

LEHTIKUVA
Poliisi tutkii tappoa turkulaisessa vanhainkodissa – Antikainen: Tapaus on äärimäisen surullinen, mutta ei yllätys
Koko maata järkyttänyt väkivallanteko turkulaisessa vanhusten asumisyksikössä on jälleen tuonut julkisuuteen hoitoalan epäkohtia. Hoitajataustaisen kansanedustajan Sanna Antikaisen mukaan teko ei tullut alaa tunteville yllätyksenä.
Tiistaina 7.9. tapahtunut väkivallanteko johti Kurjenmäkikoti 2:ssa asuneen asukkaan kuolemaan. Toinen samassa huoneessa asunut henkilö sai tilanteessa sairaalahoitoa vaatineita vammoja. Teosta epäillään samassa yksikössä asunutta henkilöä, joka on tapahtumien seurauksena siirretty muualle. Paikalla oli tapahtumahetkellä henkilöstömitoituksen ylittävä määrä henkilökuntaa.
– Hoitajia oli tapahtumahetkellä paikalla kaksi, mikä on enemmän kuin mitä laskennallinen henkilöstömitoitus vaatii, mutta silti tapahtunutta ei voitu estää. Tämä osoittaa selkeästi, että edes tuleva 0,7:n henkilöstömitoitus ei riitä kaikissa asumisyksiköissä vaan ammattitaitoista henkilökuntaa tarvitaan huomattavasti enemmän sekä työntekijöiden että asukkaiden turvallisuuden vuoksi.
– Hoitoalalla työskennelleenä tiedän, miten järkyttävää väkivallan kohtaaminen työssä voi olla ja olen todella pahoillani sekä hoitajien että asukkaiden puolesta, että he ovat joutuneet näin raskaaseen tilanteeseen, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen sanoo.
Työnantajan tunnettava vastuunsa
Iltalehden haastattelema Turussa vanhustenhoidon parissa työskennellyt hoitaja kertoo työntekijöiden kohtaavan vaaratilanteita päivittäin etenkin työskennellessään muistisairaiden parissa, sillä muistisairaat asukkaat voivat käyttäytyä erittäin arvaamattomasti ja aggressiivisesti.
Hoitajan mukaan valtakunnallinen linjaus lääkityksen vähentämisestä on lisännyt vaaratilanteita entisestään, sillä psyykkisesti sairaita potilaita ei voi rauhoittaa pelkästään hoitotoimenpiteillä.
– Hoitoalalla on kiinnitettävä suurempaa huomiota turvallisuuteen. Työnantajan on tunnistettava vastuunsa sekä henkilökunnan että kaikkien asiakkaiden turvallisuudesta ja ryhdyttävä toimenpiteisiin väkivaltatilanteiden ehkäisemiseksi ennalta, eikä vain tyytyä valittelemaan asiaa sitten, kun väkivaltatilanteita tapahtuu, Antikainen vaatii.
Antikainen on jättänyt kirjallisen kysymyksen koskien vanhustenhoidon työntekijöiden ja asiakkaiden turvallisuuden parantamista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra kysyy, miksi Suomi rynnistää auttamaan afgaaneja, mutta suomalaisten ongelmien ratkomisella ei koskaan ole kiire?

Juvonen: Puhejudo ei aina riitä vanhustenhoidossa – tarvitaan suunnitelma vaarallisten tilanteiden varalle

Juvonen: Valtion rahaa ollaan valmiita tuhlaamaan holtittomasti hallintoon ja toimenkuviin, joista ei ole selkeyttä

Juvonen: Aluehallintoviraston epäkohtailmoitusten määrä räjähtänyt – ”Hallituksen reaktionopeus nolla”

Juvonen: Toteutetaanko henkilöstömitoitus laittamalla hoitoapulaiset ja hoiva-avustajat työyksikön ”heittopusseiksi”?

Perussuomalaiset nostaisi hoitoalan kielitaitovaatimuksia kautta linjan: Suomalaisen vanhuksen on saatava hoivaa ja hoitoa omalla äidinkielellään
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

Laittomat maahanpyrkijät herättävät pelkoa ja huolta Kreikan lomaparatiisissa – ihmissalakuljettajien kumiveneet vyöryvät Libyasta Kreetalle
Kreetan saari on eräs tärkeimmistä maahantuloreiteistä läntisen hyvinvoinnin piiriin pyrkiville maailman ihmisille. Kreikkaan on tullut alkuvuonna laittomasti lähes 17 000 laitonta siirtolaista, joista yli puolet on rantautunut Kreetalle. Lähi-idästä, Intian niemimaalta ja Afrikasta lähtöisin olevat ihmiset lähtevät vaaralliselle merimatkalleen Libyan Tobrukista. He maksavat ihmissalakuljetusverkostoille tuhansia euroja päästäkseen EU:n alueelle.

Marokkolaissyntyisen miehen kuolema johti väkivaltaisiin mielenosoituksiin Italiassa – sekavasti käyttäytynyt mies menehtyi vastustaessaan poliisia
Maahanmuuttajataustaisen miehen kuolema poliisi pidätyksen yhteydessä tuo median mukaan kaikuja vuodelta 2020 Black Lives Matter -liikkeen syntymäajoilta. Kuoleman laukaisemissa mellakoissa loukkaantui arviolta 60 poliisia. Media syyttää tapahtumista poliisia, mutta pääministeri Meloni kehottaa pohtimaan myös väkivaltaisten mielenosoittajien motiiveja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









