Artikkeli kuva

Lepakoiden salainen maailma -näyttely Luonnontieteellisessä museossa Helsingissä. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA

Popular Science -lehti kertoo, miten lepakon ”räjähdys” tapahtuu

06.10.2016 |14:21

TUULIVOIMA | Popular Science -tiedelehti kertoi 2013 julkaistussa artikkelissaan tutkimuksesta, jossa oli kartoitettu lepakoiden joukkokuolemia tuulivoimaloiden lähellä. Asiaa oli tutkittu, jotta saataisiin selvyyttä satojen tuhansien lepakoiden kuolemiin.

Lehden mukaan tuulivoimalat tappavat lepakoita kahdella eri tavalla: joko turbiinisiiven iskun tai ilmanpaineen takia.

– Pikkuruisella lepakolla ei ole mahdollisuuksia kovalla vauhdilla pyörivän turbiinin siiven läheisyydessä. Vaikka siipi ei osuisi lepakkoon, turbiinit luovat ilmanpainemuutoksen etteivät eläimen keuhkot kestä sitä vaan ”räjähtävät”, lehti kertoi.

Lepakkoasia nousi esille perussuomalaisten nostettua tuulivoiman infraäänisaasteen julkiseen keskusteluun.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”

25.03.2026 |18:09
8.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32
10.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu: Suomi tarvitsee vahvan herätyksen – ”On aika lopettaa suomalaisuuden ja arvojemme häpeäminen ja vähättely”

28.03.2026 |13:07

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää