

LEHTIKUVA
Perustuslakivaliokunnan kannanotto Pekka Haaviston virkarikosepäilystä viikkoja myöhässä – Yle aloitti jo hämmentämisen vihreän ministerin puolesta, presidentti Halonen komppaa taustalla
Perustuslakivaliokunnan kannanotto ulkoministeri Pekka Haaviston tapauksesta on viivästynyt reippaasti, vaikka valmista piti tulla jo marraskuun aikana. Kannanottoa odotellaan muutaman viikon sisällä, ja Haaviston kohtalosta on jo hätäännytty Yleisradion toimituksessa.
Ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr) ministerivastuuasian käsittely eduskunnassa on viivästynyt useita kertoja muun muassa koronavarotoimien vuoksi. Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Johanna Ojala-Niemelä (sd) kertoi jo kuukausi sitten, että valiokunta pyrkisi saamaan valmiiksi kannanottonsa Haaviston virkarikosepäilyistä marraskuun aikana.
Haavisto on ollut rikoksesta epäiltynä helmikuusta lähtien, jolloin perustuslakivaliokunta pyysi valtakunnansyyttäjää aloittamaan esitutkinnan asiassa. Tutkinta siirtyi sittemmin poliisille, joka sai esitutkinnan valmiiksi heinäkuussa.
Asiassa on kyse siitä, ylittikö Haavisto valtuutensa ja yrittikö hän salaa painostaa ulkoministeriön virkamiestä tuomaan al-Holin vankileirillä olevia lapsia Syyriasta Suomeen.
Joutuuko vihreä ministeri valtakunnanoikeuteen?
Perustuslakivaliokunnalta odotetaan kannanottoa muutaman viikon sisällä. Valiokunta on äskettäin lopettanut asiantuntijoiden kuulemiset kannanottoa varten.
Yleisradiolla on ollut suuria vaikeuksia uutisoida Haaviston tapauksen käänteistä neutraalisti, puolia ottamatta eikä siinä ole onnistuttu vieläkään. Yle näyttää hätääntyneen Haaviston puolesta, sillä täysin mahdollista on, että perustuslakivaliokunta esittää syytteen nostamista valtakunnanoikeudessa. Syytteen nostamisesta tosin päättää lopulta eduskunta saatuaan perustuslakivaliokunnalta kannanoton.
Viime viikolla Yle julkaisi jutun, jossa vihjaillaan, että perustuslakivaliokunnan sisällä Haaviston tapauksen tutkintaan liittyisi ”poliittisia intohimoja” ja että näillä intohimoilla olisi ”kiusaus sotkeutua oikeudelliseen harkintaan”.
Yle edelleen väittää jutussa, että monilla poliittisilla kilpailijoilla olisi ”suurta intoa” Haaviston siipien katkaisemiseen – siis ikään kuin perustuslakivaliokunnalta puuttuisi kyky tehdä oikeudellinen arvio Haaviston tapauksesta.
Tasavallan presidentti ja presidentti eri linjoilla
Ylen hämmentämistä vihreän ulkoministerin puolesta todennäköisesti nähdään lähipäivinä enemmänkin. Vieläkin härskimmällä tavalla perustuslakivaliokunnan toimintaan ulkopuolelta on pyrkinyt vaikuttamaan presidentti Tarja Halonen, joka viime talvena suoraan asettui tukemaan Haavistoa al-Hol-jupakassa.
Halonen vihjaili tv-haastattelussa, että al-Hol -uutisointi olisi presidenttipeliä.
– Minun ystävistäni osa kyseli, että tälläkö sitä Haaviston seuraavaa presidentinvaalia koetetaan kammeta, Halonen sanoi tv-haastattelussa.
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on eri linjoilla kuin edeltäjänsä. Niinistö on aiemmin todennut pitävänsä hyvänä sitä, että perustuslakivaliokunta päätti käynnistää esitutkinnan Haaviston toiminnasta.
– Näin asiat tulevat selvitettyä, Suomen ulkopolitiikkaa johtava Niinistö sanoi Ylen Ykkösaamussa.
Niinistö on aiemmin antanut ymmärtää, että presidentin ja ulkoministerin välillä on ollut tietokatkoksia al-Holin leiriin liittyvissä asioissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ulkopuolinen vaikuttaminen al-Holin vankileiri rikosepäily valtakunnanoikeus painostaminen syyte Valtakunnansyyttäjä Tarja Halonen Pekka Haavisto Sauli Niinistö Ulkoministeriö Yle vihreät perustuslakivaliokunta Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kukaan ei tiedä, millä meriiteillä ja ansioilla 23-vuotias opiskelija on nostettu ulkoministeri Pekka Haaviston erityisavustajaksi

Haavisto Ylen A-studiossa: Suomen viranomaiset olivat Turkin rajalla vastaanottamassa Isis-naisia – autettiin myös lentokentälle matkalle Suomeen

Antikainen: Miksi Haavisto kertoo aivan toista kuin ulkoministeriö tiedottaa?

Tynkkynen: Sanotaan Pekka Haavistolle ”EI” – muuten ISIS-vaimoja tuodaan Suomeen lisää (video)

Joutuuko ministeri Pekka Haavisto valtakunnanoikeuteen? – Näin se tapahtuisi

PS-kansanedustajat Haaviston ministerivastuuasiassa: ”Vihreät eivät nauti luottamusta”

Al-hol-sotkussa ryvettyneelle Pekka Haavistolle ei esitetä syytettä, vaikka hän rikkoi lakia

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Ministerit kiersivät kysymykset Haaviston asemasta
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä eilen käytiin tiukkaa debattia maahanmuutosta. Perussuomalaisten Joakim Vigelius puolusti hallituksen tiukkaa linjaa ja muistutti oppositiota siitä, kenen käsialaa ongelmat ovat. Keskustan Antti Kaikkonen joutui ensimmäistä kertaa tv-tentissä vastaamaan kysymykseen oman puolueensa tavoitteesta koskien 40 000 ihmisen nettomaahanmuuttoa vuosittain.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Vigelius haastoi vasemmisto-oppositiota SuomiAreenan puheenjohtajatentissä: ”Mikä Rydmanin kriteereistä ei teille käy?”
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä oppositio hyökkäsi järjestöavustuskriteerien uudistamista vastaan. Oppositiojohtajista kukaan ei pystynyt vastaamaan perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen kysymykseen siitä, mikä tarkalleen kriteereissä on vialla.

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”
Eduskunta äänesti tänään sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamuksesta äänin 88–74. Vasemmistoliitto esitti ministerille epäluottamusta sen jälkeen, kun Rydman oli ilmoittanut, että järjestörahoitusta kohdennettaisiin jatkossa nykyistä enemmän varsinaiseen kohtaavaan työhön ja vähemmän hallintoon, vaikuttamiseen, varakkaille järjestöille sekä ei-terveysperusteiseen toimintaan

Pirkanmaan hyvinvointialue myöntää: Veriseksitapahtuman mainos virallisilla kanavilla oli virhe
Pirkanmaan hyvinvointialueen strategiajohtaja Tuukka Salkoaho myöntää, että BDSM-saunaillan päätyminen viralliseen tapahtumakalenteriin oli virhe.

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa
Yhdysvaltalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin joutumisella kerta toisensa jälkeen Saksan valtamedian ja siellä erityisesti Saksan yleisradion hampaisiin ei ole mikään sattuma. Häntä pidetään vastakampanjoista huolimatta vauhdilla suosiotaan kasvattavan AfD-puolueen tukijana. Tällä kertaa Muskin mustamaalamisessa saatettiin mennä liian pitkälle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












