riittäisi
Lindell uskoo, että valtuusto tekee selkeän kielteisen päätöksen. Hän korostaa, että kyse on todennäköisesti enemmästä kuin 80 miljoonasta, minkä Guggenheim on ilmoittanut Helsingin kaupungin osuudeksi.
– Julkisissa hankkeissa eivät arviot yleensä pidä paikkaansa. Se on sadan miljoonan euron päätös, vaikka sote-puolella tarvitaan paljon rahaa, Lindell toteaa.
Arvorakennukset yleensä valkoisia
Helsinkiläistä arvotaloa voi arvioida myös värin perusteella. Yleensä Helsingin arvotalot ovat valkoisia, nyt tulisi musta. Lindell ihmettelee, kuinka kamalalta se näyttäisi ja vielä arvopaikalla.
– Bilbaossa käy ihmisiä katsomassa hienoa titaanista rakennusta. Miksi tämä kamalan näköinen rakennus menestyisi Suomessa? Jos hanke menisi läpi, ehdottomasti pitäisi järjestää uusi arkkitehtikilpailu. Mutta mieluummin tyrmätään tämä, Lindell vaati.
Kanerva arvioi hankkeen kaatuvan äänestyksessä, mutta siitä voi tulla tiukkakin.
– Valtuustossa voi olla maksettuja äänestäjiä, minuakin on painostettu asialla, että ”vastustat kuulemma Guggenheimia, pyydän poistamaan minut yhteystiedoistanne ”. Vastasin, että ”kiitos – olen poistanut jo”, Kanerva paljastaa.
Veisi paikan risteilijältä
Meriupseerina Kanerva arvioi jo paikan olevan väärä: museo veisi arvokkaan paikan risteilyalukselta. Ja risteilijöistä juuri tulisi museoon kaavailtuja asiakkaita.
Tällainen hanke ei saa langeta veronmaksajien niskaan. Se pitää pystyä kustantamaan itse. Ja kun he eivät siihen pysty ja laskelmat ovat kuvitelmalaskelmia, niin minä en kannata sitä.
80 miljoonan euron tukipyynnöstä Kanerva sanoo, että pyyntö on laskemaan päin.
– Antaa sen laskea nollaan asti ja mietitään sitten uudelleen. Mutta sittenkin paikka olisi väärä, Kanerva toteaa.
Myös Raatikainen pitää museon rahoituskuvioita utopistisina, eikä siihen koukkuun pitäisi tarttua.
Isiksen päämaja?
Mustaa väriä Kanerva kommentoi, että eihän se kovin kulttuuriselta näytä. Raatikainen kommentoi sitä vielä värikkäämmin.
– Onhan se törkeän näköinen – puhutaan ”Pohjolan valkeasta kaupungista”, mutta turisti näkisi ensimmäisenä mustan jöötin, joka näyttää aivan Isiksen päämajalta – uskaltaako hän tulla laivasta ulos ollenkaan, Raatikainen oudoksuu.
Hän pitää myös kaavailtua lasikattoa kyseenalaisena Suomen ilmastossa ja sataman myrskyissä.
– Kuinka sieltä lasikatolta poistetaan lumet, Raatikainen kysyy ja ennakoi vastaavia ongelmia kuin Kiasmassa ja Kansallisoopperassa.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset eivät hyväksy uutta Guggenheim-esitystä – Raatikainen: ”Jos kyseessä olisi hyvä bisnes, luulisi sille löytyvän paljon enemmän yksityisiä rahoittajia”

”Dr Solomon R. Guggenheim päässä Manhattan, työskentelen MUSEOSÄÄTIÖ – valtavaa hyötyä meille molemmille, lisenssi obtain jos lähetätte lunastusmaksu 80 Million EUR”

Ronkainen ja Mäkelä: Guggenheimin museohankkeen kaatuminen loistava voitto – ”Vain perussuomalaiset voivat pitää tämän järjettömän hankkeen syvälle haudattuna”

Halla-aho: Vihulainen torjuttu vain vähäksi aikaa – ”Guggenheim palaa kiusaamaan Helsinkiä, koska muitakaan hyväuskoisia ei löydy”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Talous kasvaa, alijäämä pienenee – opposition kritiikki menetti uskottavuutensa
Suomen talouskehitys on ollut EU:n kärkeä koko alkuvuoden: ensimmäisellä neljänneksellä Suomen kasvu oli EU-maiden nopeinta, ja toisella neljänneksellä Suomi oli edelleen yksi neljästä nopeimmin kasvaneesta EU-maasta.

Antikainen: Lindtman puolustaa Sánchezia eikä Suomea
Kun Espanjan hallitus epäonnistui EU:n ulkorajan suojaamisessa, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löysi arvosteltavaa vain yhdestä suunnasta: rajaa puolustavasta Suomen sisäministeristä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan se kertoo kaiken olennaisen SDP:n turvallisuuspoliittisista prioriteeteista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













