Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Helsingin PS-Nuoret: Ehdoton ei Guggenheimille – “Elitististä haihattelua – näpit irti kaupunkilaisten kukkarolta!” –

03.11.2016 |09:49

Helsingin Perussuomalaiset Nuoret vastustaa jyrkästi Guggenheim-museon rakentamista Helsinkiin. Guggenheimin kannattajat ovat vaatineet museolleen tontin Helsingin näkyvimmältä paikalta sekä julkista rahoitusta. Yleisradion uutisen mukaan esitys Guggenheimista tuodaan oikopolkua suoraan Helsingin kaupunginhallitukseen jo ensi maanantaina.

– Näpit irti kaupunkilaisten kukkarolta! Veronmaksajien rahoille on parempaakin käyttöä kuin tukea yksityisiä museohankkeita. Museohankkeen järkevyydestä kertoo paljon se, että yksityistä rahoitusta ei meinata mitenkään saada kasaan. Ei ole mitään takeita siitä, että Guggenheim olisi kaupunkimme ja sen veronmaksajien kannalta ikinä taloudellisesti kannattava. Pitäkää museonne, jyrähtää Helsingin Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja Toni Ahva.

Helsingillä ei ole varaa älyvapaisiin hankkeisiin

Perussuomalaiset esti jo hallituksen budjettiriihessä valtion rahoituksen Guggenheimille. Siitä huolimatta Guggenheim-museota yritetään nyt jälleen hivuttaa kaupungin päätöksentekoon. Helsingin Perussuomalaisille Nuorille tämä ei käy.

– Helsingillä ei ole rahaa lähteä tukemaan älyvapaita hankkeita, jotka eivät palvele millään tavalla tavallisen helsinkiläisen elämää. Guggenheimin rakentaminen kaupunkilaisten verovaroilla on edesvastuutonta ja osoittaa räikeää piittaamattomuutta helsinkiläisiä kohtaan. Mikäli Helsinki haluaa tukea kulttuurihankkeita, tulee sellaisten edistää suomalaista kulttuuria. Guggenheim on shampanjanhuuruista elitististä haihattelua ja kaukana oikeasta kulttuurista, naulaa Helsingin PS-Nuorten toiminnanjohtaja Oskar Viding.

Kuvassa: Tontti, johon Guggenheim kaavailee museotaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
3.
Suomen uutiset logo

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta

17.03.2025 |10:18
5.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
7.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59
8.
Suomen uutiset logo

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla

13.03.2025 |20:52
9.
Suomen uutiset logo

Pääkaupunkiseudun ay-pomot pyrkivät valtuustoihin demareiden listoilta – SAK julkaisi jo oman poliittisen ohjelmansa

14.03.2025 |19:25
10.
Suomen uutiset logo

Feministijulkaisu Emma: Miksi aiemmin yksityisestä juhlasta, Ramadanista, on tullut julkinen ilmiö? – Saksaan islamisteja paennut muslimi pitää sitä merkkinä lännen islamisaatiosta

17.03.2025 |09:08

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää