

Halla-aho: Vihulainen torjuttu vain vähäksi aikaa – ”Guggenheim palaa kiusaamaan Helsinkiä, koska muitakaan hyväuskoisia ei löydy”
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Jussi Halla-aho vertaa Guggenheimin kaatunutta museohanketta hyttyseen, joka palaa kerta toisensa jälkeen korvan juureen inisemään.
– Kaikki suomalaiset varmaan tietävät sen kesäisen kokemuksen, kun yrität nukkua ja korvan juureen tulee inisemään hyttynen. Huidot sen pois ja olet vajoamassa suloiseen uneen, ja sitten kuulet taas lähestyvän, vihlovan ininän, Halla-aho kirjoittaa Facebookissa.
– Guggenheimista on tullut samanlainen kokemus. Pelkään, että se palaa inisemään uudestaan ja uudestaan ja että jokaisen valtuuston on hätistettävä se vuorollaan pois.
Toivo elää
Halla-ahon mielestä ”vihulainen” on torjuttu vain vähäksi aikaa.
– Guggenheim palaa kiusaamaan Helsinkiä siksi, että muitakaan hyväuskoisia ei maailmasta löydy, ja siksi, että vaikka toistaiseksi ei ole lykästänyt, virkamiesjohto ja huomattava osa valtuutetuista antaa ainakin vähän toivoa. Vähän toivoa on paljon enemmän kuin ei lainkaan toivoa.
Odottavat guggenheimilaisempaa valtuustoa
Halla-aho huomauttaa Solomon R. Guggenheim -museon ja -säätiön johtaja Richard Armstrongin antaneen ymmärtää The New York Times -lehden haastattelussa, että jatkoa pohditaan.
– Jos Helsingin kohta valittava uusi valtuusto on koostumukseltaan guggenheimilaisempi kuin nykyinen, uusi ja entistä parempi special offer only for you my friend tulee varmasti.
– Egyptin Nasser sanoi aikanaan, että arabimailla on varaa hävitä vaikka kuinka monta sotaa Israelia vastaan. Riittää, että ne voittavat yhden. Guggenheimin suhde ja asenne Helsinkiin on samanlainen, Halla-aho toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kompastuuko Guggenheim taas avoimuuden puutteeseen?

Soini väänsi rautalangasta: ”GUG-GEN-HEI-MIIN EI TU-LE VAL-TI-ON RA-HAA” (video)

Helsingin PS-Nuoret: Ehdoton ei Guggenheimille – ”Elitististä haihattelua – näpit irti kaupunkilaisten kukkarolta!” –

Perussuomalaiset eivät hyväksy uutta Guggenheim-esitystä – Raatikainen: ”Jos kyseessä olisi hyvä bisnes, luulisi sille löytyvän paljon enemmän yksityisiä rahoittajia”

”Dr Solomon R. Guggenheim päässä Manhattan, työskentelen MUSEOSÄÄTIÖ – valtavaa hyötyä meille molemmille, lisenssi obtain jos lähetätte lunastusmaksu 80 Million EUR”

Perussuomalaisten valtuutetut Raatikainen, Kanerva ja Lindell: Mustaa Guggenheim-mörköä ei haluta Helsinkiin

”Game over Guggenheim!”

Helsingin PS-Nuoret riemuitsee: Vihdoin viimeinen naula Guggenheimin arkkuun!

Ronkainen ja Mäkelä: Guggenheimin museohankkeen kaatuminen loistava voitto – ”Vain perussuomalaiset voivat pitää tämän järjettömän hankkeen syvälle haudattuna”
Viikon suosituimmat

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

”Ei ainakaan tästä!” – Purra ojentaa mediaa leikkauskiistojen lietsomisesta ja haastaa kaikkia laadukkaampaan talouskeskusteluun
Valtiovarainministeri Riikka Purra katsoo, että kokonaisvaltainen keskustelu valtiontalouden tilasta on pitkälti jumissa, koska perustavanlaatuisen priorisointiajattelun sijaan julkinen debatti pitkälti pyörii yksittäisissä kiihottavissa julkisen talouden leikkauksissa.

Johdateltu viestintä hämmentää – konsulttien käsikirjan opit ohjaavat keskustelua datakeskuksesta Mikkelissä
Datakeskuspelikirja todistaa, ettei konsulttien fiktio muutu mainostoimistossakaan faktaksi. Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy tilasi viestintäsuunnitelman ”Datakeskus- ja sähköintensiivisten investointien viestintä- ja toimintapelikirja”, ja yritys toteutti sen osana EU:n osarahoittamaa EAKR-hanketta, jonka tavoitteena on houkutella investointeja Etelä-Savoon. Pelikirjan ulkoasusta vastasi mainostoimisto Avidly, ja välittävänä viranomaisena toimi Etelä-Savon maakuntaliitto.

Ministeri Lulu Ranne: Ilmastolaki on susi ja niin on sen arviointikin
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lyttää tuoreen ilmastolain tavoitteiden arvioinnin keskeneräiseksi ja ideologiseksi. Ministerin mukaan raportissa ei ole uusinta tutkimustietoa, eikä siinä mainita edes NASA:n satelliittihavaintoa Suomen 50 miljoonan tonnin hiilinielusta. Ranne varoittaa, että vuoden 2035 hiilineutraaliustavoite vaatisi ”poskettomia toimia”, jotka kurjistaisivat suomalaisia yrittäjiä ja työntekijöitä etenkin metsä- ja maataloudessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













