

LEHTIKUVA
Poliisi suojelee mielenosoittajia: Miksi tämän ryhmän edessä ollaan rähmällään? – ”Sydänpysähdyksen saaneet joutuvat hengenvaaraan”
Poliisi- ja ensihoitotaustainen perussuomalainen kansanedustaja Mari Rantanen vetoaa Helsingin poliisiin Elokapina-liikkeen mielenosoituksen siirtämiseksi tai hajottamiseksi. Rantanen perustelee mielenosoitukseen puuttumista yleisellä turvallisuudella.
– Sydänpysähdyksessä puhutaan siitä, kuinka jokainen minuutti hoidon viivästymistä vähentää eloonjäämisen mahdollisuutta 10 prosentilla. Mielenosoituksen aiheuttama liikenteen estyminen ja sen aiheuttamat ruuhkat merkitsevät useiden minuuttien viivettä, joka ambulanssilta kuluu paikalle pääsyyn ja joka voi merkitä eroa elämän ja kuoleman välillä, Mari Rantanen perustelee.
Täystuhon riskit olemassa
Elokapina-liike pyrkii mielenilmauksellaan kiinnittämään huomiota ilmastonmuutokseen. Mielenosoituksen paikka Mannerheimintiellä on yhdellä keskeisimmästä kohdista Helsinkiä ja samalla yksi kaikkein liikennöidyimmistä teistä.
– Huoneistopalon sattuessa palokunnan tulisi jo palvelutasopäätöksen perusteella päästä paikalle kuudessa minuutissa. Jos ajatellaan, että sammutusautojen tulee etsiä vaihtoehtoisia reittejä tai odottaa mielenosoittajien telttakylien siirtämistä, niin puhutaan taas minuuteista ja merkittävästä täystuhon riskistä, Rantanen kertoo.
Poliisi turvaa betoniporsailla
Helsingin poliisi on ilmoittanut suojaavansa mielenosoittajien terveyttä ja turvallisuutta, ja asentanut mm. betoniporsaita näiden suojaksi.
– Ei voi olla niin, että pieni porukka pystyy terrorisoimaan yhteiskunnan yhtä keskeisintä toimintoa eli liikkumista ilman poliisin siihen puuttumista, puhumattakaan avunsaannin nopeudesta, Rantanen sanoo.
Leiriytyminen kielletty
Kansanedustaja vetoaa Helsingin poliisiin leirin hajottamiseksi tai siirtämiseksi, jotta liikenteen sujuminen, pelastus- ja ensihoidon tai muiden hälytysajoneuvojen esteetön kulku sekä avunsaanti hätätilanteessa pystytään turvaamaan.
– Miksi tämän ryhmän edessä ollaan rähmällään? Kyse ei ole enää mielenilmauksesta, sillä he ovat leiriytyneet Mannerheimintielle. Helsingin kaupungin järjestyssäännötkin kieltävät leiriytymisen muualla, kuin siihen tarkoitetuilla paikoilla, Rantanen äyskähtää.
Klo 20.30. Elokapina on sittemmin siirtynyt leireineen pois Mannerheimintieltä ja jatkaa mielenosoitustaan muualla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- järjestyssäännöt avunsaanti lentoliikenteen häirintä Elokapina hätätilanne pelastuslaitos Mari Rantanen Turvallisuus perussuomalaiset Poliisi Helsinki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Anarkistien blokki estää hälytysajoneuvojen liikkumisen Helsingin pääväylällä – ”Ihmettelen, että sisäministeri fanittaa tätä porukkaa”

Halla-aho: Sisäisestä turvallisuudesta vastaavalla ministeri Ohisalolla ikävä tapa asemoitua laittomuuden puolelle

Ronkainen ja Rantanen pöyristyivät poliisin toiminnasta Elokapina-mielenosoituksessa – kantelu eduskunnan oikeusasiamiehelle: “Nyt ollaan avaamassa Pandoran lipasta mielenosoitusten järjestämisessä”

Antikainen: Elokapinan haitantekoon muulle yhteiskunnalle on puututtava

Reijonen vaatii sisäministeriltä selvitystä Mannerheimintien leiriytyjien aiheuttamista kustannuksista

Rantanen valtiovarainministeriön budjettiehdotuksesta: ”Marinin hallitus nostaa kehitysapua ja leikkaa poliisilta”
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.