

Sastamalan onnettomuuspaikasta näkee, ettei mopoautosta jää jäljelle juuri mitään, kun se törmää auton kanssa. / LEHTIKUVA
Poliisikansanedustaja Hongisto pitänyt asiaa esillä jo vuosia: Mopoauton sijasta oikea auto
Viime viikonloppuna Sastamalassa sattui järkyttävä tragedia, kun itsemurhaa yrittänyt rattijuoppo törmäsi tahallaan vastaantulevaan mopoautoon surmaten kaksi 17-vuotiasta nuorta. Mopoautosta ei jäänyt jäljelle juuri mitään.
Tapaus on nostanut mopoautojen turvattomuuden jälleen julkiseen keskusteluun, kun esimerkiksi kokoomusedustaja Timo Heinonen kirjoitti blogissaan, että mopoautojen sijaan nuorille voisi antaa nopeusrajoittimella varustetun pikkuauton.
”Jälki on ollut karmeaa”
Täysin samansisältöisen kirjallisen kysymyksen on kuitenkin jo vuonna 2013 tehnyt perussuomalaiskansanedustaja Reijo Hongisto. Silloinen liikenneministeri Merja Kyllönen ei idealle lämmennyt.
– Olen poliisiurani aikana joutunut tutkimaan monta mopoautokolaria, joissa jälki on ollut karmeaa, kun alkaa muovi kolisemaan. Peltiähän mopoautoissa ei ole ollenkaan. Nykytekniikalla olisi kuitenkin helppo alentaa niin sanotulla lastulla normaalin henkilöauton moottorin tehoa siten, että ajoneuvon suurin rakenteellinen nopeus alenisi 45 kilometriin tunnissa, Hongisto kertoo.
Turvallisuutta ja säästöjä
Mopoautoksi muunnetun pikkuauton turvallisuus paranisi huomattavasti, sillä nyt nuorta suojaisi peltikori, ABS-jarrut ja turvatyynyt, joita tavallisissa mopoautoissa ei ole. Etua olisi siinäkin, että nuoren saavutettua ajokortti-iän olisi mopoauto helppo muuntaa jälleen tavalliseksi autoksi yksinkertaisesti poistamalla lastu ja hitaan ajoneuvon tunnus. Tällöin ajoneuvon hallinta ja ajo-ominaisuudet olisivat nuorelle jo valmiiksi tuttuja.
– Aivan pieniä eivät olisi monelle lapsiperheelle koituvat taloudelliset säästötkään, sillä yksi mopoauto maksaa yli kymmenen tuhatta euroa, Hongisto huomauttaa.
Liikenneministeri Kyllönen kuitenkin piti Hongiston ajatusta monin tavoin hankalana ja ongelmallisena, lähinnä siksi, että se aiheuttaisi paljon ylimääräistä lainsäädäntötyötä ja saattaisi haitata vapaata liikkuvuutta, mopoautoiksi muunnetut pikkuautot kun eivät olisi EU-direktiivien mukaisia.
Berner innostui ajatuksesta
Hongisto ei halua sen enempää kommentoida edustaja Heinosen hiljattaista ulostuloa samalla aiheella, mutta yllättävää samankaltaisuutta ja samanaikaisuutta hallituskumppanin ajatuksissa on. Hongisto itse on pitänyt asiaa esillä jo pidemmän aikaa, vaikka ei ole kirjallista kysymystään vielä uusinutkaan.
– Jo kesällä juttelin asiasta nykyisen liikenneministeri Anne Bernerin kanssa ja hänen mielestään ajatus oli aivan loistava. Viimeksi viikko sitten perjantaina juttelin hänen kanssaan aiheesta, ja hän näytti varovaisen vihreää valoa. Sitä en tiedä, saadaanko lakimuutos lopullisesti maaliin, mutta liikenneministeri on ainakin ajamassa tätä asiaa, sanoo Hongisto.
Sastamalan järkyttävä tragedia on herättänyt monenlaisia ajatuksia myös Hongistossa. Liikenneturvallisuuden parantamisen lisäksi pitäisi myös keskittyä mielenterveyspalvelujen parantamiseen, ettei kenenkään tarvitsisi hautoa itsetuhoisia ajatuksia. Kun tragedian uhreiksi joutuu vielä viattomia sivullisiakin, on tilanne entistä karmeampi.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saarakkala: Mopoautoiluun uusia rajoituksia
Viikon suosituimmat

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa
Australian pääministeri on joutunut ankaran arvostellun kohteeksi, koska hän on ollut oudon poissaoleva kansalaisten surressa Bondi Beachin joukkomurhassa kuolleita. Nyt media on nostanut esille videon, jossa pääministeri osallistuu aktiivisesti Israelin vastaiseen mielenosoitukseen, jossa tuomitaan juutalaisvaltion sotilastoimet palestiinalaisia vastaan. Keskustelu antisemitismistä sai jälleen vauhtia.

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää julkisuuteen noussutta Torniossa palvelukodissa paljastunutta vanhuksen kaltoinkohtelua sietämättömänä julmuutena, jota suomalaisen yhteiskunnan ei tule hyväksyä. - Hoitajien kohdistama väkivalta vanhukseen on tuomittavaa. Tällainen tapaus mustamaalaa vanhustenhoitoa ja myös niitä hyviä hoitajia, joita kuitenkin Suomessa on enemmistö, Juvonen sanoo.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Suomalaisuuden Liiton jäsenmäärä kasvussa – ”Näyttää siltä, että yritykset, valtio ja yliopistot haluavat työntää syrjään suomen kielen ja kansallisuuden piirteet”
Ajamme jatkossakin suomalaisuuden ja erityisesti suomen kielen asiaa, mutta puoluepolitiikan ulkopuolella, määrittelee Suomalaisuuden Liiton tuore puheenjohtaja Tiera Laitinen, joka on vastikään aloittanut pestinsä aiemmin liittoa johtaneen Ilmari Rostilan tilalla.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

Suomi kiristää maahanmuuttopolitiikkaa kahdella lakipaketilla – Rantanen: Edellytämme kotoutumista ja tehokkaampia prosesseja
Sisäministeriö on lähettänyt lausuntokierrokselle kaksi merkittävää lakikokonaisuutta, jotka kiristävät Suomen maahanmuutto- ja kansalaisuuspolitiikkaa. Toinen paketti koskee kansalaisuuskokeen käyttöönottoa, toinen EU:n uuden muuttoliike- ja turvapaikkasopimuksen täytäntöönpanoa.
Uusimmat

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää







