Artikkeli kuva

Halla-aho: Vihulainen torjuttu vain vähäksi aikaa – “Guggenheim palaa kiusaamaan Helsinkiä, koska muitakaan hyväuskoisia ei löydy”

01.12.2016 |10:51

Perussuomalaisten europarlamentaarikko Jussi Halla-aho vertaa Guggenheimin kaatunutta museohanketta hyttyseen, joka palaa kerta toisensa jälkeen korvan juureen inisemään.

– Kaikki suomalaiset varmaan tietävät sen kesäisen kokemuksen, kun yrität nukkua ja korvan juureen tulee inisemään hyttynen. Huidot sen pois ja olet vajoamassa suloiseen uneen, ja sitten kuulet taas lähestyvän, vihlovan ininän, Halla-aho kirjoittaa Facebookissa.

– Guggenheimista on tullut samanlainen kokemus. Pelkään, että se palaa inisemään uudestaan ja uudestaan ja että jokaisen valtuuston on hätistettävä se vuorollaan pois.

Toivo elää

Halla-ahon mielestä ”vihulainen” on torjuttu vain vähäksi aikaa.

– Guggenheim palaa kiusaamaan Helsinkiä siksi, että muitakaan hyväuskoisia ei maailmasta löydy, ja siksi, että vaikka toistaiseksi ei ole lykästänyt, virkamiesjohto ja huomattava osa valtuutetuista antaa ainakin vähän toivoa. Vähän toivoa on paljon enemmän kuin ei lainkaan toivoa.

Odottavat guggenheimilaisempaa valtuustoa

Halla-aho huomauttaa Solomon R. Guggenheim -museon ja -säätiön johtaja Richard Armstrongin antaneen ymmärtää The New York Times -lehden haastattelussa, että jatkoa pohditaan.

– Jos Helsingin kohta valittava uusi valtuusto on koostumukseltaan guggenheimilaisempi kuin nykyinen, uusi ja entistä parempi special offer only for you my friend tulee varmasti.

– Egyptin Nasser sanoi aikanaan, että arabimailla on varaa hävitä vaikka kuinka monta sotaa Israelia vastaan. Riittää, että ne voittavat yhden. Guggenheimin suhde ja asenne Helsinkiin on samanlainen, Halla-aho toteaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta

17.03.2025 |10:18
3.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
7.
Suomen uutiset logo

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla

13.03.2025 |20:52
8.
Suomen uutiset logo

Pääkaupunkiseudun ay-pomot pyrkivät valtuustoihin demareiden listoilta – SAK julkaisi jo oman poliittisen ohjelmansa

14.03.2025 |19:25
9.
Suomen uutiset logo

Feministijulkaisu Emma: Miksi aiemmin yksityisestä juhlasta, Ramadanista, on tullut julkinen ilmiö? – Saksaan islamisteja paennut muslimi pitää sitä merkkinä lännen islamisaatiosta

17.03.2025 |09:08
10.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää